Vinç sektöründe öncü bir isim: ÖZARAR VİNÇ

02 Eylül 2015 Çarşamba 12:20
Vinç sektöründe öncü bir isim: ÖZARAR VİNÇ
Özarar Vinç Genel Müdür Yardımcısı Zafer Dedeoğlu ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

1959 yılında İstanbul’da çelik konstrüksiyon ve vinç hizmetleri veren bir mühendislik şirketi olarak kurulan Özarar Vinç, 1968 yılında gelişen Türk sanayisine daha iyi hizmet verebilmek amacıyla vinç üretimine başladı. İlerleyen süreçlerde üretimini arttırarak kısa zamanda vinç sektörünün devleri arasında yer aldı.

Vinç sektöründe Türkiye’nin en önemli isimlerinden olan Özarar Vinç’in kuruluşu ve faaliyetleri hakkında bilgi alabilir miyiz?

Özarar Kaldırma Makinaları Sanayi A.Ş. 1959 yılında İstanbul’da, Mithat Özarar tarafından çelik konstrüksiyon ve vinç hizmetleri veren bir mühendislik şirketi olarak kurulmuştur. Şirketimiz daha sonra 1968 yılında gelişen Türk sanayisine daha iyi hizmet verebilmek amacıyla vinç üretimine başlamıştır.

İlerleyen yıllarda üretim programını genişletmiş ve 1980’li yıllarda sanayimize verdiği üstün hizmetten dolayı dönemin başbakanı Turgut Özal’dan üstün başarı plaketi almıştır. 2008 yılında Kocaeli Aslanbey O.S.B. de açılan tesisini 2013 yılı başında İstanbul Deri O.S.B. ye taşımıştır.

Sadece standart vinçler değil, projeye özel vinçleriniz de var. Böyle özel projeler için imal ettiğiniz, sadece sizin ürettiğiniz vinçlerden örnekler verebilir mi siniz?

Hortum imalatında kullanılan;

• 4 kirişli, 64m uzunluğunda traversli turbo vinçler,

• 16 kancalı mandren vinçler,

• Arıtma tesislerinde kullanılan 360º döner gezer köprülü vinçler

• Holler arası geçişli tavan vinçleri

• Duvarda yürüyen pergel vinçler vs

Ağır sanayi denilince duruşa tahammülü olmayan sektörler akla geliyor. Ağır sanayide kullanılan vinçlerde öne çıkan özellikler ne olmalıdır?

Kalite, kalite, kalite… Ağır sanayide kullanılacak vinçlerde gerek üretimin durmaması, gerekse taşınan malzemenin önemi yüzünden hataya tahammül yoktur. Vincin dizaynında güvenlik en üst seviyede planlanır. Kullanılan malzeme, işçilik kalitesi çok önemlidir.

Bir diğer önemli konu da iş güvenliği... Vinçler, tüm güvenli donanımlarına karşılık doğalarında riski de taşıyan ekipmanlar. Sizin vinçleriniz bu riski minimize etmek için ne gibi donanımlara sahip?

Vinçlerimiz Makine emniyet yönetmeliği gereği iş güvenliği ile ilgili tüm ekipmanlara sahip olarak müşterilerimize teklif edilmektedir.

Vinçlerinizde son teknolojiyi ve otomasyonu ne ölçüde kullanıyorlar? Bu konuda dünyayla kıyaslandığımızda sizce hangi noktadayız?

Müşteri şartnamesine ve isteğine göre en son teknoloji olarak acil tambur freni ve 3 boyutlu pozisyon kontrollü otomasyon sistemleri kullanılmaktadır. Ayrıca rejeneratif sürücülü sistemlerde frenleme anında motorlar generatör gibi çalışarak akım çektikleri kaynağa geri enerji verirler. Açığa çıkan bu rejeneratif enerji, frenleme dirençlerinde yakılarak havaya atılmak yerine şebekeye geri basılarak ya da diğer kullanıcılara aktarılarak hatırı sayılır oranda enerji tasarruf edilerek enerji verimliliği sağlanmaktadır.

Size göre vinç sektörünün gündeminde hangi sorunlar bulunuyor? Bu sorunları aşmak için ilk elde neler yapılmalı?

Vinç sektöründe Vinç sektöründeki sorunların aşılması için 2010 yılında Türkiye Elektrikli Vinç İmalatçıları Derneği TEVİD kurulmuştur.

Satış kadar satış sonrası destekler de önem taşıyor. Özarar Vinç’in bu konudaki hizmetleri nelerdir?

Satış sonrası hizmetlerimizde müşterilerimize 7/24 hizmet verebilmek için servis faaliyetlerimizi Delfin Vinç San. Ve Ltd. Şti olarak ayrı bir şirket olarak yapılandırdık. Şirketin başında başında Gn. Md. Mete Özarar bulunmaktadır.

Bu haber toplam 17673 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler