DUFERCO Türkiye Pazarında Fark Yaratıyor

09 Aralık 2016 Cuma 08:37
DUFERCO Türkiye Pazarında Fark Yaratıyor
İsviçre merkezli Duferco Çelik; dünya çapında bilinen ve ürün kalitesiyle adından söz ettiren önemli bir firma…

İsviçre merkezli Duferco Çelik; dünya çapında bilinen ve ürün kalitesiyle adından söz ettiren önemli bir firma… 50’den fazla ülkede bulunan ofisleri, üretim merkezleri ve fabrikaları ile çalışmalarını sürdüren firma, Türk çelik pazarında da faaliyet gösteriyor.

“Duferco çok uzun süredir Türkiye pazarında... Özellikle dış ticaret anlamında faaliyet gösteriyor. Türkiye organizasyonumuzun iki farklı ayağı var; dış ticaret ekibimiz, demir çelik üreticilerine hammadde/ara mamul satışı ve gibi faaliyetleri ve ihracat alımlarımızı takip ediyor” diyen Duferco Türkiye Ülke Müdürü A. Barbaros Birinci; Duferco Türkiye’nin faaliyet alanlarından tutun da ürün - hizmet yelpazesi ve Türkiye’deki etkinliğine kadar pek çok bilgiyi bizlerle paylaştı.

“Duferco, Global Çapta Yıllık 20 Milyon Ton’un Üzerinde Demir Çelik Ve Hammadde Ticareti Yapıyor”

Barbaros Bey, Duferco’ya geçmeden önce sizi tanımak istiyoruz. Bizlere kendinizden bahseder misiniz?

Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden 1994 yılında mezun oldum. Kariyerim boyunca demir çelik piyasasında dış ticaret alanında çalıştım ve son 14 senedir Duferco firmasının Türkiye Ülke Müdürü olarak görev yapıyorum.

Bizlere Duferco’nun şirket yapısından, faaliyet alanlarından, ürün yelpazesinden ve dünya piyasalarındaki hizmet ve satış ağından bahseder misiniz?

Duferco Trading Holdings SA İsviçre merkezli çok uluslu bir ticaret firması, dünya genelinde 50’den fazla ofis ve dağıtım merkezleri ile faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Senelik demir çelik ve hammadde ticaretimiz 20 milyon mt’nin üzerindedir. Duferco Grubu’nun ticaret dışında sanayi bölümünü oluşturan fabrikaları ve enerji ticaret şirketleri de bulunmaktadır. Fabrikalarımız ve stratejik ortaklarımızın hammadde alımları ve ürünlerinin satışını da gerçekleştiriyoruz. Duferco Trading geçen sene yaptığı hisse satışı ile Çin’in en büyük ve dünyanın ikinci büyük üreticisi olan HBIS Steel ile ortaklık kurmuştur. Türkiye’de ise Duferco Çelik Ltd. Şti. ile Duferco’nun kendi ekibi olarak aktifiz. Gebze’deki depomuzda özellikle levha ürünlerini stokluyoruz.

Duferco; dünya çapında, çelik sektöründe ürün kalitesiyle ve üretim tesislerinin gelişmişliğiyle öne çıkan bir firma… Bizlere üretim tesislerinizden, kapasitenizden ve teknolojinizden bahseder misiniz?

Duferco’nun toplam üretim kapasitesi 3 milyon ton civarındadır. Üretimimiz profil (Duferdofin, Italya), levha (Makstil, Makedonya), galvanizli sac (DSP, G.Afrika), Dikişsiz Boru (Jesco, S.Arabistan) alanlarında yoğunlaşıyor. Çinli ortağımız HBIS’in üretim kapasitesi 55 milyon ton ve Sıcak Rulo, Levha, Soğuk Rulo, Galvanizli Sac gibi geniş bir yelpazede Tangshan Steel, Handan Steel, Chengde, Wuyang ve başka muhtelif fabrikaları ile üretim yapıyorlar.

HBIS Çin dışında yatırım ve satın almalar ile büyümeye devam ediyor. En son Sırbistan’da sıcak rulodan tenekeye kadar geniş bir yelpazede üretim yapan Smedevero fabrikasının satın alma sürecini sonuçlandırıldık.

Duferco’nun uluslararası piyasalardaki işbirliği ve çözüm ortaklığı yaptığı firmalar hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Öncelikle Duferco Trading’in bağımsız bir ticaret şirketi olduğunu ve sadece ortaklarımızın fabrikalarından değil farklı birçok üreticiden malzeme tedarik ettiğini belirtmek gerekir. Örnek olarak Türkiye’den düzenli bir şekilde uzun ve yassı mamul ürünlerin alımı yapıyoruz ve Türkiye’deki stoklarımızda Erdemir ürünleri de dahil olmak üzere birçok farklı üreticinin malzemelerini bulunduruyoruz.

Öncelikle HBIS ana hissedarımız olarak Çin tedarikimizde ön plana çıkıyor, bunu yanında Çin’deki birçok fabrikadan özellikle Asya ve G. Amerika pazarlarına düzenli olarak yassı ürünler satıyoruz. Ukrayna’nın önemli üreticilerinden ISD Corporation ile de uzun zamandır süregelen stratejik ortaklığımız var. Özellikle çelik levha alanında Türkiye tedarikimizde ISD’nin Ukrayna ve Polonya’daki levha fabrikaları (Alchevsk ve Huta Częstochowa) önemli yer tutmaktadır. Ayrıca Türkiye’de oldukça aktif olarak satış yaptığımız Makedonya’da Makstil isimli bir levha fabrikamız daha var. ABD’nin en büyük çelik üreticisi Nucor Steel İtalya’daki profil fabrikamız Duferdofin’de ortağımızdır. Burada H profil, IPE ve büyük ebatlarda köşebent imalatı yapmaktayız.

Duferco, Türkiye pazarına ne zaman ve ne amaçla girdi? Duferco Türkiye olarak ülkemizdeki faaliyetleriniz hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Duferco çok uzun süredir Türkiye pazarında özellikle dış ticaret anlamında faaliyet gösteriyor. Ancak Türkiye’de stok tutarak dağıtım merkezi faaliyetine 2012 senesinde başladık. Türkiye organizasyonumuzun iki farklı ayağı var; dış ticaret ekibimiz demir çelik üreticilerine hammadde/ara mamul satışı ve ihracat alımlarımızı takip ediyor.

Dağıtım ve proje ekibimiz ise müşterilerimizin günlük taleplerini stoklarımızdan tedarik ederek proje ihtiyaçlarını üretim kanallarımızdan ve iş ortaklarımızın fabrikalarından karşılamaktadır. Buradaki temel motivasyonumuz uluslararası tedarik zincirimiz ve finansal gücümüz ile Türkiye’de çelik tüketicilerine daha yakın olmak, ihtiyaç ve önceliklerini belirleyerek çelik tedariklerinde uzun vadeli iş ortaklıkları yapmaktır.

Ülkemizde ağırlıklı olarak hangi sektörlere, ne tür ürünler sunuyorsunuz? Pazardaki payınız ve konumunuz hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Türkiye’de dağıtım kanalımızda ağırlıklı olarak levha ürünleri üzerinde çalışıyoruz ancak proje bazlı işlerde levha ile sınırlı değiliz. Levhada ticari kalitelerden aşınma plakalarına kadar geniş bir yelpazede stok tutuyoruz. Bunun yanında Çin’de üretimini yaptığımız S700MC paket saclar ve takım çelikleri düzenli olarak stoklarımızda bulundurduğumuz ürünler.

Özellikle Ağır Makina Sanayii, Gemi İnşa Sanayii, Vinç imalatı, Basınçlı kap imalatı, Treyler imalatı, Enerji ve Yapısal Çelik projeleri öncelikli alanlarımız. Bunun yanında Quard marka aşınma plakaları ile damper sanayii, kova ve makina imalatına malzeme tedarik ediyoruz. Makedonya’daki levha fabrikamız Makstil hızlı teslimat süresi, esnek üretimi ve üstün kalitesi ile Türkiye pazarına hitap eden bir tesistir. 5-120mm kalınlık aralığında ve 3150mm genişliğe kadar levha ürettiğimiz bu fabrikamızdan 4-5 haftalık sürelerde teslimatlar yapabiliyoruz. Özellikle rüzgar kuleleri gövde imalatı, basınçlı kap imalatı ve yapısal çelik uygulamalarında Makstil’in Pazar payı artmaktadır.

Duferco Türkiye olarak Türkiye’deki hedeflerinizden, kısa ve uzun vadede hayata geçireceğiniz projelerinizden bizlere bahseder misiniz?

Türkiye’de dağıtım ve proje satışlarında henüz birkaç senedir faaliyetteyiz ve önümüzde büyümek için iyi bir potansiyel var. Özellikle levha alanında pazar payımızı arttırmak istiyoruz. Geniş üretim yelpazemiz ve global gücümüz ile projelerde ve imalat iş ortaklarımızı arttırma gayretindeyiz. Grubumuzun yaptığı yeni fabrika alımları sonrası ürün gamımızı arttırma planlarımız da var.

Türkiye’de demir çelik sektörünün genel durumu, geleceği, ülke sanayisi ve ekonomisi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Ülkemiz son dönemde siyasi ve ekonomik olarak olağanüstü bir süreçten geçiyor. Birçok zorluğa rağmen demir çelik sektörü güçlü iç talebi ve ihracat odaklı yapısı ile dinamizmini sürdürüyor.

Ancak önümüzdeki dönemde gerekli makro önlemler alınmadığı takdirde iç talepte daralma görme ihtimalimiz olduğunu düşünüyorum, ihracata odaklı firmalar bu süreci göreceli olarak daha iyi atlatacaklardır. Türkiye’de siyasetin içeride uzlaştırıcı bir ortak dile, dışarıda komşularımız ve etkileşim içinde olduğumuz uluslararası organizasyonlar ve ülkeler ile ülke çıkarlarımızı ön plana alan yapıcı ilişkilere ihtiyacı var. Dış ilişkilerini bu rasyonelliğe oturtup; gençlerini bilimi rehber alan bir eğitim sistemi ile yetiştirmek Türkiye’nin ekonomik potansiyelini ortaya çıkaracaktır.

Bu haber toplam 9813 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler