Başarı Galvaniz: Türkiye'nin Dört Bir Tarafına Hizmet Veriyoruz

19 Şubat 2016 Cuma 12:08
Başarı Galvaniz: Türkiye'nin Dört Bir Tarafına Hizmet Veriyoruz
Başarı Galvaniz Genel Müdür Mustafa Zeybek ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Türkiye’nin dört bir tarafına hizmet veren Başarı Galvaniz, müşteri portföyünü her geçen gün geliştiriyor. Müşterileriyle güven odaklı çalışan ve bu güven ile faaliyetlerini sürdüren firma, ilerleyen yıllarda Çelik Servis Merkezi kurmayı planlıyor.

Öncelikle sizi ve firmanızı tanıyabilir miyiz?

Her ne kadar Konya Beyşehirliyim desem de 87 yılında İzmir’de doğdum ve bu zamana kadar da İzmir’de yaşadım. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde İşletme Bölümü’nden mezun oldum. Şimdiye kadar birçok kurumdan yabancı dil ve dış ticaret alanında eğitimler aldım. Kendimi bu yönde geliştirmeye çalıştım. Evliyim ve 1 kız çocuk babasıyım. Yaşım genç olsa da sektörde 10. yılımızı dolduruyoruz. Daha nice başarılı 10 yıllar görmek temennimizden dolayı 2014’te Başarı Galvaniz’in kuruluşunu gerçekleştirdik. Yerimiz İzmir’de havalimanı çıkışında yer almaktadır.

Firmanızın bünyesinde hangi faaliyetler gösteriliyor, müşterilerinize hangi ürün ve hizmetleri sunuyorsunuz?

Ana faaliyetimiz Avrupa ülkelerinden galvanizli rulo veya galvanizli dar bant ürünleri ithal ederek bu malzemelerin yurtiçinde direkt satışını sağlamaktır. Satışını direkt yapmakla beraber talep doğrultusunda dilme işlemi yaparak veya pvc doğrama firmaları için destek profili çekerek de ürün sunabiliyoruz. Ürünlerimiz arasında galvanizli rulo/ levha sac, galvanizli dar bant, galvanizli destek profili, galvanizli topraklama şeridi gibi ana kalemleri sayabiliriz.

Müşterilerinizden gelen talepler doğrultusunda ürün yelpazenizi geliştiriyor musunuz? Mümkünse referanslarınızdan bazılarını öğrenebilir miyiz?

Web sitemiz aracılığıyla müşterilerimiz Türkiye’nin her yerinden bizlere rahatlıkla ulaşabiliyor. Ürün portföyümüz zaten taleplerini karşılıyor. Ürün portföyümüzde yer almayan taleplerle karşılaşırsak tedarik etmek adına elimizden geleni yapıyoruz. Referans olarak çalıştığımız firmalar Egepen, Fıratpen, Gedizpen, Erpen, Enderpen, Kompen ve benzeri plastik markalarının yetkili imalatçı bayileri ile çalışıyoruz. Diğer sektörlerde çalıştığımız firmaları firma mahremiyetimiz açısından paylaşmayı uygun görmüyoruz.

Ağırlıklı olarak hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz? Ürünleriniz hangi alanlarda kullanılıyor?

Metalin neredeyse kullanıldığı her yerde ürünlerimizi görebilirsiniz. Otomatik Kapı ve Kepenk sektöründe faaliyet gösteren firmalar da müşterilerimiz, inşaatlarda binaların temel topraklama işlerini yapan elektrikçi firmalar da müşterilerimiz... Bazen sipariş geliyor, ürünümüz çanak anten imalatında kullanılıyor bazen sevkini ettiğimiz saclarımız havalandırma kanalları oluyor. İmalat ağı çok geniş ve yaygın…

Sektörde en sık karşılaştığınız sorunlar nelerdir? Bunların iyileştirilmesi için çözüm arayışlarınız nelerdir?

Rekabet koşulları maalesef bizim sektörde çok sağlıklı işlemiyor. En başta bunun iyileştirilmesi gerekiyor. İki farklı firmadan alacağınız sac fiyatları arasında inanılmaz farklılıklar doğabiliyor zaman zaman. Piyasada oturmuş belirli ve sabit fiyatlar yok.

Rekabet, işletmelerin rakip firmalara zarar verme, yıpratma ya da yıldırmaya kadar varıp amacından uzaklaşıyor maalesef. Bunun yanı sıra İzmir’de Fason işçilik yapan bir Çelik Servis Merkezi yok maalesef. Bu sektörümüz için çok önemli bir ihtiyaç. Başarı Galvaniz olarak bu eksikliğin giderilmesini 2020 yılına kadar tamamlamayı düşündüğümüz bir projeyle hayata geçirmeyi planlıyoruz. Uzun vadeli planlarımızda yer alıyor. İstiyoruz ki İzmir’de de Başarı Çelik Servis Merkezi adı altında bir Servis Merkezi rulo sac dilme boy kesim ya da profil çekim faaliyetleriyle sektöre hizmet etsin. Daha önceki yıllarda imalatçı firmalar sac fabrikalarından kolaylıkla malzeme temin edemezdi. Artık imalatçı olarak çok ufak tonajlarla bile malzeme alımı yapıyorsanız çoğu fabrikalardan alım yapabilirsiniz. Dolayısıyla bu işe aracı olan biz tüccarların piyasa içerisinde varlığının anlamı kalmıyor. Bu yüzden çoğu sac tüccarı makineleşmeye giderek sacı işleyerek satma alanına yöneldi. Bizler de bu durumla mücadele için ithalat yolunu seçtik ve yerel piyasaya göre birkaç tık daha cazip şartlarla alım yaparak bunları müşterilerimizle paylaşmaya çalışıyor bu şekilde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

Türkiye’de galvaniz sektörünün genel durumu, pazar büyüklüğü ve gelişimi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Türkiye’de galvaniz sektörüyle ilgili yıllardır aynı fabrikaları sayar dururuz. Fakat yine de yerel piyasa içerisinde ne kadar talep olursa olsun bu talebi karşılayacak arz her zaman vardır. Kısacası fabrikalar az olsa da talepler her zaman karşılanır. Kapasitelerin yeterli miktarda olduğunu düşünüyorum ki daha bunun ihracat ayağının olduğunu da düşünürsek imalatçıların malzeme sıkıntısı yaşayacağını çok da düşünmüyorum.

2015 yılı firmanız açısından nasıl geçti? 2016 yılından beklentileriniz neler?

Biz geçen yılların iyi ya da kötü olduğuna ayakta kalabilmeye bağlıyoruz. Sektör olarak vadeler önceki zamana göre çok uzadı ve tahsilat problemleri yaşıyoruz. Buna rağmen o sene kaybımız yok ve yola devam edebilecek gücümüz hala var ise bizim açımızdan o sene iyi geçmiştir ki bu sene de iyi geçtiğini söyleyebilirim. 2016 yılından beklentilerimiz elbette ki var. Hedefler olmalı ki ne için çalıştığımızın da anlamı olsun. Bizim beklentimiz makineleşmeye yönelik bir çalışma yılı olmasından yana. Tabi ki bu bir çırpıda olan şeyler değil fakat en azından yeni çalışma yılında bunun temellerini atmak niyetindeyiz. 2016 yılı bize bunu vermezse 2017’nin kapısını çalabiliriz.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Başarı Galvaniz ismi kolaylıkla ve zahmetsizce oluşmadı. Birçok zorluklardan geçtik, sıkıntılar yaşadık fakat biz herşeyden önce Başarı Galvaniz firması olmayı değil; Başarı Galvaniz ailesi olmasını bildik gerek müşterilerimizle gerekse de tedarikçilerimizle… Zorlu süreçlerde birbirimize devamlı destek olduk. Güven noktasında birbirimize karşı daima sonsuz kredilerimiz vardır.

Bir firma kuruluşundan önce şunu sormalı kendine; para kazanmak için mi, insan kazanmak için mi? İnsan kazandığınız zaman para zaten siz istemeseniz bile kazanılıyor. Bizce önemli olan firmamızın da benimsediği ve temel prensibimiz haline gelen insan kazanmak üzerine olmalı.

Bizlerden 100 ton sac alan ile 1 kg sac alan iki ayrı müşterimiz Başarı Galvaniz’den aynı ilgiyi görür. Biz Başarı Galvaniz Ailesi derken tüm üyelerimizi kapsayarak ve düşünerek ifade ederiz kendimizi ve bu yolda faaliyetlerimize devam ederiz.

Bu haber toplam 14075 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler: ,
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler