MEGA Yapılar'ın MEGA Bağlantı Elemanları Berdan Cıvata'dan

06 Nisan 2016 Çarşamba 12:15
MEGA Yapılar'ın MEGA Bağlantı Elemanları Berdan Cıvata'dan
Mersin Tarsus OSB’de 33.000 m2 alan üzerinde 11 bin m2 ‘si kapalı tesislerde 32’si mühendis 260 çalışanıyla cıvata, somun, saplama ve benzeri bağlantı elemanları üreten Berdan Cıvata Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Şemsi Mega Yapıların %100 güvenli olması gereken Kritik Bağlantı Elemanlarının Berdan Cıvata tarafından üretilmekte olduğunu söyledi.

Mersin Tarsus OSB’de 33.000 m2 alan üzerinde 11 bin m2 ‘si kapalı tesislerde 32’si mühendis 260 çalışanıyla cıvata, somun, saplama ve benzeri bağlantı elemanları üreten Berdan Cıvata Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Şemsi Mega Yapıların %100 güvenli olması gereken Kritik Bağlantı Elemanlarının Berdan Cıvata tarafından üretilmekte olduğunu söyledi.

Kendileri de birer Mega Yapı olan Nükleer Santrallere ait çeşitli cihazların ihtiyaçları olan Bağlantı Elemanlarının üretimi konusunda Amerikalı bir Nükleer uzmanından eğitim alan Berdan Cıvata teknik elemanlarının bu konuda hazırladığı kalite el kitabı ile Nükleer Santrallere cıvata somun üretimi için ön hazırlığını şimdiden yapmış bulunmakta ve Nükleer Santrallere Basınçlı Kap, Kazan, Vana, Pompa ve benzeri cihazları üretecek olan sanayicilerimizin bağlantı elemanlarını %100 yerli imkânlarla karşılamayı, onları yurt dışı cıvata üreticilerine muhtaç etmemeyi hedeflemiş bulunmaktadır.

Akredite Belgeli Zengin Laboratuvar ve Çeşitli Kalite Belgeleri;

Türkiye’de Bağlantı Elemanları sektöründe CE – TucsaMARK – AD 2000 W ve Ü Belgesi gibi önemli Kalite Belgelerine sahip olan ilk firmalardan birisi Berdan Cıvata olurken Türkiye’de sektörün en zengin test laboratuvarının da sahibi olan Berdan Cıvata bu laboratuvarı 1,5 yıllık zorlu bir çalışma sonrası Türkak’tan Akredite ettirmiştir. Böylece ISO EN 17025’e göre uluslararası geçerliliğe sahip test raporu düzenlemeye yetkili Bağlantı Elemanları sektörünün Akredite bir laboratuvara sahip ilk ve halen tek firması Berdan Cıvata olmuştur. Zengin test laboratuvarında çekme testi cihazları, sertlik ölçme cihazları, spektral analiz cihazı, tuz püskürtme testi cihazı ve benzeri klasik test cihazları dışında, patenti firmamıza ait olan, 100 mm çapa kadar cıvata ve somunlara Kopma testi veya diş sıyırma testi uygulayabilen 500 tonluk çekme testi cihazı ve sıfırın altında – 150 °C’ye kadar çok düşük sıcaklıklarda Çentik Darbe Testi uygulayabilen cihazın yanında Berdan Civata son olarak da cıvataları doğru sıkabilmek adına M 72 çapa kadar 10.9 – 12.9 kalite cıvatalarda Sürtünme Katsayısı Tespit Cihazını da laboratuvarına ekleyerek sektörde bir ilki daha gerçekleştirmiştir.

Bu cihazla civatalarda torklama sonrası kuvvetlerin dağılımı bilgisayardan rapor olarak alınabilmekte, cıvata-somun dişleri arasındaki ve somunla oturduğu PUL Yüzeyi arasındaki sürtünmeleri görmek mümkün olabilmektedir.

Zengin Yüzey Kaplama Tesisleri;

Türkiye’de aynı çatı altında elektro galvaniz ve sıcak daldırma galvaniz yanında Çinko Lamelli Kaplama tesisinde bulunduran ender firmalardan birisi olan Berdan Cıvata, Çelik Yapı üreticilerinin korkulu rüyası olan 10.9 – 12.09 kalite cıvata ve somunların ön temizleme işlemlerinde asit kullanmayarak daldırma galvanizli cıvatalarda Hidrojen Kırılganlığı Riskini de bertaraf etmiştir. Çevre Dostu Daldırma Galvaniz tesisinde çevreye ve çalışanlara zarar veren, cıvatalarda da kırılganlık riski yaratan zararlı kimyasallar kullanmayarak kırılganlık tehlikesini önlemiş ve bunun patentini de TPE’den almış bulunmaktadır. Berdan Cıvata aldığı Patent, Akredite Laboratuvar Belgesi ve diğer Kalite Belgeleri yanında zengin test laboratuvarı, yetişkin eleman kadrosu ve cıvatalardaki tüm yüzey koruma kaplamalarına varıncaya kadar sertleştirme dâhil bütün prosesleri aynı çatı altında yapabilen ve çok değişik projelere uyum gösterebilen üretim tezgâhları ile Türkiye’nin Çılgın Mega Projelerinde yer almaya başlamıştır.

MEGA Proje: İzmit Körfez Geçiş Köprüsü Ankerajları;

Bunlardan birisi İzmir – İstanbul ulaşımını 3,5 saate düşürecek otoyolu üzerindeki Avrupa’nın en uzun ikincisi durumundaki İzmit Körfez Geçiş Köprüsü projesidir. Köprü ayaklarını taşıyacak 10 metre boyda 780 kg ağırlıkta ankeraj cıvataları 10.9 kalite olarak üretilmiştir. Bugün köprünün 250 metreyi aşan ayaklarını taşıyan (köprü altındaki müzede de sergilenecek yerli üretim parçaları arasında) M110 çapta Berdan Cıvata ürünü olan bu ankerajlar da vardır.

Anamur-Kıbrıs Arası Barış Suyu Projesi Cıvata ve Somunları;

Bir diğer bir Mega Proje ise Anamur’dan Kıbrıs’a denizin 250 m altından 80 km uzunlukta içme suyu projesidir. 1,6 m çaplı boruların bağlantı elemanlarını üreten Berdan Civata Paslanmaz saplama ve cıvataları yanında deniz suyu içerisinde 100-150 yıl paslanmaya dayanıklı özel bir kaplama ile korunan 10.9 kalite çelik cıvata, somun ve saplamalar üretmiştir. Bu çok uzun ömürlü kaplama Tuz Testine 6500 saat (270 gün) dayanımlıdır ve Türkiye’de bir ilktir.

Rüzgâr Gülleri, ve Diğer Mega Projelerin Mega Cıvata ve Somunları;

Berdan Cıvata 300-350 ton ağırlıktaki Rüzgar Güllerini beton zemine bağlayarak taşıyan ankerajları projesi ve uygulaması Alstom – Ekon – Prokona ait Konukoğlu Barajının her biri 1,5 ton ağırlıkta 9,8 m boyda, M150 çaptaki Baraj Kapak ankrajları, Havaalanlarının 2,5 metre boyda M120 çapta ankaraj cıvataları, Demir Çelik Fabrikalarının 5 m. boyda, M140 çapta, 660 kg ağırlıkta çekiç başlı (Hadde Makinalarını beton zemine bağlayan) ankeraj cıvataları gibi büyük bağlantı elemanlarını üretebilen cıvata-somun sektörünün ender firmalarından birisidir.

TİM’in İnovasyonla büyüyen ihracatçı- üreticiler yarışması olan İnovaLİG’de, 2015 yılında 490 yarışmacı arasında, kendi grubunda ikinci defa ödül alan Berdan Cıvata ayrıca Birleşmiş Milletler, Küresel ilkeler sözleşmesini de bölgemizde imzalayan birkaç kuruluştan birisi olmuştur.

Bu haber toplam 22537 defa okunmuştur
katalog tasarlıyoruz
Etiketler: ,
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler