Türkiye’nin İlk Kesici Özel Takım Üreticisiyiz

29 Kasım 2016 Salı 13:11
Türkiye’nin İlk Kesici Özel Takım Üreticisiyiz
Karcan Firma Sahibi Ümit Gezer ile gerçekleştirmiş olduğumuz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Karcan Firma Sahibi Ümit Gezer ile gerçekleştirmiş olduğumuz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

“12 Ülkeye ileri teknoloji ihraç etmenin haklı gururunu yaşıyoruz”

Ümit Bey, öncelikle bize kısaca Karcan’ ı tanıtır mısınız?

Bilindiği üzere 1960’lı yıllarda uygulanan kalkınma planlarının ardından, 1980’lerin sonlarına doğru küresel ekonomiye geçiş ve sanayileşmenin sonucu olarak Türkiye, sanayi ve ileri teknoloji alanında büyük devrimler yapmış ve talaşlı imalat sektörü hızlı bir ivme ile büyümeye başlamıştır.

Türkiye’nin bu değişim ve gelişim dönemlerinin en çok hissedildiği iller arasında yer alan Eskişehir’imiz, teknoloji ve sanayi alanında birçok ilklere ev sahipliği yapmıştır. Öyle ki, Türkiye’nin ilk otomobili, ilk lokomotifi, ilk jet motoru yenilenmesi, ilk F-16 motoru, ilk helikopter parçası, ilk 4x4 ticari aracı bu şehirde üretilmiştir ve ilk hızlı tren seferi yine Eskişehir’e yapılmıştır. İşte Karcan Kesici Takım San. ve Tic. Ltd. Şti. sanayi ve üretim merkezi haline gelen Eskişehir’de, ‘Karbür Kesici Takımlar’ üretmek üzere 1996 yılında kurulmuştur. Böylelikle Karcan, Türkiye’nin ilk kesici özel takım üreticisi olarak tarihe geçmiştir. Firmamız kurulmadan önce edindiğim sektör tecrübem ile firmamız kısa süre içerisinde sektördeki yerini almış ve kesici takım sektöründe söz sahibi olmaya başlamıştır. Bileme hizmetleriyle başlayan bu yükseliş, üretimde kullanılan donanımın ve teknolojinin devamlı güncellenmesi ile sektörün ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılayabilen ‘uluslararası bir firma’ olmaya kadar uzanmıştır.

Peki, Bu süreçte Karcan’ı başarıya götüren faktörlerden bahsedebilir misiniz?

Tabi ki birçok faktörden bahsedilebilir ancak en dikkat çekici etkenin firmamızın “yenilikçi” kimliği olduğunu düşünüyorum. Teknolojiyi çok yakından takip edip, küresel anlamda sektörümüzde gerçekleşen yenilikleri ve iyileştirmeleri olduğu gibi kendimize uyarlıyoruz. Çok klasik bir söylem olacak ama globalleşen ekonomi ve artan rekabet ortamında ileriye gitmenin ve hatta ayakta kalmanın tek yolu “fark yaratmak” tır. Özellikle bizim gibi ileri teknoloji üreten sektörlerde bunu yapabilmek için teknolojinizi daima yenilemeniz, ciddi bir bilgi birikimine sahip olmanız ve uzman kadrolarla çalışmanız gerekmektedir. Biz de Karcan olarak bu gelişmeleri çok yakından takip edip, üretim hattımızdaki tezgâhlarımızı daima güncelliyor, sürekli ve düzenli eğitimler ile yapılan bu yatırımların en etkin bir biçimde verimliğimize yansımasını sağlıyoruz.

Şirketinizin genel işleyişi, ürün ve hizmetleri ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

Klasik bir aile şirketinden farklı olarak katılımcı bir yönetime sahibiz ve ISO normlarına sadık kalarak ciddi bir kalite yönetim sistemi uygulamaktayız. Müşteri ihtiyaçlarının belirlenmesi, tekliflendirilmesi, siparişlerin alınması, Ar-Ge ve tasarım süreci, İmalat ve Kalite Kontrol süreçleri tamamı ile ERP sistemimizde kayıt altında tutulmakta ve raporlanmaktadır. Öyle ki, üretilen her bir takımın benzersiz kimlik numarası vardır ve bu numara ile geriye dönük tüm verilere ulaşılabilir. Kalite de süreklilik bu şekilde sağlanmaktadır. Az önce bahsetmiş olduğum İleri teknoloji ve yüksek donanımlı insan gücünün harmanlanması ile ortaya çıkan kalite tek başına yeterli olmayacaktır. Evet; hayal gücü, işlevsellik ve Karbür hammaddeyi bir araya getirip ilgili prosese en uygun kesici takımı üretiyoruz ancak dediğim gibi, bu tek başına yeterli olmaz. Ortaya çıkan bu kalitenin ulaşılabilir ve kullanılabilir olması gerekir. İşte Karcan burada klasik bir tedarikçiden öte bir “çözüm ortağı” olarak, kesici takımdan öte “proses iyileştirme” hizmeti de vermektedir. Aslında bizi biz yapan en önemli değerlerden birisi de budur.

Tam anlamı ile müşteri odaklı üretim... Keza bugün baktığımızda üretimimizin %80’i özel takımlardan oluşmaktadır. Sipariş aşamasından tutun, iş parçasına göre takımın tasarlanmasına ve uygulamaya kadar tüm süreçler tarafımızca takip edilmektedir. Açık yüreklilikle söyleyebilirim ki proses iyileştirme ve takım geliştirme anlamında bugün dünya markası dediğimiz markalar ile rahatlıkla rekabet edebilir durumdayız. Hem bilgi birikimi hem teknoloji hem de kalite anlamında bu standartları müşterilerimize sağlıyoruz. Yoksa Çin, Hindistan veya Kore gibi ülkelere ileri teknoloji ihraç edemezsiniz. Bu pazarlarda fiyat anlamında rekabet etmeniz imkânsızdır; ancak uzmanlığınız ile fark yaratıp performans temelli çalışmanız gerekir. Bunların yanı sıra bileme hizmetlerimiz ile neredeyse sıfır takım performansları sağlayarak lojistik ve gümrük maliyetlerine karşın yurtdışına bile bu hizmeti verir hale geldik. Bilindiği üzere bileme hizmeti müşterilerimizin kesici takım kullanımını ciddi anlamda iyileştiren bir yöntem ve bu anlamda da fark yarattığımızı açıkça dile getirebilirim. Hem tezgâh parkurumuz hem de kalite ve ölçüm cihazlarımız bize bu imkânı sağlamıştır. Bu anlamda Almanya ve İsviçre kökenli sektöre yön veren tedarikçiler ile çalışmaktayız.

Çin, Hindistan veya Kore gibi ülkelerden genellikle ithalat yaptığımızı biliriz, bu kısmı gerçekten ilginç. Peki, bu ülkeler dışında hangi ülkelere ihracat yapıyorsunuz?

Aslında Çin, Hindistan veya Kore gibi örnekler vermemin sebebi bu tür ülkelere ancak çok ileri teknoloji ürünler ile girilebileceğini vurgulamak içindi. Bu ülkeler dışında tabi ki başta Avrupa Ülkeleri, Güney Afrika, Türki Cumhuriyetler ve Ortadoğu olmak üzere 12 ülkeye ihracat yapıyoruz. Türkiye pazarında yakaladığımız başarıyı bu ülkelere de yayarak orta vadede global bir marka olmayı kendimize vizyon edindik. Bugün havacılık, otomotiv ve savunma sanayinde dünya çapında faaliyet gösteren hemen hemen bütün üreticilerin resmi global tedarikçisiyiz ve emin adımlarla ilerliyoruz. Aralarında iyileştirme şampiyonu olduğumuz herkesin de çok iyi tanıdığı bir marka da var ancak anlaşmalarımız gereği burada telaffuz edemiyorum. Artık yeni tesislerimizle ve makine yatırımlarımız ile ihracat rakamlarımızı çok daha ileriye taşımak istiyoruz. Bu sene kapasitemizi %20 daha artırdık. Fabrikamızı da gördüğünüz üzere Avrupa da bile nadir görebileceğimiz marjinal bir kompleks durumunda.

Gerçekten de sektörde çok görmeye alışkın olmadığımız standartların üstünde bir fabrika olmuş, bu estetiğin ve tasarımın özel bir sebebi var mıdır? Mimari yapı ve fiziksel şartları tamamı ile çalışanlarımızın Avrupa standartlarında çalışabilmesi ve çağdaş kalite yönetim sistemlerinin birebir uygulanabilmesi adına tasarladık. Yurtiçi ve yurtdışı tecrübelerimizden esinlenerek, ihtiyaçlarımızı tam anlamıyla karşılayacak, uzun vadede büyüme imkânı sunacak, çalışanların ve misafirlerimizin “mutlu” olacağı bir iş ortamı sağlamak adına çok daha yüksek maliyetlere katlanarak böyle bir yapının ortaya çıkmasını sağladık. Üretim sahası ve yönetim katı arasında sadece bir cam mevcut, burada amaç şeffaf bir yönetim sistemini hayata geçirmek ve açık ofis sistemi ile departmanlar arası iletişimin güçlenmesidir. Yan yana oturan iki çalışan farklı sıcaklık ortamında çalışabilir ve aydınlatma sistemimiz güneş enerjisi ile çalışır. Bu anlamda yeşil bir fabrikayız. Daha önemlisi ergonomik ofis düzenine geçtik; bu şu anlama geliyor; çalışanlar ister ayakta ister oturarak çalışabilir. Tüm masa ve sandalyeler çalışanlarımızın isteğine ve ihtiyacına göre uyarlanabilir. Anti-statik halılardan tutun da modern restoranımıza kadar her şey çalışanlarımız ve misafirlerimizin memnuniyeti gözetilerek tasarlanmıştır. Öyle ki, bugün lüks kafelerde bile olmayan kahve makineleri bile fabrikamızda mevcut... İleri teknoloji yatırımları mutlaka hayati ancak en önemli yatırımın insana olduğunu asla unutmuyoruz.

Toplam çalışan sayısına baktığımızda Ar-Ge’de çalışan mühendis sayınız oldukça dikkat çekiyor, ülkemiz ortalamasının oldukça üstünde. Ne gibi Ar-Ge Faaliyetleri yürütüyorsunuz? Bugün Ar-Ge çalışanlarımızın toplam çalışan sayımıza oranı %15... Bu hem gereklilik hem de büyük bir avantaj. Az önce bahsetmiş olduğum gibi, malzeme ve metalürji biliminin ilerlemesi ile ortaya çıkan yeni ve işlenmesi zor malzemeler, maliyet azaltıcı faaliyetler ve verimlilik baskıları ciddi bir Ar-Ge ekibi gereksinimi doğurmuştur. Aksi halde her bir prosese ve iş parçasına uygun takım tasarlamamız ve bu ihtiyaçlara çok kısa bir sürede cevap verebilmemiz mümkün olmaz. Bilindiği üzere firmalar artık stoklu çalışmak istemiyor. Bu da acil aksiyonların önemini artırıyor. Birde üretiminizin %80’i özel takım ise ciddi bir stres yönetimi yapmak zorundasınız. O yüzden çok güçlü bir Ar-Ge ekibine sahibiz. Bunun yanı sıra üniversite ve sanayi işbirliğini sağlayan, yerli ve Avrupalı birçok üniversite ile ortak çalışmalar yapan, Sanayi Bakanlığı, TÜBİTAK ve KOSGEB ile ortak projeler yürüten öncü ve araştırmacı bir firmayız. Son 3 yılda 12 başarılı projeye imza attık ve mevcut durumda 3 ortak projemiz tamamlanma aşamasındadır.

Peki, son olarak buradan sektöre vermek istediğiniz bir mesaj var mıdır?

Yorulmadan, şikâyet etmeden üretmeye devam etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bugün kendi yerli otomobilimiz ve hatta yerli uçağımız bile hayal değil. Bence önümüzde duran kocaman bir gerçek... Altyapı olarak hazır olduğumuzu biliyoruz. Herkes bu konular hakkında teoriler ortaya koyuyor ancak pratik adımlarda en kısa sürede atılmalıdır. Tüm sanayicilerimizi Eskişehir’deki fabrikamızda ağırlamaktan duyacağımız mutluluğu belirtmek isterim. Kesici takım dünyasının kapılarını Türk Sanayisinin hizmetine açıyor ve dünyanın teknolojisini Karcan’ da buluşturuyoruz.

Bu haber toplam 14116 defa okunmuştur
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler