Dünya Çelik Üretimi Yeniden Şekilleniyor

21 Nisan 2016 Perşembe 12:20
Dünya Çelik Üretimi Yeniden Şekilleniyor
Gelişmiş ülkelerde çelik üretim maliyetleri herkesin malumu... Bu ülkelerin başında AB ülkelerinin yanı sıra Japonya ve Güney Kore var.

Gelişmiş ülkelerde çelik üretim maliyetleri herkesin malumu... Bu ülkelerin başında AB ülkelerinin yanı sıra Japonya ve Güney Kore var. Bu ülkeler demir çelik ürünlerinin ticaretinde Çin ile rekabet edemez hale gelmiş durumdalar. Bu sebeple gelişmiş ülkelerdeki çelik üreticileri; Çin ve küresel üretim fazlalığından kaynaklanan krizi, daha yüksek değerli özel ürünler geliştirerek atlatabilmeyi umuyorlar.

Bu yöntem Çin’ in düşük maliyetli üreticileri ile rekabetlerinde yeterli olur mu, bundan pek de emin değiller. Çünkü global çelik sektöründe her geçen gün beklenmedik gelişmelere tanıklık ediyorlar. Aslına bakarsanız sadece gelişmiş ülkelerde değil, tüm dünya ülkeleri çelik üretim politikalarını yeniden şekillendirmeye başlamış durumdalar. Herkes yüksek kaliteli – katma değerli çelik üretmenin yollarını arıyor. Bu yöntemin kalıcı bir çözüm getirmeyeceğini de biliyorlar.

Çünkü Çin bu konuda da dünyayı şimdiden tehdit etmeye başlamış durumda. Eski teknolojiyle üretim yapan çelik fabrikalarının yerine gelişmiş teknolojilerle donatılan ve gelişmiş ürünler üretebilecek tesisler kurmaya başladılar bile... Demir Çelik Store Dergisi olarak dünyanın önde gelen çelik üreticilerinin konuyla ilgili görüşlerini sizlerle paylaşıyoruz. Umarız yol gösterici olacaktır.

Tata Steel İngiltere’den Çıktığını Duyurdu

Hintli Tata Steel şirketinin İngiltere’den çıktığını duyurması, Çin’in yarattığı üretim fazlalığının ve izledikleri fiyat politikalarının bir sonucu olarak değerlendiriliyor. Özellikle inşaat demiri ve benzeri ürünlerde Çin’in fiyat politikaları sebebiyle küresel pazarlarda adeta çöküş yaşanıyor. Yaşanan tüm bu gelişmeler karşısında Avrupa, Japonya ve Güney Kore şirketleri, yüksek değerli ürünlerinin payını arttırarak ayakta durmaya çalıştıklarını, özel çelik üretimine odaklandıklarını ifade ediyorlar. Bazı şirketler uçak veya otomobil parçalarını üretmek için tedarik zincirlerini daha da geliştirmek niyetindeler. Diğer şirketler ise sipariş defterlerinin dolu kalmasını sağlamak için müşterileri ile daha sıkı ilişkiler kurmayı hedefliyorlar.

“Teknoloji ve Kalite Liderliğine Sıkı Sıkı Sarılmalıyız”

Konuyla alakalı olarak Avusturyalı Çelik üreticisi Voestalpine CEO’su Wolfgang Eder: “Teknoloji ve kalite liderliğine sıkı sıkı sarılmak, Avrupa çelik üreticilerinin karlılığı ve gelecekteki büyümelerini sağlamalarının tek çözümü olacaktır.” dedi.

Voestalpine; Havacılık, Demiryolu ve Otomotiv Endüstrisi için bitmiş parçaların üretimini arttırarak geleneksel çelik piyasalarına daha az bağımlı olmayı hedefliyor. Otomobil sektörü tek başına grubun satışlarının yüzde 30’unu oluşturuyor. Voestalpine sadece çelik ticareti yapmıyor, sunmuş olduğu mühendislik çözümleriyle rekabette avantajlı
konuma geçiyor.

“Çinliler, Yakın Gelecekte Özel Çelik Üretimini Ele Geçirebilirler”

Avrupalı özel çelik üreticileri, alacakları önlemlerle Çin ile rekabette avantaj sağlayacaklarını biliyorlar fakat ebediyen bu durumun devam etmeyeceğini düşünüyorlar. Gelecek dönemlerde Çin’in yüksek teknolojik çelik ürünlerinin üretiminde önemli mesafeler kat edeceğini biliyorlar. Avrupa Çelik Birliği (EUROFER) sadece özel ürünlere yönelerek kalıcı çözüm üretmenin neredeyse imkansız olduğunu ifade ediyor.

Eurofer Sözcüsü Charles de Lusignan: “Çelik üretiminde; sadece yüksek kaliteli ürün ve özel üretim hatlarına odaklanmakla maliyet avantajı sağlayamayız. Özel çelik üretiminin yanı sıra hammaddesi çelik olan özel ürünlerin üretimini de gündemimize almalıyız” dedi.

“Entegre Bir Çelik Tesisi En Az 3 Milyon Ton Üretim Yapmalı”

Alman Çelik Üreticisi Salzgitter’ın Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Heinz Joerg Fuhrmann, entegre bir çelik tesisinin yıllık en az 3 milyon ton üretim yapması gerektiğini ve etkin bir maliyetle üretim yapması durumunda başarılı olabileceğini dile getirdi. Üretim politikalarında ve uluslararası çelik ticaretinde şartların değiştiğini belirten Fuhrmann, radikal önlemler alınmasının kaçınılmaz olduğunu ifade etti.

Japon Nippon Steel and Sumitomo Metal Corporation Yüksek Kaliteli Çelik Üretim Kapasitesini Arttıracak

Dünyanın önde gelen çelik üreticileri arasında yer alan Japon Nippon Steel ve Sumitomo Metal Corporation, yüksek kaliteli çelik üretim kapasitelerini arttırarak, küresel çelik pazarında daha etkin bir noktaya gelmeyi hedefliyor. Ayrıca orta sınıf çelik üretiminde de artışa gitmeyi hedefliyorlar.

Dünya Katmadeğerli Çelik Üretimine Yönelmiş Durumda”

Hindistan’da da katmadeğeri yüksek çelik üretimi ana gündem maddesi olmuş durumda... Hintli Essar Steel Ticari Genel Müdürü H. Shivramkrishnan; dünyanın bu yönde ilerlemeye başladığını, kuşkusuz Hintli çelik üreticilerinin ve Essar Steel’in de bu yönde politikalar geliştirmeye başladığını ifade etti.

“Çelik Şirketleri Ürünlerine Değer Katmanın Yollarını Arıyorlar”

Hintli Çelik Şirketi JSW Steel Ortak Yönetim Müdürü Seshagiri Rao da diğer profesyonellerle aynı görüşte... “Özellikle büyük şirketler olmak üzere tüm çelik şirketleri ürünlerine değer katmaya çalışıyorlar. Yani ileri teknoloji katma değerli çelik ürünler- teneke plakalar, otomotiv çeliği ya da yüksek mukavemetli çelik ve manyetik çelikler...Herkes bu ürünlere odaklanmış durumda.”

Çinli Baoshan Iron & Steel Co. Ltd. 9 Milyon Ton Kapasiteli Yeni Bir Çelik Fabrikası Kuruyor

Bu arada Çin firmaları da yüksek kaliteli çelik ürünlerinin üretilmesine odaklanmış durumdalar. Çin’in önde gelen çelik üreticisi Baoshan Iron and Steel Co Ltd., “Hayal Fabrika” olarak adlandırdığı, yıllık yaklaşık dokuz milyon ton kapasiteli büyük ve modern Zhanjiang Çelik Üretim Tesisini bu senenin sonlarına doğru
işletmeye almayı planlıyor.

Bu haber toplam 11378 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler