Bimaksan CNC: Türkiye’nin 81 iline hizmet veriyoruz

23 Mart 2017 Perşembe 10:33
Bimaksan CNC: Türkiye’nin 81 iline hizmet veriyoruz
Bimaksan CNC İthalat Sorumlusu Alper Usal ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Sorularımıza geçmeden önce Bimaksan CNC hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Bimaksan CNC’de İthalat Sorumlusu olarak görev alıyorum. 1980’li yıllarda kurulan firmamız, 2005 yılında meydana gelen isim değişikliğiyle “Bimaksan” adını alarak Tayvan ve Japonya başta olmak üzere yurtdışından ithal satış ve teknik servis konularında faaliyet gösteriyor. 35 yıldır CNC takım tezgâhları sektöründeki tecrübemizle Tongtai Topper firmasının Türkiye’deki tek yetkili satış ve servis acentesi olarak hizmet veren firmamız, Türkiye çapında 3000’e varan müşteri memnuniyetiyle; İstanbul, Ankara, Konya, Bursa, İzmir, Eskişehir ve Antep illerindeki birimlerimiz aracılığıyla müşterilerimize hizmet vermekten gurur ve mutluluk duyuyor.

Firmanız ağırlıklı olarak hangi sektörlere çözüm üretiyor?

Başlıca müşterilerimiz; makina ve kalıp üretimi yapan firmalardır. Bunların dışında metalle uğraşan her sektöre hizmet veriyoruz.

Makina sektörüne sunduğunuz en yeni ürünlerinizden ve bunların getirdiği avantajlardan bahseder misiniz?

Bimaksan CNC olarak 25 senedir Tongtai firmasının Türkiye mümessilliğini yapıyoruz. Onlarla çok iyi ilişkiler içerisindeyiz. Tongtai, Tayvan’ın makina ithalatı yapan en büyük firmasıdır. Ürünlerin satışını ve satış sonrası servisini veriyoruz. Çok kaliteli makinalar üretiyorlar. Bugüne kadar ürünlerimizden memnun olmayan müşterimiz olmadı.

Satış öncesi ve satış sonrası hizmetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

İstanbul dışında; Bursa, Ankara, İzmir, Konya, Antep gibi sanayinin yoğun olduğu illerde ofislerimiz var. Bu bayiler şubeler aracılığıyla Türkiye’nin 81 iline hizmet veriyoruz.

Ürünlerinizin sektörde kalıcılığını sağlamak adına ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Tongtai Toper markasının zaten piyasada belli bir yeri var. Sektörde Bimaksan markasının distribütörünün verdiği hizmeti bilmeyen yok diyebilirim. Pazarlama faaliyetleriyle, verdiğimiz hizmetlerle müşterilerimize kendimizi tanıtıyoruz. Firma olarak fuarlara elimizden geldiği kadar katılım sağlıyoruz. Bu sene İstanbul, İzmir ve Konya fuarlarına katıldık. Önümüzdeki sene Bursa’daki fuara katılmayı planlıyoruz.

Müşterilerinizin en çok tercih ettiği ürününüz hangisi? Neden?

En çok genel üretime yönelik olan dik işleme merkezleri ve yatay tornalar tercih ediliyor. Bunlara takiben yatay işleme merkezleri ve dik tornalar geliyor. Üretim adedi düştükçe onu üreten makinanın adedi de düşüyor. Türkiye’de en fazla satılan ürünler dik işleme merkezleridir. Çünkü kullanım alanları çok fazladır. Hem kalıp üretiminde hem de parça üretiminde kullanılıyorlar.

Türkiye geneline bakacak olursak her sene makina sektörüyle ilgili olarak firma sayısı arttı… Sizce sektörde adil bir rekabet ortamı var mı?

Piyasada her türlü ürünü bulmak mümkün... Piyasada kısa ve uzun dönemli yer alan firmalar var. Müşteriler de hangi firmadan ne kadar kaliteli hizmet alabileceklerini seziyorlar. Kullanıcılar geçmişe nazaran bu konuda daha bilinçliler. Kaliteli hizmet veren firmaları her zaman tercih ediyorlar. Her zaman sektörde bu firmalar kalıcı oluyor.

Türkiye’deki makina sektörünü Avrupa ile kıyasladığınız zaman ortaya nasıl bir tablo çıkıyor?

Tamamen ekonomiyle alakalı bir durum ama Avrupa’daki eğilim daha çok sektörel ürünlere yönelik... Türkiye’de daha çok genel makinalar satılıyor. Ülkemizde yurtiçine ve yurtdışına fason üretim çok fazla olduğu için müşteriler biraz daha orta kalite ve genel üretime yönelik tezgâhlar peşindeler. Avrupa’da fason üretim daha az. Belli spesifik ürünler ve özel tezgahlar üretiyorlar.

İleriye dönük proje ve yatırımlarınız, yurtiçi ve yurtdışında yer aldığınız projelerden bahseder misiniz?

Tongtai’nin Türkiye üzerindeki yatırımları devam edecek. Ayrıca önümüzdeki yıllarda pazarlama ve satış ağını geliştirme projeleri var. Bunların yanı sıra teknik servis bizim için çok önemli… Bimaksan CNC olarak biz, teknik servisi gelir kaynağı olarak düşünmüyoruz. Tamamen satışlarımızın desteklemesi amacıyla teknik servisimizi her zaman kaliteli tutuyoruz. Uzun yıllar piyasalarda olmamızın sebebi de budur. Firmamızda pazarlama faaliyetlerine yönelik olarak geçen sene web sitemizi yeniledik. Şirket içerisinde sistemsel bir yapıya sahip olma amacıyla sistemimizi yeniledik. Bunun yanında da showroomumuzu büyütmeye, müşterilere direk showroomumuzda görsellik sunabilmek için, müşteriye anında parçasını işleyerek teslim etme gibi kalitemizi göstermek adına projelerimiz var. Bunları hayata geçirmeyi planlıyoruz.

2016 yılı, yaşanan birtakım olumsuzluklardan dolayı piyasalar açısından durgun bir yıl oldu… 2017 yılında sizce piyasalar nasıl bir yol izleyecek?

2015 yılındaki seçim dönemi ve 2016 yılında yaşanan birtakım olumsuzluklar Türkiye’deki tüm sektörler gibi bizim sektörümüzü de etkiledi. Doların hareketliliği de sektörümüzü etkileyen önemli faktörler arasında yer alıyor. 2017 yılında daha kötü bir olay yaşayabileceğimizi düşünmüyorum. Çünkü ne olursa olsun bir şekilde ayakta durmak zorundayız. Piyasalar düzeldikten sonra sektöre yapılacak yatırımların devam edeceğini düşünüyorum.

MAKTEK Fuarı firmanız açısından nasıl değerlendiriyorsunuz? Fuarın firmanız açısından önemi nedir?

MAKTEK, herkesin beklediği bir fuardı. Fuarda yoğun bir kalabalık vardı ve hemen hemen tüm holler doluydu. Firmalar, en son çıkan teknolojik ürünlerini getirerek tanıtımını yaptılar. Buradan da şunu anlıyorum; demek ki herkesin gelecekten umudu var. Bundan iki sene önceki fuara göre bir değerlendirme yaptığımız zaman; katılımın bu sene biraz daha arttığını gözlemledik. Yatırımların bu seneye bırakılmasından dolayı katılım arttığını düşünüyoruz. Bizim açımızdan verimli bir fuar olduğunu söyleyebilirim. Sektörümüzün bir şekilde durması lazım. Çünkü bu sektör Türkiye’de ekonominin gelişmesine katkı sağlıyor.

Bu haber toplam 8925 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler