ArcelorMittal Trinidad ve Tobago'daki Çelik Tesisini Geçici Olarak Kapattığını Duyurdu

01 Şubat 2016 Pazartesi 10:50
ArcelorMittal Trinidad ve Tobago'daki Çelik Tesisini Geçici Olarak Kapattığını Duyurdu
Çelik devi ArcelorMittal, Trinidad ve Tobago’daki Point Lisas tesisindeki çelik üretim faaliyetlerini geçici olarak askıya almak zorunda kaldı.

Çelik devi ArcelorMittal, Trinidad ve Tobago’daki Point Lisas tesisindeki çelik üretim faaliyetlerini geçici olarak askıya almak zorunda kaldı. Şirket, kapatmanın arkasındaki temel sebepler olarak düşen ürün fiyatları ve ürün için azalan pazar talebinden söz etti.

ArcelorMittal tarafından yapılan şirket basın açıklamasına göre, pek çok olumsuz etki fabrikanın geçici olarak kapanmasına yol açmaktadır. Bunların arasında birinci ve en başta gelen sebep üretim fazlası pazar şartlarıdır. İkinci olarak, Point Lisas’ta üretilen doğrudan indirgenmiş demir ve çelik ürün siparişleri son zamanlarda büyük düşüşlerle karşılaşmıştır. Bu durum şirketi, çelik haddeleme faaliyetlerini geçen birkaç ay içerisinde aşama aşama azaltmaya zorlamıştır.

Geçen Cuma, Trinidad ve Tobago Çelik İşçileri Birliği (SWUTT) ile yapılan bir toplantıdan sonra şirket, iş olmadan işçileri tesiste tutmanın onlar için imkânsız olduğunu resmi olarak açıkladı. Pazartesi günü şirket, tesisteki yaklaşık 2000 işçiden 600’ünü işçiden çıkardı. Bu işçilerin ne zaman işe geri dönebilecekleri ise belirsiz. Şu belirtilmelidir ki, ArcelorMittal alt üst olan ürün fiyatları sebebiyle dünya ölçeğinde diğer tesislerinde de işçi çıkarmıştır.

Point Lisas tesisi, temel olarak sıcak briketlenmiş demir(HBI) üretir. Tesisin yıllık üretim kapasitesi yaklaşık olarak 555.000 ton HBI’dır. Şirket, bu ürünlerin işletme maliyetinin, uluslararası ihracat maliyetleri ile karşılaştırıldığında gözle görülür ölçüde yüksek olduğunu belirtti. Tesis HBI’ya ek olarak, ham demir çubuk ve tel çubuk bobini üretmektedir. Bu sırada işçiler birliği, hükümet yetkililerinden bu kriz durumuna müdahil olmalarını istemektedir. Point Lisas tesisinin üç üretim tesisi ve bir modern bir terminal deniz kapısı bulunmaktadır. Saha, adadaki en büyük enerji harici üreticidir.

Bu haber toplam 7737 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler: ,
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler