Dünyanın Lider Firmaları Teknonorm Güvencesi ve Hizmet Kalitesiyle Türkiye’de

11 Nisan 2016 Pazartesi 11:53
Dünyanın Lider Firmaları Teknonorm Güvencesi ve Hizmet Kalitesiyle Türkiye’de
Müşterilerimizin daha önce yaptığımız işleri görüp, öğrenip referanslarımız ile bize ulaşmaları bizim için paha biçilmez bir katkıdır.

“Müşterilerimizin daha önce yaptığımız işleri görüp, öğrenip referanslarımız ile bize ulaşmaları bizim için paha biçilmez bir katkıdır”

Hidrolik bağlantı elemanları üretiminde; Stauff Connect, Volz Gruppe GmbH, ve Voswinkel GmbH gibi dünyanın lider firmalarıyla çalışan Walter Stauffenberg GmbH’ın Türkiye’deki ana partneri Teknonorm, uzman kadrosuyla firmalara yönelik eğitim çalışmalarını gerek merkezinde gerekse fabrikalarda gerçekleştirdiği seminerlerle sürdürüyor. Aynı zamanda düzenli müşteri ziyaretleri yaparak doğru hidrolik sistem tasarımlarının ve bağlantı elemanlarının seçimini, kazandırdığı zaman ve enerji tasarrufunu anlatan firma, bünyesine dâhil ettiği yeni firmalarla Türkiye’deki stok kapasitelerini 4 kat arttırdı.

Teknonorm Ürün Geliştirme ve Proje Direktörü Mahir Yarlıgan ile gerçekleştirdiğimiz röportajı sizlerle paylaşıyoruz.

Sorularımıza geçmeden firmanızı kısaca tanıyabilir miyiz?

Teknonorm Mühendislik, hidrolik konusunda; mühendislik, proje danışmanlık, müşteri eğitimi, revizyon bakım, satış ve satış sonrası teknik destek, montaj, borulama ve imalat gibi hizmetler için ithalat, ihracat, distribütörlük yapmak üzere kurulmuş bir firmadır. Yeni taşındığımız binamız sayesinde üretim ve lojistik kapasitemizi arttırdık. Konusunda uzman, dinamik, eğitim ve gelişime açık ekibimizle, malzeme satışının yanı sıra, her türlü tasarım, revizyon ve seri imalatlarda, 12 yıllık tecrübemizi teknoloji ile birleştirip, müşteri odaklı, projeden montaja servisten bakıma, tasarımdan eğitime, hizmet sunan bir firmayız. Teknonorm hizmet kalitemiz ile alternatifi düşünülmeyen, sektöründe örnek gösterilen, liderlik ve öncülük misyonu yüksek bir firmadır. Bu hizmetlerimizi daha doğru, hızlı ve profesyonel şekilde müşterilerimize ulaşması için firmamız bünyesinde iş kollarımız farklı departmanlar halinde oluşturulmuştur. Bunlar hidrolik, otomasyon, bağlantı elemanları ve filtrasyon bölümleridir.

Walter Stauffenberg GmbH hakkında, bünyesindeki firmalar ve markalar hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Walter Stauffenberg GmbH, güvenli boru ve hortum bağlantıları söz konusu olduğunda dünya çapında akıllara gelen Stauff, kelepçesi ile özellikle iyi bilinen, boru tesisatı bileşenleri ve hidrolik hat bileşenlerinde dünyanın en büyük üretici ve tedarikçilerdendir. Werdohl merkezli şirketler grubu, 2012 yılında Volz Gruppe GmbH firmasına ortak olmuştur. Volz Gruppe GmbH, paslanmaz çelik ISO 8434-1 DIN2353 24° fittingsler ve hortum başlıkları konusunda sektörde akla gelen ilk üreticidir. Stauff’un Volz ile beraber geliştirdiği ve şirketin Almanya’daki ana tesisinde üretilen karbon çelik ISO 8434-1 DIN235324° fittingsler Stauff Connect, bu ortaklığın temelinde yatan en büyük etkendir. 2015´in nisan ayında, ayrıca Stauff’un Voswinkel GmbH şirketini satın almasına sahne oldu. Voswinkel, çabuk bağlantı (Quick kaplin) elemanlarında dünyanın en büyük beş üreticisinden biri olup, özellikle yüksek basınç tesisatlar, Quick kaplinler ve hortum başlıkları gibi kapsamlı bir ürün yelpazesi sunmakta ve müşterilerinin istekleri doğrultusunda özel çözümler geliştirmektedir. Söz konusu birliktelikle; hidrolik boru ve hortum tesisatları için müşterilere sunulan çelik ve paslanmaz çelik ürünlerinin geliştirilmesi ve birbirlerine uyumlu hale getirilmesi ve istenildiğinde montaja hazır setler şeklinde sunulabilmesi hedefleniyor.

Stauff Connecti rakipleri açısından tercih edilir kılan öncelikli avantajları değerlendirir misiniz?

Stauff Connect, karbon çelik bağlantı elemanları için yeni bir çinko - nikel korozyon koruyucu kaplama kullanmaktadır. Korozyona karşı yüksek etkinlikte koruma - çevre dostu ve uzun ömürlüdür. Stauff Connect, yeni kaplama tekniği ile uygulanan çinko nikel (ZnNi) kaplama DIN EN ISO 9227’e göre tuz püskürtme testinde metal korozyon ve beyaz pasa 1200 saatten fazla korozyon direnci ve koruma sağlayan çok uzun ömürlü yüzey oluşturmaktadır. Bu sürenin bitiminde hiç kırmızı pas oluşumu gözlenmemiştir. Elde ettiği bu değerlerle, Stauff tarafından uygulanan üretim süreci, uç noktada zor koşullar altında çalışan mobil ve marin hidrolik uygulamalarında dahi rakiplerine göre çinko nikel (ZnNi) kaplama çok büyük avantajlar sağlamaktadır. Stauff Connect, korozyona karşı en iyi koruyucu olarak tercih ettiği çinko nikel alaşımını, tedarikini gerçekleştirdiği tüm ürünler için bir standart haline getirmiştir. Pazarda mevcut alışılagelmiş çinko nikel kaplamalardan farklı olarak Stauff Connect’in kullandığı üretim sürecinde koruyucu kaplama tek bir işlemde uygulanmaktadır.

Bu sayede, sıra dışı iyi bir koroyzon korumasına sahip yüksek kalıcılıkta bir kaplama elde edilmekte, bunun yanı sıra enerji maliyetlerinden tasarruf sağlanmakta ve çevre dostudur. Stauff ZnNi, yüzey kaplamaları çevre dostu ve aynı zamanda teknik gelişmelere ayak uydurmaktadır. Tüm sanayi sektörlerindeki çevre bilinci, bugün ürünlerin daha da geliştirilmesini sağlamaktadır. Parlak yarı mat rengiyle, paslanmaz çelik ile karşılaştırılabilir, yapışma özelliği sayesinde boya ile yüzey boyanabilir. Diğer avantajlardan biri de alüminyum ve paslanmaz çelik ile çok düşük temas korozyonudur. Korozyona karşı en iyi koruma, çevreye karşı duyarlılık, düşük maliyetler, maksimum çalışma ve sağlık güvenliği açısından en iyi korumayı sağlar.

STAUFF FORM bağlantı teknolojisi hakkında bilgi verir misiniz?

Hidrolik devrelerde basınçlı yağ, üniteden silindirlere ve hidromotorlara hidrolik borular ve hortumlar aracılığı ile iletilmektedir. Boru tesisatının çekilmesi sırasında birbirine bağlantı noktalarında kullanılan malzemelerin seçimi, kalitesi ve bağlantı yöntemi en az hidrolik ünite tasarımı kadar önemlidir. Çünkü hidrolik bağlantı elemanlarından beklenti %100 sızdırmazlık sağlamasının yanı sıra hidrolik sistemin çalışması esnasında sistemdeki titreşimlerden etkilenmemesidir. Yüksüklü sistemde montaj uygulaması tamamen operatöre bağlıdır. Yüksüğün az sıkılması boruyu ısırmamasına, çok sıkılması yüksük çatlamasına, her iki durumda kaçaklar ve sızıntılar meydana gelecektir. STAUFF FORM sisteminde ise tamamen operatörden bağımsız olarak montaj tamamlanır böylece maksimum sızdırmazlık sağlayacak şekilde gerçekleşir.

STAUFF FORM teknolojisi için özel boru ucu şekil verme makinesi kullanılmaktadır. Makineye hidrolik borunun ölçüsüne uygun adaptör yerleştirilir ve cihaz sadece 10-15 sn. içinde boru ucuna yüksek sızdırmazlık sağlayacak formu soğuk şekillendirme ile verir. Alternatif bağlantı yöntemlerine göre yüksek zaman tasarrufu da sağlayan bu sistem ISO 8434 / DIN 2353 e uygun Karbon Çelik ve Paslanmaz Çelik ( 6-42 mm ) uygulamalar için uygundur. Borunun kritik bölgelerinde oluşacak hasarları ortadan kaldırır. NBR soft seal ile iyileştirilmiş metal adaptör ring, ayrıca kilitleme görevi yapar. Standart somun (Stauff, Parker ve Voss) marka somunlar kullanılabilir, güvenilirlik, güvenlik, istikrar ve tekrarlanabilirliğin ön planda tutulduğu seri üretimler için en iyi çözüm, şekillendirme kalıbının değiştirilmesi kolaydır, dinamik basınç yüklenmelerine karşı yüksek direnç ile yüksek sistem güvenirliği sağlanmaktadır. STAUFF FORM standart şekil verme yöntemlerine göre %35’ten daha düşük moment ile montaj yapmanıza olanak sağlanmaktadır.

STAUFF FORM hangi sektörlerde kullanılır?

STAUFF FORM bağlantı teknolojisi; enerji, baraj sistemleri, rüzgâr türbinleri, demir çelik sanayi, çimento sanayi, gemi inşa sanayi ve denizcilik, kimya sanayi, lastik kauçuk sanayi, makine sanayi, kâğıt - karton - mukavva sanayi, makine imalatçıları vb. sektörlerde pek çok zorlu uygulamada güvenle kullanılabileceği gibi, montaj hizmeti veren firmaların işçilik sürelerinde ciddi zaman kazandırmaktadır. Hidrolik sistemler her geçen gün geliştirilmekte ve ürün çeşitleri artmaktadır. Tüm ürünlerde olduğu gibi hidrolik sitemlerde de enerji verimliliği için ürünler geliştirilmektedir. Rekabet şartlarının ağır olduğu bu dönemde bu tip yenilikleri takip eden ve ürettiği makinalarda ve tesisatlarda kullanan firmalar rakiplerine göre öne geçmektedir.

Stauff Connect CAD modellemenin avantajlarını değerlendirir misiniz?

Walter Stauffenberg GmbH, STAUFF Connect serisine ait ürünleri çevrimiçi CAD veri tabanına ilave etme çalışmalarını başarıyla tamamladı, CAD modeller sayesinde, hidrolik boru devreleri çiziminde ve gerekli fittingslerin tedarikinde müşterilerimize zamandan ve maliyetten önemli ölçü de tasarruf sağlıyor.

Kullanıcılar, www.stauff.com/cad adresinde ücretsiz kayıt olmak suretiyle, veri tabanında yer alan, 2.800’den fazla Fittings boru bağlantı parçaları, Kelepçeler, Minimes bağlantılar, Filtrasyon ürünleri ve Hidrolik yardımcı parçaların 3B modellerine ve 2B çizimler artık veri tabanından indirilebilmektedir. Veri tabanına erişim, kullanıcı kaydını tamamladığı an otomatik olarak sağlanmaktadır. Sunulan güncel CAD dosyaları, önde gelen tüm tasarım yazılımları (Ör. SolidWorks, Catia, Pro/E, Inventor, AutoCAD) ile uyumlu olup, tarafsız veri formatlarının (Ör. DWG, DXF, IGES, STEP) birçoğu da destekleniyor.

Sayfada sunulan animasyonlu “canlı ön izleme” özelliği, doğru parçaların seçiminde kolaylık sağlamaktadır. Tasarımcı, sadece ölçme ve çizme işlemlerini yapmaktan tasarruf etmekle kalmıyor, istenilen sonuçları tam olarak veremeyen yabancı dosyalar kullanmaktan da kurtulmaktadır. STAUFF’un bu hizmetinin önemli bir özelliği de şu: Veri tabanındaki tüm CAD modelleri, parçaların montaja hazır son hâlleriyle sunuluyor; yani her ürünün gövde, sızdırmazlık elemanları, yüksükler ve somunlar birbirleriyle ilişkili olarak doğru konumlarında bulunuyor ve istenilen bileşenler gerektiğinde CAD yazılımında görünmez hâle getirilebilmektedir. Bu özellik, geliştirme sırasında belli bileşenlerin değiştirilmesi veya başka bileşenlerle bir araya getirilmesi gerektiğinde, zamandan ve maliyetten önemli ölçüde tasarruf edilebilmesini sağlamaktadır. Ayrıca, her ürünün üretici (STAUFF) ve sipariş bilgisi de ürünün CAD modeli ile ilişkilendirilmiş olduğundan, ürünler kolayca parça listesine eklenip satın alma birimine iletilebilmektedir. STAUFF, müşterilerine sunduğu bu hizmeti sadece boru bağlantıları ve aksesuarları için değil, büyüyen ürün programına yönelik olarak güncellemektedir. Tek bir üreticinin ürünleri ile yapılan hidrolik hat ve tesislerin tasarımında bu sayede en ideal koşullar sağlanabilmektedir.

Ekran 1

Kullanıcılar, STAUFF Connect ürün serisine ait 2.800’den fazla boru bağlantısı ve aksesuarın 3B modellerine ve 2B çizimlerine artık www. stauff.com/cad adresi üzerinden ücretsiz olarak doğrudan erişebiliyor.

Ekran 2

Sayfada sunulan animasyonlu “canlı ön izleme” özelliği, doğru parçaların seçiminde kolaylık sağlıyor. Veri tabanındaki özgün CAD dosyaları, tüm tasarım yazılımları ve tarafsız veri formatlarının çoğu ile uyumludur.

Güçlü tedarik ve çözüm altyapısı kadar teknik destek operasyonu ve eğitim de aynı ölçüde önem taşıyor. Teknonorm’un söz konusu çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

Teknonorm, firmalara yönelik eğitim çalışmalarını gerek merkezinde gerekse de fabrikalarda gerçekleştirdiği seminerlerle sürdürmektedir. Son derece tecrübeli ve yetişkin bir kadroyla; Hidrolik, pnömatik, bağlantı elemanları, filtrasyon ve özel konularda kanıtlanmış metotları kullanarak uzman eğitimciler tarafından teoriden uygulamaya kadar, isteğe uygun eğitimler düzenlenmektedir. Firmalarda vermiş olduğumuz seminerler ile çalışanlarınızın daha fazla uzmanlık kazanması ve yeni bilgiler edinmesi sağlanmaktadır. Dünyada zorlaşan ekonomik şartlar, işletmeleri en küçük birimlerine kadar maksimum verimlikte çalışmaya zorluyor. Deneyimler gösteriyor ki, işletmelerin makine bakımlarını düzenli yapması ve çalışır durumda tutması günümüzün rekabetçi piyasalarında şarttır. Arızalı bekleyen ve yanlış ürünler ile montajları ve bakımları zamanında yapılmayan makineler, her geçen dakika kayıplara neden olmaktadır.

Müşterilerinizi bilgilendirme amacı ile ilgili ne tür çalışmalar yapılmaktadır?

Mühendis arkadaşlarımız düzenli müşteri ziyaretleri yaparak doğru hidrolik sistem tasarımlarının ve bağlantı elemanlarının seçimini, müşterilerimize kazandırdığı zaman ve enerji tasarrufunu anlatmaktadır. Bizler her sene düzenli fuarlara katılıyor ve düzenlediğimiz seminerleriyle, sektörleri ihtiyacının doğru tespit edilmesi konusunda bilgilendirmekteyiz. Müşterilerimizin daha önce yaptığımız işleri görüp, öğrenip referanslarımız ile bize ulaşmaları bizim için paha biçilmez bir katkıdır.

Pazara sunduğunuz ürün ve hizmetlerin kullanım alanları düşünüldüğünde; verimlilik, hız ve maliyet avantajı gibi başlıklar ön plana çıkıyor. Bu çerçevede ürün yelpazeniz, mühendisli yeteneğiniz, hedef sektörler ve işbirliği yaptığınız markalar hakkında bilgi verir misiniz?

Walter Stauffenberg GmbH, Türkiye’deki yapılanmamıza çok ciddi destek vermektedir. Stauff Almanya’nın bağlantı elemanları, kelepçeler, filtrasyon ve diğer ürünler ile ilgili tüm konularda arkamızda çok güçlü bir desteğini hissetmekteyiz. Firmamız karbon çelik ve paslanmaz çelik 24 ° DIN 2353 fittingslerde ve SAE flanşlarda Türkiye’de çok güçlü stok oluşturmuştur. Personellerimiz bağlantı elemanları ve filtrasyon konularında yurt dışında düzenli olarak eğitimler almaktadırlar. Yurtiçi ve yurtdışı firmalara ürün satışımızın yanında filtrasyon, flushing ve pickling hizmeti vermekteyiz. Türkiye’de bağlantı elemanları konusunda kurumsal yapıda rakibimiz yok diyebiliriz. Gerek kullandığımız teknolojik cihazlarımız, gerek eğitimimiz, gerekse tecrübemiz açısından bu işi en iyi yapan ve ürün ile beraber teknik hizmetin aynı zamanda danışmanlığını yapan tek ve öncü firmayız. Teknonorm’un en önemli faaliyetlerini, mühendislik ve danışmanlık hizmetleri oluşturmaktadır. Bu sayede oluşan tecrübe ve bilgi birikimi ile Türkiye’nin önde gelen firmalarının çözüm ortağı olmuştur.

Hizmet verdiğiniz sektörler hangileridir?

Enerji, Baraj Sistemleri, Rüzgâr Türbinleri, Demir Çelik Sanayi, Çimento Sanayi, Gemi İnşa Sanayi ve Denizcilik, Kimya Sanayi, Lastik Kauçuk Sanayi, Makine Sanayi, Kağıt –Karton-Mukavva Sanayi, Makine İmalatçıları vb. gibi geniş bir yelpazeye hitap etmekteyiz. Bizler daha çok bu sektörlerde tesislerin kuruluş aşamasında veya bakım dönemlerinde bulunmaktayız. Müşterilerimiz ile projelerini oluştururken daha tasarım aşamasından başlayan bir yardımlaşma işine giriyor projelerde doğru ve verimli ürünleri en başından sağlamış oluyoruz. Bu sayede sistemler uzun yıllar sorunsuz ve verimli bir şekilde çalışmaktadır.

İmalatlarınız nelerdir?

Teknonorm olarak hidrolik güç üniteleri, hidrolik kontrol blokları, valf stantları, merkezi sıvı ve gres yağlama sistemleri, filtrasyon sistemleri, flushing üniteleri, filtre kapları, ISO 6020 - ISO 6020/2 standartlarında endüstriyel ve mobil hidrolik silindirlerin imalatını yapmaktayız. İmalat grubu tasarım bölümü, talaşlı imalat, kaynakhane, boyahane, montaj ve test gibi birimlerden oluşmaktadır.Tasarım bölümü 3D katı modelleme yazılımı Solid Works programları ile imalat sürecine yön vermekte ve imalat sürecinde oluşabilecek hataların önceden önüne geçmektedir.Özel tasarlanmış test sistemimiz sayesinde üretilen hidrolik sistemlerin tüm basınç, sızdırmazlık ve fonksiyon testleri yapılabilmektedir.

Filtrasyon ve flushing çözümleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Dünyanın en kaliteli filtre firmalarından biri olarak gösterilen STAUFF ile Hydac, İnternormen, Mahle, Pall, Epe gibi filtre markalarına birebir yüksek kalitede muadil filtre gövdeleri ve elemanları temin edebilmekteyiz. Filtrasyon sistemlerinde satış ve kiralık ekipmanlar, aynı zamanda bu ekipmanların yanında personel desteği de vermekteyiz. Bu sayede müşterilerimiz hızlı ve güvenli sonuçlar almış oluyor. Filtrasyon için kullandığımız ve satışını yaptığımız cihazlarımız 3 grupta ayırabiliriz;

1) Flushing konteyner ünitelerimiz; dakikada 50 litreden 2000 litreye kadar değişik debiler sağlayabilmektedir. Bu sayede büyük enerji santrallerinde, demirçelik sektöründe, çimento sektöründe, gemilerde ve römorkörlerde 6mm - 230mm iç çaplı boruya kadar flushing hizmeti verebilmekteyiz.

2) Mobil Filtrasyon, analiz araçlarımız; 10000lt paslanmaz tanklı dakikada 100 litreden 300 litreye kadar değişik debiler de sirkülasyon pompalı, özel ısıtıcılı ve partikül ölçüm cihazlı donanımlı araçlarımız sayesinde yerinde güvenilir ve hızlı hizmet verebilmekteyiz.

3) Flushing, Filtrasyon ve Pickling ünitelerimiz; Değişik litrelerde paslanmaz tanklı özel sirkülasyon pompalı, özel ısıtıcılı ve partikül ölçüm cihazlı ünitelerimiz sayesinde ihtiyaç duyulan her yerde kompakt ve etkili çözümler sunabilmekteyiz.

Yağın olduğu her yerde filtrasyon ihtiyacı mutlaka gereklidir. Bir hidrolik sistem ortamdan hava almaya ihtiyaç duyar. Bu havayı alırken içine partikül ve su alabilir. Bu durum yağın kirlenmesine ve işlevini yerine getirememesine neden olur. Partikül temizliğini yanı sıra yağın vernikleşmesi ya da kimyasal özelliğinin bozulması gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Bu yüzden farklı konularda filtrasyonlar yapabilen daha kapsamlı cihazları ve sistemleri üretiyor ve kullanabilmekteyiz.

Markanızı rekabet ortamında müşterileriniz açısından tercih edilir kılan öncelikli avantajları değerlendirir misiniz?

Sektörümüzde, tüm sektörlerde olduğu gibi rekabet ortamı mevcuttur. Üretimi, daha kaliteli, daha ekonomik piyasaya sunmanın en adil yolu rekabetçi piyasadır. Rekabeti kendi lehimize çevirmek her firmanın ana hedefi olması gerekli. Bunun için yatırım yapmak ve talepleri hızlı değerlendirip mevcut, tecrübemizi kullanarak bu talepleri, kaliteli ürünlerle karşılamak en önemli hedefimizdir. Bu sebeple ithalatını yaptığımız ürünlerin stok adetlerini ve çeşitlerini sürekli arttırarak farklı sektörlere de cevap verecek çalışmalar ve araştırmalar yapmaktayız.

Sektörlerin potansiyelini dikkate alarak sorarsak, Teknonorm’un kısa ve orta vadeli yol haritasını paylaşır mısınız? İlerleyen süreçte markanızı nasıl bir noktada konumlandırmayı hedefliyorsunuz?

Teknonorm, kurulduğundan bu yana sürekli büyüme grafiği gösteren bir firmadır. Bunu da eğitimdeki yatırımları ve teçhizatlanmaya verdiği önemle gerçekleştirmiştir. Walter Stauffenberg GmbH firması ile olan güçlü iş birliğimiz ile Türkiye’deki ürün çeşitliliğini 4 kat arttırıp farklı sektörlere hitap etmek istiyoruz. Önümüzdeki yıllar içerisinde Türkiye genelinde yeni şubeler açarak müşterilerimize çok daha yakın olmayı hedeflemekteyiz.Dinamik yapımız ile sektörün ihtiyaçlarını hızlı şekilde tespit edip karşılamayı hedefliyoruz. Bunun içinde hem kadromuzu hem de ürün gamımıza sürekli yatırımlar yapıyoruz. Müşterilerimizin memnuniyetini esas alarak çözümler üretmeye devam edeceğiz.

Bu haber toplam 8797 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler