Bystronic ile güzel bir işbirliğimiz var

01 Mart 2017 Çarşamba 08:50
Bystronic ile güzel bir işbirliğimiz var
Tunca Metal Genel Müdürü Deniz Demirez ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Öncelikle bizlere Tunca Metal’in dünya piyasalarındaki yeri, global pazardan aldığı pay ve sektördeki gücü hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Tunca Metal olarak Ankara’da yaklaşık yarım asırdır hizmet veriyoruz. Firmamız, kaliteli ve düzgün kesimler konusunda gerek kurumsal gerekse günlük kesimler için tercih edilen firmalar arasında bulunuyor. Türkiye’de 12 m boyunda, 6000 watt gücünde ve 2.5 m eninde 2500 x 12.000 mm ölçülerinde kesim yapan tek fason işletmeyiz. Ayrıca 2500 x 8000 mm boyutunda 8 m 6000 Watt tezgâhlarımız mevcut. Bugüne kadar 5 adet Bystronic lazer satın aldık. Memnuniyetimiz devam ettikçe de makina parkımızda İsviçre kalitesini her anlamda yansıtan Bystronic’le çalışmaya devam edeceğiz. Sadece makina satın almakla ilgili değil; makina kalitesi ve ihtiyaç durumundaki hızlı servisiyle birlikte arkanızda bir güç olduğunu bilmek insana güven veriyor.

Sektörümüz her geçen gün daha da zorlaşıyor. Rekabet hat safhada ve pazarda fiyat ile iş yapmaya çalışan firmaların devri kapandı. Müşterilerimiz kestirdiği parçayı bizden ek bir işlem olmadan direkt kullanabilecekleri şekilde istiyorlar ve bizler de bu kaliteyi müşterilerimize sunuyoruz.

Sac işleme teknolojilerinde oldukça geniş bir ürün gamına sahipsiniz. Bizlere ürün gamınızdan bahseder misiniz? Varsa yeni tezgâhlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Sac, hammadde olarak işletmemize girdiği andan itibaren kesiliyor, bükülüyor ve müşterinin istediği teknik özelliklerde teslim ediliyor. Savunma sanayisiyle uzun yıllar çalıştığımız için bu konuda gerekli hassasiyet ve tecrübeye sahibiz. Mevcutta temelli fabrikamız ile daha da büyüdük. 3 adet büyük grupta 2500 mm eninde ve 8.000 mm boyunda 2 makinamız ve 12.000 mm boyunda yeni Bystronic makinamız ve OSTİM işletmemizde 1500 x 3000 ByAutonom lazerimiz ve 8 m abkantlarımız ile birlikte müşterilerimizin hizmetindeyiz.

Türkiye’de hedef kitlenize gelecek olursak, nihai kullanıcılar tezgâh alırken nelere dikkat ediyorlar? Öncelikleri neler? Kullanıcılar tezgâh seçimi konusunda ne kadar bilinçli?

Türkiye’de tezgâh alımında ilk önce fiyatına bakılıyor diyorlar ama ben bunun doğru olmadığını düşünüyorum. Rekabet ve verimlilik denildiğinde bugün dünyada Bystronic gibi maliyet kalemleri yüksek firmaların ekonomik ve yüksek hızıyla rekabeti yenebildiğiniz sürece kazancınız yatırım maliyetinizin önüne geçecektir. Tezgâh alacak firmalara yatırım maliyetiyle değil, işletme kolaylığı ve güç rekabetiyle piyasada olmalarını tavsiye ediyorum. Ayrıca makinalar eskiyor ve değişim zamanları geliyor. Tezgâh alacak kişilerin ikinci el piyasası güçlü, yüksek fiyata satabilecekleri makinaları tercih etmelerini öneriyorum. Bizim ilk tezgâhımı sattığımız fiyat ile zamanında sıfır ve ucuz tezgâhlar alınabiliyordu. Fakat iki makina, üç makina derken bugün Bystronic’ten beşinci tezgâhımızı satın aldık. Büyük makinayı kullanmak ve yönetmek zordur. Firmalar bunun bilinci ile müşteri portföylerini kontrol etmeliler.

Ülkemizde Sac İşleme Makinaları üreten birçok firma var. Bu firmalarla olan rekabetiniz konusunda neler söylemek istersiniz?

Rekabet etmek güzeldir. Rekabet etmek insanları geliştirir, firmaları hep bir üste taşımaya sebep olur. Tunca Metal olarak hiçbir zaman fiyat ve kalite konusunda anlamsız bir rekabet içerisinde olmadık. Ayrıca fiyatı düşürmenin yolları var. Örneğin, şekeri azalttıkça kâr edebilirsiniz ama adı baklava olmaktan çıkar, börek olur. Bizler müşterilerimizin ihtiyaçlarına titizlikle eğiliyoruz, öneriler sunuyoruz ve onların daha iyi olmaları için çabalıyoruz. Hassasiyet ve kaliteli kesim konusunda Türkiye’de bir ismimiz var ve sektörde bunu sürdürmeye devam edeceğiz.

Dövizdeki dalgalanmalar sektörünüze nasıl yansıdı?

Döviz artışı bir noktadan sonra can sıkıcı hale gelebiliyor. Çünkü her türlü gider ona bağlı; elektrik, gaz, sac fiyatları artışta ama sektörde herkes birbirine bağlı. Hâl böyle olunca bu da bir domino etkisi yaratıyor ve sonuç olarak tüm girdilerle birlikte fiyatlarda artış oluyor.

2016 yılı firmanız açısından nasıl geçti? 2017 yılı için öngörüleriniz neler?

2016 yılı bizim için iyi bir yıldı. Büyüdük, yeni tezgâhımız Bystronic Bystar L 4025-120’yi satın aldık. Kurun dalgalandığı bir ortamda yatırım yapmaktan korkmadık. Ülkemiz için yatırım yapmaya devam ediyoruz. 2017 yılında da yeni sürprizlerimiz olacak ve büyümeye devam edeceğiz.

Kısa ve uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz plan ve projeleriniz neler?

Yeni kesim teknolojileri üzerinde duruyoruz. Tezgâhlarımız sürekli yenileniyor ve gelişiyor. Yeni yatırımlarla birlikle sektörde büyüyerek yolumuza devam edeceğiz. Sözlerimin sonlarına gelirken şunları eklemek istiyorum; ülkemizdeki son kur dalgalanmalarından etkilenmedik. Yatırım yaparak büyüyoruz ve ülkemiz için yatırım yapmaktan korkmuyoruz.

Bu haber toplam 5418 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler