Avrupa’nın en iyileri arasında Türk döküm sektörü de var

03 Ocak 2017 Salı 14:21
Avrupa’nın en iyileri arasında Türk döküm sektörü de var
Avrupa’nın en iyi dökümhanelerinin arasında Türk dökümhanelerinin de bulunduğunu söyleyen İstanbul Demir ve Demir dışı Metaller İhracatçıları Birliği Döküm Sektör Komitesi Başkanı Aynur Ayhan, “Türkiye’de üretim sıkıntısı yok, pazarlama sıkıntısı var” dedi.

Son yıllarda hızlı bir büyüme yakalayan döküm sektörü ihracat yaptığı ülke sayısını 190’a çıkardı. Sektörde “Türkiye algısını arttıracak” projeler geliştirdiklerini anlatan İstanbul Demir ve Demir dışı Metaller İhracatçıları Birliği Döküm Sektör Komitesi Başkanı Aynur Ayhan, “Önümüzdeki dönemde önemli projelerde Türkiye algısını arttıracak çalışmalar hız kazanacak. Bugün 3 milyar doların üzerinde ihracat yapan Türk döküm sektörü dünyada bu alanda 10’uncu sırada bulunuyor. En büyük rakiplerimiz Avrupa’da Almanya ve İtalya. Dış ticaret açığını kapatacak çalışmalara imza atıyoruz” dedi. Sektör hakkında bilgi veren Aynur Ayhan, şu değerlendirmeyi yaptı: “Döküm, tarihin en eski işleri arasında yer alıyor.

Bütün sektörlere ürün veriyoruz. Otomotiv, beyaz eşya, enerji, raylı sistemler, savunma sanayii, tarım, iş makinaları ürün verdiğimiz sektörlerden bazıları. Sektör aslında hemen hemen her şeyin temelini oluşturuyor. Her dökümhane için farklı alanlarda ihtisaslaşma da söz konusu. Türkiye’de kendi döküm ürünlerini yapanların yani sıra ağırlıklı olarak fason dökümhaneler bulunuyor. Türk döküm sektörü olarak Avrupa otomotiv sanayinin temel taşlarındanız. Almanya’dan sonra döküm sektöründe Avrupa 2’ncisiyiz.

Avrupa’nın en iyi dökümhanelerinin arasında Türk dökümhaneleri de bulunmakta. Yabancı sermayeli dökümhanelerin Türk sanayisine ilgisinin arttığını izliyoruz. Genelde ihracat yapan dökümhaneler fason, yani proje bazında sipariş üzerine üretim yapmalarından dolayı Ar-Ge merkezlerinin kurulması ile ilgili şartları her dökümhanede yakalayamıyoruz. Türkiye’de üretim sıkıntısı yok, pazarlama sıkıntısı var. Dolayısı ile Türkiye algısını yükseltmemiz lazım.”

Dökümhanelerimiz çok iyi bir seviyede!

Kum dökümhanelerinin önemli miktarda Silis kumu kullandığını dile getiren Aynur Ayhan, “Zamanla yerleşkeler kum ocaklarının yakınlarına gelmelerinden kaynaklı olarak ocakların ruhsatlarının yenilenmesinde sorunlar yaşanabiliyor. Ya da geçmişte şehir dışında olan dökümhanelerin artık şehir içinde kalmasından dolayı çarpık kentleşmeden nasibimizi alıyoruz. Dökümhaneler ‘çevreyi kirletiyor’ diyorlar. Bizim dökümhanelerimiz Avrupa’yla kıyaslandığı zaman AB uyum çerçevesinde gereklilikleri yerine getirmelerinden dolayı çok iyi bir seviyede” dedi.

Mesleki eğitim bizim için çok önemli

Sektör açısından eğitim konusunun çok önemli olduğunu dile getiren Aynur Ayhan, “Şu anda çalışacak eleman bulamıyoruz. Meslek liselerinin önemi arttırılmalı ve pratik ağırlıklı olmalılar. Meslek lisesi mezunu mesleğini icra edecek kişilere ihtiyacımız var. Kars’tan Edirne’ye herkes personel arıyor.

Sektörün duayen isimlerinin teknik bilgileri, pratik tecrübeleri meslek liselerine, üniversitelere aktarması gerekiyor. Üniversitelerde ki eğitim sistemi özel sektörün dinamiğine yetişemiyor. Biz bilgi açığını sürekli iç eğitimler düzenleyerek tamamlamaya çalışıyoruz. Okulda son bir yıl öğrencilerin uygulamalı eğitim alması gerekiyor” diye konuştu.

Bu haber toplam 5509 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler