Sanayicinin İhtiyacı Olan Her Türlü Malzemeyi Tedarik Ediyoruz

23 Haziran 2016 Perşembe 11:52
Sanayicinin İhtiyacı Olan Her Türlü Malzemeyi Tedarik Ediyoruz
Anadolu Demir Genel Müdürü Yahya Kelek ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Öncelikle kendinizden bahseder misiniz?

1973 yılı Konya doğumluyum. Evli ve 4 çocuk babasıyım. Babam demir ticaretiyle uğraştığı için ortaokuldan sonra Endüstri Meslek Lisesi’ne devam ettim. Okul bitince babama yardımcı olmak amacıyla üniversiteye gitmedim. Askerden gelince de demir ticareti yapmaya devam ettim.

Firmanızın kuruluşu ve bu günlere gelişi hakkında bizi bilgilendirir misiniz?

Anadolu Demir, 1978 yılında babam tarafından kuruldu ve demir ticareti yaparak faaliyetlerine başladı. Babam Konya’da bir haddehaneye ortak oldu ve oradaki ortaklarından ayrıldıktan sonra demir ticaretine başladı. Babam, 1972 yılı Ankara Ticari İlimler Akademisi mezunudur. Babamın hem işletme hem de piyasa görüşü sebebiyle tüm bilgi ve becerilerimizi ondan öğrendik. Ben de ortaokul ve lise yıllarımdan itibaren firmamızda çalışmaya başladım. Askerden geldikten sonra da sorumluluk bilinciyle tam anlamıyla çalışmaya başladım.

Konya’da tüm sanayilerde belli dönem çalıştık. Konya sanayi büyürken biz de büyüdük. Firmamız 1996 yılında Limited Şirket oldu. 2010 yılında ise Büsan Organize’de 7500 m2 bir alana taşındık.

Demir sektörüne vermiş olduğunuz hizmetleri bizlerle paylaşır mısınız?

Demir sektöründe imal edilen her türlü malzemeyi satıyoruz. Lama, silme, IPE, NPU, HEA borular, profiller, saçlar ve hırdavat malzemelerinin belli çeşitlerini satıyoruz. Şu anda müşterilerimizin istemiş oldukları sacı, yine istedikleri ölçülere uygun şekilde plazma ve lazerde kesiyoruz. Abkant makinalarını da istedikleri ölçüde büküyoruz ve işlenmiş olarak müşteriye teslim ediyoruz.

Mümkünse yurt içi ve yurt dışında bazı referanslarınızı, üstlenmiş olduğunuz bazı projeleri bizimle paylaşır mısınız?

Konya sanayi bölgesi, zaman geçtikçe ağır sanayi bölgesi olmuştur ve de olacaktır. Biz de tedarikçi bir firma olarak, imalatçılara veya projesi olan tüccarlara hizmet vermekteyiz. Yurt içinde demir çelik üreten her firmayla çalışıyoruz. Ama ağırlıklı olarak Ereğli Demir Çelik, İzmir Demir Çelik, Karabük Kardemir, Tosyalı Ağır Haddecilik, Arcelor Rzk, Yücel Boru gibi Türkiye’deki birçok imalatçı firmayla çalışıyoruz. Biz alt yapı, üst yapı ve sanayicinin ihtiyacı olan her türlü malzemeyi tedarik ediyoruz. Müşterilerin istekleri doğrultusunda firma bünyesinde bulunan lazer plazma makinalarında keser ve abkantlarında bükümünü yaparak müşterilere teslim ediyoruz.

Oldukça geniş bir ürün gamınız var... Bu ürünleri ağırlıklı olarak hangi sektörlere veriyorsunuz, ürünleriniz hangi alanlarda ve sektörlerde kullanılıyor?

Konya bir tarım şehridir. Ayrıca da tarım makinalarının en çok üretildiği yer de yine Konya’dır. Tarım makinaları sektörüne, asansör sektörüne, makina yapım sektörüne, vinç imalat sektörüne, ayrıca çelik konstrüksiyon sektörüne, inşaat sektörüne... Kısa demir kullanan her sektöre hizmet vermekteyiz.

Makina parkınızdan ve kesim aralıklarınızdan bahseder misiniz?

Makina parkımızda lazer, plazma, abkant büküm makinaları ve makas kesim, hidrolik presler bulunuyor. Müşterilerimizin ihtiyacı olan malları, verdikleri ölçülerde kesimini, bükümünü yaparak teslim ediyoruz. Makina parkımız günde 16 saat çift mesai yaparak çalışıyor. Makina parkımızı kumlama makinası olarak ve Rollferum makinasını olarak genişletmeyi planlıyoruz.

Geçmiş yıllara oranla ülkemizde demir çelik ve diğer metal mamullerinde üretici firma sayısı arttı. Bu durum size ve sektöre nasıl yansıdı?

Rekabet hem kaliteyi hem de üretimi güzelleştirir. Rekabet artınca her şeyin daha iyisi, daha güzeli ve fiyatı daha uygun olanı ortaya çıkar. Bu nedenle bu durum hem bize hem rakiplerimize hem de üretici firmalara ve ülkemize olumlu bir şekilde yansımıştır.

Anadolu Demir Çelik’in sektöründeki konumu, pazardaki gücü hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Anadolu Demir Çelik’in, İç Anadolu Bölgesinde iyi bir konumda olması için müşteri memnuniyetine ve gereken öz veriyi göstermeye özen gösteriyoruz. Bu da bize olumlu bir şekilde yansıyor. Pazar gücümüzü her yıl mutlaka %8 veya %10 oranında artırıyoruz. Hem hizmet verdiğimiz sektörlere yenilerini ekliyoruz hem de bölgesel olarak başka bölgelere de açılıyoruz. Pazar payımız ve müşteri sayımız her geçen yıl artmaktadır. Bugün yaklaşık 2000 adet imalatçı firmanın tedarikçisi konumundayız.

2016 yılının ilk çeyreği firmanız açısından nasıl geçti? 2016 yılından beklentileriniz nelerdir?

2016 yılının ilk çeyreği Allah’a şükürler olsun iyi geçti bizim için, fakat beklentilerimize bir türlü ulaşamıyoruz. Hem ülkenin durumu hem de piyasalarda güven olmaması yatırımcıların tereddütlü davranmasına sebep oluyor. 2016 yılının geri kalan kısmı inşallah iyi geçer ve hedeflerimize ulaşırız.Son olarak şunları söylemek istiyorum; memleketimizde inşallah şu terör belası biter. Hem vatandaşımız hem de ülkemiz rahat ve huzurlu olur. Allah devletimize ve milletimize zeval vermesin.

Bu haber toplam 7363 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler: ,
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler