Türkiye’de İlk ve Tek Olan Spiral Borulu Kablo Üretiminde Bayrağı Tek Başımıza Taşıyoruz

16 Mayıs 2016 Pazartesi 11:33
Türkiye’de İlk ve Tek Olan Spiral Borulu Kablo Üretiminde Bayrağı Tek Başımıza Taşıyoruz
Nacar Kablo Yönetim Kurulu Üyesi Rahmi Burak Nacar ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Nacar Kablo Yönetim Kurulu Üyesi Rahmi Burak Nacar ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Sorularımıza geçmeden önce bizlere kendinizden kısaca bahseder misiniz?

1989 yılı İstanbul doğumluyum. 2013 yılında Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldum. 2014 yılından bu yana Nacar Kablo Yönetim Kurulu Üyesi olup, yurtiçi ve yurtdışı satışı ile ilgilenmekteyim.

Firmanızın kısa tarihçesi ve faaliyet alanları hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Nacar Kablo, 1987’den beri enerji ve zayıf akım kablo üretimi yapmaktadır. İstanbul Kağıthane’de üretim, satış, depo ve laboratuvarlarımız olmak üzere bir kaç departmanla kendi mülkümüzde hizmet vermekteyiz. Bununla beraber 2013 yılında sektöre bir yenilik getirerek hazır spiral borulu kablo ürünümüzü herkül markası altında piyasaya sunmuş bulunmaktayız. Türkiye’de ilk ve tek olan bu ürün Nacar Kablo tecrübesi ile müşterilerimizle buluşmaktadır.

Ürün yelpazenizde ne tür kablolar bulunuyor? Ağırlıklı olarak hangi sektörlere yönelik kablo üretimi yapıyorsunuz?

Nacar Kablo olarak özellikle enerji kabloları ve zayıf akım kablolarında ve yeni ürünümüz olan spiral borulu kablo ürünlerimizde iddialıyız. Ürünlerimiz genel olarak inşaat sektöründe, mimari dekorasyonlarda ve veri iletim yapılan alanlarda müşteri bulmaktadır.

Türkiye’deki kablo pazarından ne kadar pay alıyorsunuz? Bunun dışında hangi ülkelere ne kadar ihracat yapıyorsunuz?

Türkiye’de ilk ve tek olan spiral borulu kablo üretiminde bayrağı tek başımıza taşımaktayız. Bu üründe sektör farklı bir imal ürünle karşılaştı. 3 yıldan beri büyük bir yol kat ettik tanıtım anlamında. Yeni bir ürün olduğu için yurtiçi ve yurtdışı tanıtım faaliyetlerimiz hala devam etmektedir. Şuan için üretimimizin %30’unu ihraç etmekteyiz. İleriki yıllarda bu yüzdeyi artırmayı planlamaktayız.

Kalite, fiyat ve mühendislik konusunda Avrupa’nın gelişmiş ülkeleriyle rekabet edebilecek düzeyde miyiz? Bu konuda neler söyleyebilirsiniz?

Türkiye’de elektrik tesisatı yapan ustalarımız çok zor şartlar altında çalışmaktadır. Bunun sebebi hem maddi anlamda çalışmalarının karşılığını alamaması hem de ciddi bir efor ve zamanla yarışmaları. Böyle olunca en alttan gelen ucuz mal talebi üreticileri zor duruma sokmaktadır. Özellikle üretimini belirli standartlar kapsamında yapmaya çalışan üreticiler ucuz mal talebine karşılık veremiyor. Bu açığı da merdiven altın üretim yapan kişiler dolduruyor. Mühendislik ve kalite noktasında Avrupa’dan eksik bir yanımız olduğunu düşünmüyorum. Fakat hizmet alan insanlar elektrik sistemi, örneğin; bir boya, mobilya vs. gibi elle tutulur gözle görülür bir ürün olmadığı için inisiyatif elektrik ustalarında oluyor. Son kullanıcı ustaya güvenmek zorunda olduğundan ürünün kalitesi ustanın inisiyatifi dahilinde kalıyor. Velhasıl kalitede belirleyici olan son kullanıcının talebi doğrultusunda olmamız.

Yurtiçi ve yurtdışında ürünlerinizin kullanıldığı ve doğrudan yer aldığınız prestijli projeleri bizimle paylaşabilir misiniz?

Özellikle hazır spiral borulu kablo ürünümüzle son iki yıldan beri birçok konut ve AVM projelerinde yer almaktayız. Yurtdışında ürünlerimiz yoğun bir şekilde kullanılmaya devam ediyor.

Kısa ve uzun vade de hayata geçirmeyi düşündüğünüz projeleriniz neler?

Nacar kablo olarak geçmişten aldığımız tecrübeleri kaliteli, standartlara uygun ve müşteri memnuniyeti doğrultusunda 28 yıldan beri yaptığımız gibi üretimimizi devam ettirmek.

2015 yılı firmanız açısından nasıl geçti? 2016 yılından beklentileriniz neler?

2015 yılı ülke içi siyasi dengesizlik ve dünya borsalarında dalgalı kurların revaçta olması sebebi ile zor bir yıldı. Haliye bu zor yıl 2016’dan beklentileri yükseltti. Bizler Nacar Kablo olarak hem 2015 yılı hem de 2016 yılının ilk çeyreğindeki hedeflerimize ulaşmanın mutluluğunu yaşamaktayız. Son zamanlarda özellikle ülkemizde ve dünyada oluşturulmaya çalışılan korku psikolojisi özellikle ekonomik anlamda felç yaratmaya yönelik bir hamledir. Bizim gibi firmalar bu tarz durumlarda daha çok çalışarak hem ülkemizin ihracat gamını yükseltmeli hem de geleceğe umutla bakmaya devam etmeliyiz.

Bu haber toplam 15622 defa okunmuştur
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler