Yarım asırlık üreticilik deneyimi ile Türkiye’nin öncü sanayi kuruluşu: Pİ MAKİNA

10 Eylül 2015 Perşembe 10:57
Yarım asırlık üreticilik deneyimi ile Türkiye’nin öncü sanayi kuruluşu: Pİ MAKİNA
Pi Makina Satış & Pazarlama Direktörü Mustafa Kılıç ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Sektörde yarım asırlık tecrübesi ve yaklaşık 690 çalışanı ile Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları arasında yer alan Pi Makina; gerek yurtiçinde gerekse de yurtdışındaki faaliyetleri ile adından sıkça söz ettiriyor.

Bizlere kendinizden ve firmanızdan bahseder misiniz?

Pi Makina yarım asırlık üreticilik deneyimi ile Türkiye’nin en önde gelen sanayi kuruluşlarından birisidir. Firmamız sektörde üretim alanında ilklere imza atan ve öncülük eden firma olarak bilinir. Yaklaşık 690 çalışanı ile bu amaçlı üretim yapan Türkiye’nin en büyük firmasıdır. Ayrıca çok teknolojik bir fabrikaya sahip olması da, yine Türkiye’deki üreticiler arasında Pi Makina’yı öne çıkarır.

Müşterilerinize sunmuş olduğunuz ürün ve hizmetler neler?

Ürünlerimiz iş ve inşaat makinaları olarak iki grupta toplanıyorlar. İnşaat makinaları grubunda BETON SANTRALİ, BETON POMPASI, KULE VİNÇ ve KIRMA ELEME TESİSLERİ mevcuttur. İş makinaları bünyesinde de KAMYON, BEKO LODER, LODER, GREYDER & EKSKAVATÖR bulunmaktadır.

Ürün yelpazenizi, üretim kapasitenizi ve ürünlerin teknolojik gelişmişliği hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Yıllık 200 adet makina üretimi kapasitesine sahibiz. Bunu yalnız 250 dönümlük ilk fabrikamızda gerçekleştiriyoruz. Yine yatırımı devam eden ikinci fabrika 300 dönüm araziyle üretim kapasitemizi kısa zamanda iki katına çıkarmamıza yardımcı olacak. Sanırım 2016 başlarında da yeni fabrika devreye alınacak. 45 Ar - Ge & Ür - Ge mühendisi ile teknolojiye çok önem veren Pi Makina, özel CNC tezgahlarında, plazmalarda, kaynak robotlarında üretimlerini gerçekleştirmektedir. İnsan gücünün minimize edildiği tamamen teknolojiye dayalı üretim anlayışı benimsenmektedir. Yine özel boyahane, kurutma odaları ve kumlama fabrikası ile de makinalarının make up durumuna çok özen göstermektedir. Tüm bunlarda uzun ömürlü ürünlerin yaratılmasını sağlamaktadır.

Vinç üretiminin yanı sıra üretimini veya satışını yaptığınız diğer ürün ve aksamlar hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Kule vinç bizim ana ürünlerimizden olup son beş yılda hızla farklı pazarlarda yayılmıştır. Avrupa teknolojisi kullanılmaktadır. Yeni nesil, seri kule vinçlerdir. Fiyat anlamında da çok rekabetçidir. Bunun yanı sıra beton santrallerinde Türkiye’nin ilk üreticisi olarak Pi Makina mobil, sabit ve kompakt beton santralleri ile dünyada seksenden fazla ülkede yer almaktadır. 100 ve 120m3/ saat kompakt beton santralleri kolay taşınabilen ve kurulabilen özellikleri ile öne çıkmaktadır. Zira büyük kapasiteli beton santrallerinin konteynıra sığdırılması kolay değildir. Ayrıca 120m3 kapasiteye kadar varan mobil beton santralleri yine sektörlerin ilgi odağı olmaktadır.

Ağırlıklı olarak hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz? Referanslarınızdan bazılarını bizimle paylaşır mısınız?

İnşaat, Müteahhit ve hazır beton sektörlerine hizmet vermekteyiz. Dünyanın ve Türkiye’nin büyük inşaat firmaları Pi Makina’yı tercih etmektedir.

Sektörünüzdeki en büyük sorunun adil rekabet ortamının olmayışı… Gerekli yeterliliğe sahip olmayan firmalar sizlere büyük zarar veriyorlar. Bu haksız rekabetin önüne geçmek için neler yapılmalı? Önerilerinizi alabilir miyiz?

Piyasa merdiven altı üreticilerle dolu. Özellikle beton santrali sektörü böyle. Dolayısıyla kalitenin ne olduğunun müşteriye kullanılan komponentlerle, üretim hattı ve fabrika yapısıyla, kurulu tesislerin gezdirilmesiyle anlatılmalıdır. Yoksa ürünün kalitesinin ne olduğu rakamlarla konuşulacak bir durum değildir. Kule vinç sektöründe de Uzakdoğu’lu firmaların haksız rekabeti, düşük kalitesi ve akla sığmayan satış rakamları vardır. Aynı kalite ve özelliklerdeki iki ürünün yarı yarıya fiyatlandırılması hiçbir zaman gerçeği yansıtmaz. Ciddi bir kalite farkının bulunduğunun bir göstergesidir bu.

Gelişmiş ülkelerdeki kule vinç sektörleri ile bizim ülkemizdeki sektörü karşılaştırır mısınız?

Dünyanın hızla yatay yapılanmadan dikey yapılanmaya geçtiği günümüzde (yerin kıymetlenmesi ile birlikte) kule vinç ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Bu Körfez Ülkeleri’nden Rusya’ya, Türkiye’den Arabistan’a kadar her yerde böyledir. Gelişmiş ülkelerden derken Türkiye’yi artık 3. Dünya ülkesi gibi görmekten kurtulmamız lazım. Ülkemiz son 10 yılda dünyanın üretim merkezi ve sanayinin kalbi olmaya başlamıştır. Bugün Almanya’da İtalya’da İspanya’da üretilen vinçlerden daha kaliteli üretim ülkemizde mevcuttur. Bu yalnızca kule vinç sektörü için geçerli değildir, diğer makina sektörlerinde de böyledir. Türkiye artık üretim anlamında dünyanın merkezi olmuştur. Yalnızca kendi pazarını beslemekle kalmamış; Avrupa, Ortadoğu ve Afrika ülkelerinin de birinci tercihi haline gelmiştir.

2015 yılının ilk yarısı firmanız açısından nasıl geçti, yılın ikinci yarısından neler bekliyorsunuz?

2015 yılı ilk yarısı dünyanın siyasal ve ekonomik krizlerinden dolayı dünya pazarı durgundu. Özellikle Kuzey Afrika ülkeleri ve Rusya ekonomisinde ciddi sıkıntılar ve darboğazlar oluştu. Yurtiçi pazarı da seçim ve koalisyon döneminin oluşmasından etkilendi. Yatırımlar bir süredir askıya alındı.

Kısa ve uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz projeleri bizimle paylaşır mısınız?

Pi Makina yeniliklere açık bir firma olarak hem ürün gamını kendi içerisinde genişletmekte hem de sektöre tamamen yeni ürünler sokmaktadır. Kamyon üretimimiz bunlardan birisidir. Yine büyük kapasiteli kule vinç üretimlerimiz devam etmektedir. Yeni tasarımımız yükleyiciler önemli bir yer tutmaktadır. Kompakt beton santralleri ve yeni nesil mobil beton santrallerini pazara soktuk. Kırma eleme tesislerinde dik milli kırıcılar dışında konik kırıcılar üretmeye başladık. Bunların birçoğu ilklere imza atmak anlamına gelmektedir.

Bu haber toplam 19129 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler