BOYÇELİK olarak yılda 205.000 ton çelik işliyoruz

05 Ağustos 2015 Çarşamba 11:14
BOYÇELİK olarak yılda 205.000 ton çelik işliyoruz
Dünyanın en büyük sanayi kuruluşlarının temelini atan Boydak Holding’in alanında öncü yatırımlarından biri...

Boyçelik... Türkiye’nin ve dünyanın en büyük sanayi kuruluşlarının temelini atan Boydak Holding’in alanında öncü yatırımlarından biri... Avrupà̀̀̀̀̀̀̀nın en büyük yatak ve mobilya üreticilerinin hammadde tedarikçisi... Sunduğu ürün ve hizmet kalitesiyle sanayinin destekçisi...

Bizlere öncelikle kendinizden kısaca bahseder misiniz?

Üniversite eğitimimi Atılım Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) İşletme Bölümü’nde tamamladım. Profosyonel kariyerime 2002 yılında İstikbal Mobilya Sanayi ve Ticaret A.Ş’de Planlama Memurluğu ile başladım. Boydak Holding bünyesinde pek çok firmada görev alarak değişik sektörlerde tecrübe kazandım ve sırasıyla Hes Kablo, Merkez Çelik, Boyçelik firmalarında üst düzey görevlerde bulundum. Şimdi ise Boyçelik A.Ş’de Genel Müdürlük görevini yapmamın yanı sıra pek çok şirkette de yönetim kurulu üyeliğimi yürütmekteyim.

Boyçelik birçok yönüyle sektöründe farklılığı olan bir firma… Özellikle zengin bir ürün yelpazesine sahipsiniz. Bu ürünlerden bizlere bahseder misiniz?

Boyçelik, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde boru- profil ve çelik tel-yay üretimi olmak üzere 2 ayrı işletmede faaliyet gösteriyor. Boru profil işletmesinde üretimi yapılan boru, profil, levha sac ürünleri ile mobilya, inşaat, beyaz eşya, ev aksesuarları ve otomotiv sektörlerine hizmet veriyoruz. Tel - yay işletmesinde üretilen çelik tel, bonel yay, torba yay, offset yay, cosiflex, superlastik, S yay ve yay karkaslarıyla da mobilya, ulaşım, yatak, ayakkabı, medikal sektörlerine ürün temin ediyoruz.

Üretimini yapmış olduğunuz ürünler sanayi ile birlikte çok farklı alanlarda kullanılıyor. Ürünlerinizin tercih edildiği sektörler ve kullanım alanları hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Yoğun olarak mobilya sektörüne hizmet veren boru profil işletmemizde gerçekleşen üretim, mobilya dışında havlupan, elektronik ev aletleri, askılık, avize, merdiven ve bisiklet üretimi gibi birçok alanda da kullanılıyor. Tel yay işletmesinde üretimini yaptığımız ürünler ise en temelde yatak endüstrisiyle birlikte çok farklı alanlarda da özellikle spor ayakkabı tabanlarında, uçak, otobüs ve otomobil koltuklarında, baza başlıklarında, gelinlikte kullanılan tarlatan üretiminde, bisiklet yaylarında ve yastık içerisinde kullanılıyor.

Kaliteli üretim yapmanın yolu kaliteli üretim hatlarından geçiyor. Üretim hatlarınızdan, teknik özelliklerinden ve üretim kapasitenizden bizlere bahseder misiniz?

Boru - profil ve tel - yay üretimi yapan Boyçelik işletmemizde iki farklı üretim tesisinde üretim yapılıyor. Tesiste dilme hattı, boru profil hattı, çoklu kesme makinesi ve boy kesme makinesi bulunurken boru-profil işletmemiz yıllık 105.000 ton boru - profil üretim kapasitesiyle hizmet veriyor. Tel - yay işletmemizde ise tel çekme hattı ve bonel, torba, SL ve off set yay makineleri bulunurken tel - yay işletmemiz yıllık 100.000 ton tel - yay üretim kapasitesiyle çalışıyor. Toplamda yıllık 205 bin ton çelik Boyçelik firmamızda işleniyor.

Türk sanayisinin en büyük sorunu katma değeri yüksek ürün üretememek. Boyçelik’i bu konuda nerede konumlandırıyorsunuz? Katma değeri yüksek ürün üretimi için neler yapıyorsunuz?

Çelik sektörünün en büyük dezavantajlarından birisi de aslında sektörün doğası gereği, katma değeri yüksek ürün üretmenin oldukça zor olması… Ürünü farklılaştıracak çok fazla argüman pazara sunamıyorsunuz. Boyçelik olarak bu kısır döngüyü kısmen de olsa kırabilmek için yakın dönemde inovasyon ve ürün geliştirme bölümümüzü kurduk. Bu bölümdeki mühendislerimiz yaptıkları yeni çalışmalarla ürünlerde bir takım farklılıklar ortaya koymaya çalışmanın yanında pazarda henüz olmayan farklı bir ürünün, tasarımı, üretilebilirliği hakkında birtakım çalışmalar da yapıyor. Uzun vadede bu çalışmaların faydasını göreceğimize inanıyoruz.

Kaliteli üretimin en önemli etkenlerinden birisi de nitelikli hammadde… Hammaddeyi nerelerden temin ediyorsunuz? Özellikle iç piyasada yeterli kalite ve çeşitlilikte ürün bulabiliyor musunuz?

Aslında kalite kavramı 2000’li yıllardan önce şirketlerin kullandığı bir söylemdi. 2000’li yıllara kadar küresel pazarlarda faaliyet gösteren şirketler ürün ve hizmetlerinde kabul edilebilecek kalite seviyesine geldi. Bugün kalite artık bir pazarlama argümanı olma söyleminden ziyade üründe olmazsa olmaz olarak kabul ediliyor. Hammadde tedarikimizi hem iç piyasadan hem de zaman zaman yurtdışı piyasadan sektöründe belli bir imaj ve kalite düzeyine sahip, firmalardan temin ediyoruz. Son yıllarda Türkiye’de çelik sektöründe ciddi manada yatırımlar yapıldı, dünyanın sayılı üreticileri arasına girdik. Bugün Türkiye’de dünya çelik sektörüne yön veren önemli üreticilerimiz var. Kalite ve çeşitlilik konusunda yeterli düzeyde olduklarını düşünüyorum fakat daha katma değerli ürünlere yönelmesi ülkemize daha da yüksek katkı sağlayacağını söyleyebiliriz.

İş sağlığı ve güvenliği politikalarınız ve yapmış olduğunuz çalışmaları bizimle paylaşır mısınız?

• İSG POLİTİKASI

• İSG risklerini minimuma indirerek, çalışanlarımızın ve ilgili tarafların sağlığı için daha güvenli çalışma ortamı hazırlamak,

• Eğitimler vererek çalışanları bilinçlendirmek,

• Sistemi sürekli iyileştirmek,

• Yasal mevzuatlara uyan örnek bir kuruluş olmak,

• Oluşabilecek tehlikeleri önceden tespit ederek önlem almak İSG politikamızı oluşturuyor.

• 6331 sayılı kanun ve bunu bağlı mevzuatın yerine getirilmesinin yanı sıra ailemizin değerli fertleriyle olan çalışlarımız sonuncunda İSG kültürünü genişleterek ve yenileyerek yaşatmak önceliğimizdir.

• YAPILAN ÇALIŞMALAR

• İş başı eğitimleri, sürekli eğitimler, meslek eğitimleri, yangına müdahale eğitimleri,

• İç ortam ölçümleri, hijyen ölçümleri,

• Sağlık taramaları,

• Kişisel koruyucu kullanımının sağlanması,

• Risk analizleri,

• Acil durum eylem planları,

• Periyodik kontrollerin yapılması vb. Başta Boydak Holding olmak üzere grup olarak sosyal sorumluluk projelerine önem verdiğinizi biliyoruz. Sosyal sorumluluk projeleriniz hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

• Boydak Holding Eğitim ve Kültür Vakfı aracılığıyla çalışanlarımızın yükseköğrenim ve lisede okuyan çocuklarına burs imkânı sağlıyoruz. Ayrıca dışardan burs başvurusunda bulunanlara da burs verilebiliyor.

• Boydak Holding Eğitim ve Kültür Vakfı aracılığıyla çalışanlarımızın ailesi ve kendileri için sağlık harcamalarına (tüp bebek, ameliyat, uzun süreli tedavi vb.) sağlık harcamaları için karşılıksız maddi yardımlar yapılıyor.

• Boydak Holding A.Ş Özel Ağaçlandırma Alanı kapsamında ağaçlandırma projeleri hayata geçiriyoruz.

• Kayserinin muhtelif yerlerinde sürekli desteklenen aş evlerini destekliyoruz.

• Boydak Eğitim ve Kültür Vakfı’nın Kayseri’de ve birçok ilde yaptırdığı okullar ve yurtlar aracılığıyla eğitime de katkı sağlıyoruz.

Kısa ve uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz projeler neler?

Kısa ve uzun vadede hayata geçirmeyi planladığımız projelerin en başında aslında insan kaynakları projelerimiz bulunuyor. İK projemizde özelinde üniversite işbirliğiyle çalışanlarımızın, eğitim faaliyetleri, kariyer planlama, işyeri psikolojisi, hedef bazlı performans değerlendirme projeleri gibi çeşitli projeleri ve eğitimleri hayata geçiriyoruz. Bu projelerden bazıları şirketimizde yeni başlamış olsa da birçok proje tamamlanarak hayata geçti.

Boyçelik olarak ihracat çalışmalarınız hakkında bizleri bilgilendirir misiniz? Pazar payınızı arttırmak adına yurtiçi ve yurtdışında yürüttüğünüz faaliyetler neler?

Boyçelik olarak 65 ülkeye ihracat yapıyoruz. Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere, Amerika, Asya, Ortadoğu, Uzakdoğu ülkeleri gibi birçok farklı coğrafyada ürünlerimizin satış ve pazarlamasını gerçekleştiriyoruz. 2014 yılında 40 milyon dolar ihracat rakamına ulaşılarak, yüzde 12 büyüme sağladık. Yurtdışı pazar payımızı arttırmak için yeni distribütörlükler ve acente anlaşmaları imzaladık. Boyçelik Amerika şirketimiz kurularak özellikle Amerika pazarında faaliyetlerimiz arttırıldı. Birçok uluslararası fuar ve seyahatlere katılarak yeni pazar araştırmalarına başladık ve bu doğrultuda yeni hedef pazarlar belirlemeye devam ediyoruz.

Bu haber toplam 14418 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler