Dünyanın en büyük paslanmaz çelik dikişli boru üreticisi: Marcegaglia Specialties

15 Mart 2017 Çarşamba 11:34
Dünyanın en büyük paslanmaz çelik dikişli boru üreticisi: Marcegaglia Specialties
Dünya genelinde fabrikaları ve satış ofisleri bulunan Marcegaglia, Türkiye’de de başarılı faaliyetlerini sürdürüyor.

Dünya genelinde fabrikaları ve satış ofisleri bulunan Marcegaglia, Türkiye’de de başarılı faaliyetlerini sürdürüyor. Dünya genelinde 39 üretim fabrikası ve 60 satış ofisi ve yıllık 5.6 milyon ton üretim kapasitesi bulunan Marcegaglia, dünyanın en büyük paslanmaz çelik dikişli boru üreticisi olarak çalışmalarına devam ediyor.

Sorularımıza geçmeden önce kendinizden kısaca bahseder misiniz?

Marcegaglia TR Paslanmaz Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş firmasının Türk ortakları olarak ben Göksel Dönmez; Yönetim Kurulu Başkan Vekilli ve Genel Müdürü görevini, Barış Yılmaz olarak ben de Yönetim Kurulu Üyeliği görevini yürütmekteyiz.

Bizlere Marcegaglia’nın global şirket yapısından, faaliyet alanlarından, ürün yelpazesinden ve dünya piyasalarındaki hizmet ve satış ağından bahseder misiniz?

Marcegaglia 1959 yılında Sn. Steno Marcegaglia tarafından kurulmuştur. Firma halen 100% Marcegaglia ailesine aittir. Emma ve Antonio Marcegaglia kardeşler tarafından yönetilmektedir. Marcegaglia, mottosu olan “we transform steel” doğrultusunda sıcak sacdan başlayarak tüm alt ürünleri bünyesinde üreten, dünyada ürün çeşitliliğinde lider bir markadır. Marcegaglia, 2015 yılı sonunda uygulamaya koyduğu yeni yapılanma sonucunda grubun ağırlığını oluşturan çelik üretimini Marcegaglia Steel altıda, Marcegaglia Carbon, Marcegaglia Specialties ve Marcegaglia Heavy Plates olmak üzere 3 şirkete ayırmıştır. Marcegaglia Specialties firmamız Marcegaglia TR’nin de şemsiyesi altında bulunduğu, grubun paslanmaz çelik üretimini yapan firmasıdır. Marcegaglia’nın yıllık 5.6 milyon ton üretim kapasitesi bulunmaktadır. Dünya genelinde 39 üretim fabrikası, 60 satış ofisi bulunmaktadır.

Marcegaglia; dünya çapında, paslanmaz çelik boru ve profil üretiminde ürün kalitesiyle ve tesislerinin gelişmişliğiyle öne çıkan bir firma… Bizlere global çaptaki üretim tesislerinizden ve kapasitenizden bahseder misiniz?

Marcegaglia Specialties dünyanın en büyük paslanmaz çelik dikişli boru üreticisidir. Üretim gamında yapısal boru ve profiller, proses ve korozyon, gıda, otomotiv olmak üzere tüm ürün gamını bulunduran tek üreticidir. Daha iyi fikir vermek açısından, yakın coğrafyadaki rakiplerimizden proses ve korozyon konusunda ileri gelen firma kadar proses ve korozyon borusunu, yapısal boru ve profil uzmanı rakibi kadar yapısal boru ve profili, otomotiv borusu üreten rakibine yakın miktarda otomotiv borusunu Forli’deki fabrikasında üretir. Bunların yanı sıra merkezimiz olan Gazoldo degli Ippoliti’deki tesislerimizde yılda 400.000 tona yakın sıcak hadde rulo işleyebilen iki soğuk hadde tesisi ve yine 40.000 ton civarında üretim yapan çubuk tesisi ile müşterilerine fitttings grubu hariç ihtiyaçlarını tek bir merkezden sağlama olanağı sunan bir yapıdır.

Marcegaglia, Türkiye pazarına ne zaman girdi? Marcegaglia Türkiye olarak ülkemizdeki faaliyetleriniz, fabrikanız ve üretim kapasiteniz hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Marcegaglia paslanmaz grubunun Türkiye piyasasındaki varlığı 20-25 yıl öncesine kadar gider. 2007 yılından itibaren pazarda hak ettiği liderlik konumuna yerleşmiş ve tüm ürün grupları ile sektöre hizmet etmiştir. 23 Aralık 2014 tarihinde MARCEGAGLIA TR kurulmuştur. Yatırımın ilk aşamasında yapısal amaçlı paslanmaz çelik boru ve profil üretmekteyiz. İtalya’daki fabrikalarımızda ağırlık verilmeyen polisajlı ürünleri burada üretiyoruz. İlk safhadaki hedefimiz yapısal boru profilde ülkemizin ve MENA bölgesinin ihtiyaçlarını karşılayabilmek ve bu alandaki ithalatın önüne geçmektir.

Türkiye’deki fabrikanızda hangi kalite ve ebatlarda üretim yapıyorsunuz? Kullanıcılar neden Marcegaglia ürünlerini tercih etmeli?

İlk aşamada yapısal boru ve profil üretiyoruz. 304’ü stoklu olarak, 316 ve 201 kalitelerini talep üzerine üretiyoruz. Boru çaplarımız 16mm, 25mm, 32 mm, 38,1 mm 42,4mm, 48,3mm, 50,8mm, 60,3mm, 63,5mm, profil ölçülerimiz 20x20, 25x25, 30x30, 40x40, 50x50, 30x10, 30x20, 40x10,40x20, 50x10, 50x30, 60x20, 60x40, 80x20 dir. Bunun yanısıra İtalya’daki fabrikamızda üretilen tüm ürünleri kullanıcılarımızın hizmetine sunuyoruz. Marcegaglia kalite, bulunabilirlik, fiyat avantajı ve servisi bir arada bulabileceğiniz ideal tedarikçinizdir. Satış ekibimiz yüksek teknik bilgileriyle sizlere her an hizmete hazırdır.

Boru ve profil üretiminde ihtiyaç duyduğunuz paslanmaz çelik hammaddeyi nereden temin ediyorsunuz?

Hammaddemizin %70’i yurt içi % 30’u yurt dışı üreticilerden temin edilmektedir.

Paslanmaz çelik ithalatına uygulanan vergiler ve diğer prosedürler hakkında neler söylemek istersiniz? Bu konuda resmi makamlardan talepleriniz var mı?

Yerel üreticilerin damping uygulamalarına karşın korunması bir ülke için elzemdir. Bu konuda Ekonomi Bakanlığı’mızın ilgili bölümü yetkilileri takdire şayan bir şekilde hassas ve profesyonel bir çalışma yürütmektedir. Ülkemizde paslanmaz çelik dikişli boru üreticilerini haksız rekabet karşı korumak için Çin ve Tayvan orijinli üreticilere anti-damping uygulaması mevcuttur. Bu uygulama başladıktan sonra kötü amaçlı kullanımı önleme tedbirleri doğrultusunda Malezya ve Vietnam’daki bazı üreticilere de önleyici vergiler getirilmiştir. TUIK tarafından yayınlanan istatistiklere baktığımızda anti-damping uygulaması başladıktan sonra ithalatın Çin’den önce Malezya’ya, önleyici tedbirlerden sonrada Vietnam’a kaydığını görüyoruz. Tayvan menşeyli boruların ithalatında anti-damping uygulamasının ciddi bir etkisi görülmemekte. Bu Tayvan menşeyli ürünlerin sadece fiyatları için tercih edilmediklerini gösterir.

Buna karşın Çin-Vietnam borularının tercihinde ürün kalitesinin, standartlarının, üreticinin sunduğu hizmetin kayda alınmadığını anlayabiliriz. Tek etkenin fiyat olduğu ortadadır. Bu ürünleri ve üreticilerini incelediğimizde Toplam ve malzeme kalite sertifikasyonlarının sadece kâğıt üzerinde olduğunu gözlemleyebiliyoruz. Bizlerin uygulamakla gurur duyduğu İSG kurallarının ise varlığından söz etmek dahi imkansız. Merdiven altı veya atık ürünlerden üretilen boruların sadece kaynaklarının TIG olmasından dolayı, yapısal amaçlı ürün olarak ithal edilmelerine rağmen sanayide kullanılmadığını kim garanti edebilir?

Biz ülkemiz sanayisinin standartlara uymayan ürünlere maruz kalmasının önüne geçilmesini talep ediyoruz. Anti- damping uygulaması yapısı gereği bazı ön koşulları ve uzun bir süreci gerektirir. Maalesef bu süreç piyasada geri dönülemez zararlara yol açacak uzunlukta olabiliyor. Hammadde fiyatının çok altında malzemelerin ithalatının anti- damping prosesi haricinde gerekirse önleyici tedbirlerle desteklenmesini talep edebiliriz. Bu önlemin benzerini paslanmaz çelik soğuk çekme sacda görebiliriz. Bu konudaki piyasa bilincinin oluşturulması konusunda elimizden gelen çabayı gösteriyoruz ve ileriki dönemde arttırarak devam edeceğiz.

Ülkemizde ağırlıklı olarak hangi sektörlere ürün sunuyorsunuz? Pazardaki payınız ve konumunuz hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Marcegaglia geniş ürün gamı ve kalitesi ile Türkiye’de de Pazar lideridir. Ürünlerimiz paslanmaz çelik kullanılan tüm alanlarda başarı ile kullanılmaktadır. Yapısal çelik, gıda, enerji, petro-kimya, ilaç ve otomotiv sanayiinde ürünlerimizin uygulamalarına rastlayabilirsiniz. Maalesef ülkemizde yer alan satın alma alışkanlıklarından dolayı tüm ürün gamına sahip tek üretici olmanın verdiği olumsuzlukları da yaşadığımız oluyor. Mesela yapısal amaçlı kullanım için ürettiğimiz HF kaynaklı borularımızın kullanım amacı dışında, örneğin gıda sektörüne satıldığını görebiliyoruz. Kulağa şaka gibi gelen ama sonuçları itibariyle ciddi bir takım durumlarla karşı karşıya kalıyoruz. Kullanıcıların Marcegaglia markasına duydukları güveni sarsabilecek bu uygulamalara karşı sektörü bilinçlendirmek adına faaliyetlere başlıyor ve bu uygulamalara sebep olan satıcılara karşı önlem alıyoruz.

Marcegaglia olarak Türkiye’deki hedeflerinizden, kısa ve uzun vadede hayata geçireceğiniz projelerinizden bizlere bahseder misiniz?

Proje fizibilite çalışmalarımızda 4.yıl 40.000 ton/yıl, 5.yıl 50.000 ton/yıl üretim hedefliyoruz. Bunları gerçekleştirme adına gerek kapasite artırımı, gerek yeni makine-teçhizat yatırım görüşmelerimiz devam etmektedir.

Türkiye’de paslanmaz çelik sektörünün genel durumu, geleceği, ülke sanayisi ve ekonomisi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Marcegaglia ailesi olarak Türkiye’ye güvenimiz tamdır. Kurucumuz Sn. Steno Marcegaglia’nın öğütlediği gibi sanayii yatırımları kısa vadeli değil en kısa 20 yıllık öngörülerle yapılmalıdır. Türkiye son dönemdeki jeo-politik ve ekonomik sıkıntılara rağmen hala büyüyen bir ekonomiye sahiptir. Türk ortaklar olarak, ithalatı yapılan birçok ürünün ülkemizde başarı ile üretebileceğini düşünüyoruz. Öte yandan ülke olarak taşeron üretimi azaltıp teknolojisi ve markası bize ait, yüksek katma değerli ürünlere yönelmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Ülkemiz eğitimli dinamik genç nüfusu ve doğal kaynakları açısından buna çok elverişlidir.

Bu haber toplam 20098 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler