Endüstriyel Otomasyon üzerine uygulanan VI. Dönem Master Programı Prima Industrie ve Comau ile birlikte organize edildi

27 Şubat 2017 Pazartesi 10:51
Endüstriyel Otomasyon üzerine uygulanan VI. Dönem Master Programı Prima Industrie ve Comau ile birlikte organize edildi
Politecnico di Torino Üniversitesi’nin Endüstriyel Otomasyon üzerine uyguladığı İkinci Seviye Master Eğitimi Comau ve Prima Industrie ile birlikte organize edildi ve finansmanı Regione Piemonte tarafından sağlandı.

Politecnico di Torino Üniversitesi’nin Endüstriyel Otomasyon üzerine uyguladığı İkinci Seviye Master Eğitimi Comau ve Prima Industrie ile birlikte organize edildi ve finansmanı Regione Piemonte tarafından sağlandı. 2017-2018 döneminde kurs uluslararası imalat çerçevesini büyük oranda değiştiren “dördüncü sanayi devrimi” teknolojilerine odaklanacak.

Politecnico di Torino Üniversitesinin Comau ve Prima Industrie ile birlikte yürüttüğü ve finansmanını Regione Piemonte’nin sağladığı Endüstriyel Otomasyon üzerine İkinci Seviye Master Eğitiminin Altıncı Döneminin açılış töreni bugün saat 09.30’da Politecnico di Torino üniversitesi Consiglio di Facoltà Sala’da düzenlendi. 2012 yılından bu yana eğitimin ve mesleğe yönelik olarak başarı ile sunulan teklifin güçlendirilmesi ve Comau’nun 90’dan fazla öğrenciyi istihdam etmesine ek olarak, yeni dönemde 22 yeni çalışanın Comau’da ve 3 yeni çalışanın Prima Industrie’de işe alınmasıyla başlayacak. Master programının yeni döneminde katılımcıların endüstriyel üretim sürecinde karşılaşacağı değişiklikleri anlamaları ve uygulamaları için doğru araçları kullanmalarını sağlayacak birçok önemli gelişmeleri de içeriyor.

Endüstriyel otomasyon sürekli büyüyen zorlu bir pazardır ve yüksek teknik ve idari yeteneklere sahip alanında uzman profesyonellere ihtiyaç duyar. Bu sebeple programın amacı genç ve yetenekli mezunlara yatırım yaparak mezunların bu alandaki yeteneklerini doğrudan geliştirme fırsatı sağlamaktır.

İki yıllık programın başlangıcından itibaren eğitim, “dördüncü sanayi devrimi” olarak bilinen Endüstri 4.0’a ve uluslararası endüstriyel üretim çerçevesini büyük oranda etkileyen ve dönüştüren ilgili etkinleştirici teknolojilere odaklanacaktır. 2017-2018 dönemindeki başlıca yenilik, her biri ayrı sınıflarda ve iş pratiklerinde olmak üzere üç farklı uzmanlık alanının; yeniliğe odaklanma, ürün geliştirme ve çok seçenekli proje yönetimine odaklanma olacaktır. Master programı akademik ve iş hayatını kapsıyor, mühendislik bölümünde İtalyan ve yabancı diğer üniversitelerden en iyi dereceyle mezun olanların stajyerlik anlaşması doğrudan Comau ve Prima Industrie’de işe alınması üzerine kuruluyor. Kurs İngilizce olarak veriliyor ve birinci yıl 540 saatlik derslerden ve ikinci yıl 660 saatlik proje çalışmasından oluşuyor. Dersler Comau ve Prima Industrie’nin üst düzey yöneticileri ve Politecnico di Torino Üniversitesi profesörleri tarafından işleniyor.

Comau’da CEO olan Mauro Fenzi açıklamasında: “Şirketimiz her daim genç yeteneklerin değerine ve büyük bir dönüşüm evresindeki endüstri için geliştirilen yeni çözümlerin gerçekleştirilmesindeki katkılarının önemine inanmıştır. Özellikle bu yılki Master programının odaklandığı Endüstri 4.0’ın yeni yapısından kaynaklanan zorluklardan bahsediyorum. Yeni dijital teknolojilerden etkilenen bir dünyada inovasyon kültürü kapsamında kendilerini yönetmeyi başarabilen yeni jenerasyon profesyonellerin yeteneklerinin geliştirilmesi oldukça mühimdir. Comau bu görevi üstlenmeye ve yeni profesyonellerle birlikte bu değişimin öncüsü olmaya hazırdır. Bu sebeple diğer Comau Akademisi eğitim programlarının yanında altı yıl boyunca Master programı organize etmeye devam ediyoruz. Bunların arasında ve bir kez daha Endüstri 4.0 alanında Üretim Otomasyonu & Dijital Dönüşüm üzerine yeni Master programı Mart ayında başlayacaktır. Bu yeni Master programı, sektörde gerçekleşen dijital dönüşüme ayak uydurmak için gereken bilgiye ulaşmak isteyen ve endüstriyel otomasyon alanında çalışan şirket ve yöneticilere yöneliktir.” dedi.

Prima Industrie’de Yönetim Kurulu Başkanı olan Gianfranco Carbonato: “Comau ve Politecnico di Torino tarafından 2016 yılında organize edilen Endüstriyel Otomasyon ve Eklemeli Üretim alanındaki Master programı sayesinde 6 genç yetenek ekibimizin bir parçası haline geldi. Yeni dönemlere yaptığımız katkı yeni jenerasyonun inovatif yaklaşımı ve şirketin ihtiyaç duyduğu yeni enerjileri sırtlayacağına olan inancımızı doğruluyor. Master programı bu gençlerle tanışmak, aralarında seçim yapmak ve onları eğitmek için mükemmel bir araç. Bu yılki Master programının Endüstri 4.0’a odaklanması oldukça önemli. Otomatik sistemler, makine ve şirketlerin entegrasyon ve arabağlantıları, Eklemeli Üretim (Additive Manufacturing), Büyük Veri (Big Data), Bulut (Cloud), Nesnelerin İnternet’i (Internet of Things, kısaca IoT) ve artırılmış gerçeklik (Augment Reality) üretim alanında dünyada git gide yaygınlaşıyor ve bunların gelecekte üretimin en önemli destekçilerinden biri haline geleceği şüphesiz.” açıklamasında bulundu.

Politecnico di Torine Üniversitesinde Master Eğitimi ve Sürekli Eğitim Direktörü olan Carlo Rafele konu ile ilgili olarak: “Son yıllarda eğitim modelinde ciddi değişiklikler yapıldı. Politecnico di Torino Üniversitesi eğitim yapısı, sınıf içi faaliyetlerin iş hayatıyla harmanlanması ve e-eğitim, videolu anlatım ve ileri eğitim yöntemlerini de kapsayan dağıtım teknikleri ile ilgili inovatif eğitim yöntemlerini kullanıyor. Fakat bunlar da yeterli değil. Araştırma, işletme ile birlikte ortaklık içinde yürütüldüğü gibi eğitim de işletmenin ihtiyaçları ile işbirliği içinde tasarlanmalıdır. Amaç, akademik yapılanma ile aynı doğrultudaki iş eğitimini sağlayarak hızlı bir şekilde kullanılabilen eğitim içeriği ile birlikte yerleştirme süresini işgücü piyasasında düşürmektır. Stajyerlik kursları Piyemonte Bölgesi tarafından finanse ediliyor. Bu sayede Comau ve Prima Industrie ile gerçekleştirilen işbirlikleri gibi sağlam ve uzun soluklu ortaklıklar sayesinde halihazırda meyve veren gelişim modelini yapılandırabilmekteyiz. Tüm bunlar yıllar geçtikçe sağlamlaşan ve birçok gencin doğrudan ve etkin bir biçimde işgücü piyasasına girmesini sağlayan bu eğitim programının altıncı dönemini başlatmamıza olanak sağlıyor.” dedi.

Piyemonte Bölgesi İş ve Mesleki Eğitim Müfettişi Giovanna Pentenero açıklamasında: “Piyemonte Bölgesi 2018 yılına kadar yaklaşık 500 öğrenciye yönelik kursu finanse etmek için 5 milyon Euro bütçe ayırarak gençlerin üniversite eğitimleri ile iş hayatını birleştirerek öğrenimlerine devam edebilecekleri önemli bir fırsat olan stajyerlik konusu üzerine odaklanmaya karar verdi. Buna ek olarak bölge hükümeti tüm akademik kurslar için geçerli stajyerlik anlaşması ile Avrupa Bölgesel Gelişim Fonu tarafından finanse edilen araştırma programları arasında bir sinerji oluşturmaya karar verdi. Bu sayede gençler Comau’da olduğu gibi Endüstri 4.0 kursları veya sanayileşme araştırması, yeşil kimya ve sağlık hizmetleri gibi alanlara yerleştirilebilecekler. Bugüne kadar yüksek teknik eğitim, lisans eğitimi ve PhD ile 1. ve 2. Seviye Master derecelerine sahip formasyon kurslarına katılan yaklaşık 1,000 genç Piyemonte’de stajyer olarak işe alındı. Eğitim ve istihdam sonuçları oldukça olumlu: kursu tamamlayan gençlerin %94’ü diploma almaya hak kazandı ve %100’ünün stajı stajlerlik yaptıkları şirketlerce onaylandı.” dedi.

Ezio Fregan (Comau Eğitim Müdürü) Master programının açılış törenini başlattı. Daha sonra programın ana motifi olan “Dördüncü Sanayi Devrimi”nin dönüm noktasını gözler önüne seren bir video izlettirildi. Ardından Master programının beşinci dönem katılımcılarının “Makale Deneyimleri” programın dördüncü dönem öğrencileri tarafından yapılan ve Massimo Ippolito’nun (Comau İnovasyon Müdürü) koordine ettiği proje çalışması ile birlikte gösterildi. Luca Iuliano (Politecnico di Torino Üniversitesi-Master Programı Bilimsel Koordinatörü) programın yeni yapısını sundu. Luca Civitico (Comau İK İş Partneri EMEA & BU Otomasyon Sistemleri) ve Fabrizio Cau (Prima Industrie Bölüm İK Müdürü-Başkan Yardımcısı) altıncı dönemi ve 2017-2018 yılı katılımcılarını tanıttı. Marco Gilli (Politecnico di Torino Dekanı), Carlo Rafele (Politecnico di Torino Üniversitesinde Master Eğitimi ve Sürekli Eğitim Direktörü ), Donatella Pinto (Comau İnsan Kaynakları Müdürü), Ezio Basso (Prima Industrie Genel Müdürü), Giovanna Pentenero (Piyemonte Bölgesi İş ve Mesleki Eğitim Müfettişi ) kapanış konuşmalarından ve beşinci dönem mezuniyet seremonisinden sonra toplantı kapatıldı.

Bu haber toplam 7073 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler