Gama Karbon, demir çelik ve döküm sektöründe hızla büyüyor

17 Ağustos 2015 Pazartesi 11:34
Gama Karbon, demir çelik ve döküm sektöründe hızla büyüyor
Gama Karbon Genel Müdürü Burak Göşgün ile yaptığımız söyleşiyi sizlerle paylaşıyoruz.

Gama Karbon Demir Çelik Sanayi, demir çelik ve döküm sektöründeki hızlı ve istikrarlı büyümesini ihracat hamleleri ile sürdürüyor. Yurt dışındaki Demir Çelik fabrikaları ile Çimento fabrikalarına çelik döküm parça tedarik eden firma, Batı Avrupa ve Latin Amerika ülkelerindeki yurt dışı faaliyetlerini İngiltere ve Brezilya ofisleri ile yürütmektedir. Firma Genel Müdürü Burak Göşgün ile yaptığımız söyleşiyi sizlerle paylaşıyoruz.

Öncelikle sektörle olan tanışma döneminizden bizlere bahseder misiniz?

Gama Karbon Demir Çelik Sanayi’nin yönetimini üstlenerek 2012 yılında başladığım görevimi, halen ihracatımızı artırmaya yönelik faaliyetlerle beraber sürdürmekteyim. Üniversite döneminde yurt dışında Demir Çelik ticareti ile başlayan iş hayatım, Türkiye’de döküm sektörüyle tanışmama ve bu sektörde faaliyet gösteren firmalarda çalışmama güzel bir vesile oldu. Ardından Gama Karbon’un kuruluşu ile beraber, Demir Çelik ticareti ile Döküm sektöründeki deneyimlerimizin birleştiği bir zemin oluşturduk. Bu yeni ve güzel yapı içerisinde ihracat faaliyetlerimize ivme kazandırarak faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

Gama Karbon oldukça genç fakat bir o kadar da dikkat çeken bir firma… Özellikle ihracat başarısıyla ön plana çıktınız değil mi?

Demir Çelik Sektörü ile üniversite yıllarında tanıştım ve o dönemde yurt dışında küçük trading aktiviteleri ile ilgilenerek başladığım uğraşı, bir zaman sonunda meslek halini aldı. Döküm sektörüne girişim daha sonra Türkiye’de tabi ama dökümden aldığım keyif en az demir çelik ticareti kadar olunca ikisinden de vazgeçemedim. Gama Karbon belki bu sebepten çalışmaktan ve ihracatını geliştirmekten büyük mutluluk duyduğum firma oldu. Firmamız henüz genç bir firma ve 2012 yılında kurulmasına rağmen geçtiğimiz yıl toplam 10 yeni ülkeye ihracat başarısı gösterdi. 2014 yılında Türkiye’de ihracatta sıçrama yapan en genç firmalarından biri oldu.

Hem döküm sektöründe hem de demir çelik ticareti alanında faaliyet gösteriyorsunuz… Kısaca ürün ve hizmet grubunuzdan bahseder misiniz?

Yapılanmamız iki sektöre dayalı olduğu için ürün yelpazemiz Döküm ve Demir Çelik Sektörü olarak iki bölümde toplanıyor. Döküm Parça faaliyetleri; Anadolu yakasındaki Tugay Yolu ofisi ile Demir Çelik trading faaliyetleri de Akatlar’daki ofisten yürütülmektedir. Döküm ana ürün grubu; Demir Çelik Fabrikaları için hadde merdanesi tedariği ile Çimento Fabrikaları kırıcı ve öğütücü çelik alaşımlı parçalardan oluşuyor. Demir Çelik’te ise ana ürün grubu Ticari Bar ve Profil grubu hadde mamüllerinden oluşmaktadır.

Ülkemiz demir çelik sektöründe hem yassı hem de uzun mamulde çok büyük yatırımlar yapıldı. (MMK, Kardemir, Habaş, Çolakoğlu, Tosçelik vb) Bu yatırımlar ülkeye ve sektöre sizce nasıl yansıdı?

Ülkemiz açısından çok önemli bir başarıdır. Bu yatırımlarla ülkemiz global bir demir çelik tedarikçisi konumuna taşınmıştır. Özellikle bizim gibi devamlı yurt dışı platformlarda bulunan firmalar için hiç şüphesiz gurur vericidir. Burada tabi şunu gözönünde bulundurmak gerekir. Yapılan yatırımların geri dönüşleri nasıl? Bu tesisler ne kadar katma değer ortaya koyabiliyor. Bizler de bu zincirin ticari halkasında piyasalardaki gerçekler ile devamlı yüzyüzeyiz.

Son dönemlerde hurda ve cevher arasındaki fiyat oranlarında büyük değişim oldu ve bu durum entegre tesislere yaradı. Bu konu hakkındaki düşüncelerinizi ve sektöre yansımalarını bizimle paylaşır mısınız?

Entegre tesis dediğimiz zaman burada doğal enerji kaynaklarına sahip ülkeleri konuşmak gerekir. Bu ülkelerde DRI ve Sponge Iron gibi cevherden üretilen yüksek tenörlü yarı mamulün hem kalitesi yüksek hem üretim maliyeti, ülkemiz şartlarında EAF ile üretim sağlayan çelikhane maliyetlerine göre çok daha ucuz. Sektöre yansıması nedir diye sorarsanız; özetle tonda tek haneli kârlar ile işleri yürütmeye çalışmaktır. Türk Sanayicisi’nin memlekete katkısı çoktur. Bu kârlar ile üretim yapmak, yatırımlara devam etmek ve istihdam sağlamak memleket sevgisinden başka birşeyle nasıl açıklanır ?

Ağırlıklı olarak nerelerden ürün temin ediyorsunuz? (İç Pazar veya ithal) Sebeplerini öğrenebilir miyiz?

Ürünlerimizin tamamı Türkiye’deki haddehaneler ve dökümhanelerde üretilmektedir. İhracatı amaç edinmiş bir firma olarak, biz bu güzel ülkenin çıkarları doğrultusunda hedeflerimizi belirledik.

Çin’in sektörde yürüttüğü agresif politikaların sizce sebebi nedir? Bu durum ülkemize ve dünya piyasalarına nasıl yansıyor?

Sizin de bildiğiniz gibi 2000’li yılların başında atağa kalkan BRIC ülkelerinin ekonomilerindeki çift basamaklı büyümeler artık hızını kesti hatta duraksamalar başladı. Bu ülkelerin düşük maliyetli, kendi iç pazarlarında artık stok fazlası veren mamülleri kendisine pazar bulmak zorunda. Biraz önce bahsettiğimiz düşük maliyetler, malesef beraberinde rekabet edilemez şartlar getiriyor. Bu da bizim ihracatçımızı, üreticimizi dolayısıyla da ülke ekonomisini etkiliyor. Ekonomisi topyekün durma noktasında bir AB görüyoruz, hep birlikte izliyoruz, hâlâ Çin’e bir kota uygulamış değil. Bir anti-dumping konmuş değil. Üretim yapmadan ‘düşük fiyat’ diyerek mal satın almakla günü kurtarıyorsunuz.

Kısa ve uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz proje ve hedefler neler?

Şirket olarak hedeflerimizin başında mevcut ihracatımızı artırmak geliyor. Global dalgalanmalar ve bölgesel istikrarsızlıklar nedeniyle sektördeki iniş çıkışlar her daim sözkonusu. Burada karamsar olmamak lazım. Tabi bölgemizdeki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Yanı başımızda bu kadar büyük pazarlar dururken dünyanın diğer ucuna ürün satmaya çalışıyoruz. Ortadoğu ve komşu ülkelerdeki durumun düzelmesi en büyük dileğimiz.

Bu haber toplam 18272 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler