Bendmak: 70 ülkeye ihracat yapıyoruz

24 Mart 2017 Cuma 13:01
Bendmak: 70 ülkeye ihracat yapıyoruz
Bendmak Yurtiçi Satış Koordinatörü Barış Can Yörük ile gerçekleştireceğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

30000 m2 son teknoloji kapalı üretim tesislerinde; alanında eğitim görmüş yüksek donanımlı mühendis, usta, işçi ve yönetimden oluşan 225 kişilik kadrosu ile çalışan BENDMAK, titizlikle ürettiği silindir, profil ve boru bükme makineleri ile kaliteli Kaynak Çözümleri sunan makineleriyle sektörde faaliyetlerini sürdürüyor.

Sorularımıza geçmeden önceden önce bizlere kendinizden ve firmanızdan bahseder misiniz?

Bendmak’ta 7 senedir Yurtiçi Satış Koordinatörü olarak görev alıyorum. Bursa’da makina üretimi yapıyoruz. 2008 yılından beri bu sektörün içerisindeyiz. Yurtdışında da makinalarımız bulunuyor. Yaklaşık 70 ülkeye ihracat yapıyoruz. Sektörde başı çeken belli başlı firmalarda makinalarımız bulunuyor. Metal bükme makinalarında kaliteli üretimleri ile kısa sürede adını duyuran firmamız, 2008 yılında Bursa’da kuruldu.

Akçalar Sanayi Bölgesi’nde gücünü dünyaya ispatlamış markalar arasında fabrikasını kuran Bendmak, yıllardır Türkiye’de ve dünyada başarısını kanıtlayan makinalarıyla müşterilerinin güvenini kazandı. Firmamız, mekanik ve özel amaçlı makina üretiminde, geliştirilmesinde, pazarlanmasında ve servisinde dünya standartlarını sağlamak için alt yapısına gerekli yatırımları yaparak daha güçlü bir marka olma yolunda tüm gücüyle çalışıyor.

Üretim tecrübesini yeniliklerle harmanlayarak zamanda ve maliyetten tasarruf sağlarken kaliteden ödün vermeyen ekonomik makinalar geliştiren Bendmak, müşterileri için tam bir çözüm ortağı haline geldi. Firmamız, üretimlerinde müşterilerinin taleplerini doğru anlayıp ihtiyaç duyulan makinaları titizlikle ve optimum hızla üreterek sağladığı güveni hak ettiğini gösteriyor.

Firmanızın hizmet verdiği sektörler hakkında bilgi verir misiniz? Ürünleriniz hangi alanlarda kullanılıyor?

Ağırlıklı olarak demir çelik sektörü olmak üzere; çelik konstrüksiyon, otomotiv, ağır makina sanayi ve gemicilik sektörüne hizmetler veriyoruz.

Demir çelik sektörüne yönelik vermiş olduğunuz hizmetleri bizlerle paylaşır mısınız?

Bükme makinaları, silindir üretimi, bombe presleri, silindir makinaları, profil kıvırma makinaları, boru kıvırma makinalarımız yapıyoruz. Yapmış olduğumuz makinalarla müşteriler metal şekillendirme yapıyorlar. Yardımcı olarak kaynak çözümleriyle ilgili ürünlerimiz mevcut. Bunlar da tamamlayıcı ürünler olarak geçiyor.

Firma olarak sektörü ve sektörde faaliyet gösteren firmaları göz önünde bulundurduğunuzda gelişmiş ülkelerle ürün kalitesi ve fiyat açısından rekabet edebilecek düzeyde olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Merdiven altı diye tabir ettiğimiz firmaların sayısı her geçen gün artıyor. Fakat herkes ekmek parasını kazanma derdinde olduğu için biz de bir şey söylemek istemiyoruz. Bu tarz firmalar ürün satışlarında fiyatı aşağıya çektikleri için haksız bir rekabet ortamı yaratıyorlar.

Piyasadaki kur dalgalanmaları, Euro - Dolar fiyatlarındaki dengesizlik sizi nasıl etkiledi?

Herkes gibi firma olarak biz de etkilendik. Ama biz bu durumu elimizden geldiği kadarıyla müşterilerimize yansıtmamaya çalışıyoruz. Kuru sabitledik ve dalgalı kur politikasını müşterilerimize yansıtmamak için elimizden geleni yapıyoruz.

Mevcut yatırımlarınız, ileriye dönük proje ve hedefleriniz ile ilgili bizleri bilgilendirir misiniz?

Ar - Ge çalışmalarımız ve yaptığımız yatırımlar bu dalgalı ekonomiden etkilendi. Fakat makina ve yeni üretimlerle ilgili yaptığımız yatırımlar oran olarak düşük bir seviyede de olsa devam ediyor. Biz artık müşterilerimizin tanıdığı büyük bir markayız.

2016 yılında piyasalarda gözle görülür bir durgunluk yaşandı ve yatırımların çoğu askıya alındı. Bu durum sektörünüze nasıl etki etti? Sizce 2017 yılında piyasalar nasıl bir yol izleyecek?

2016 yılında iki seçim atlattık. Bu durum ülkemizde ihracatı çok etkilemedi ama bugün baktığımız zaman birçok şey artık; seçim, bayram, yılbaşı gibi özel günlerden etkileniyor. Sonuç itibariyle zor bir yılı geride bıraktık. Üretimlerimizde bazı önlemler almak durumunda kaldık ve tasarruf planları uyguladık. 2017 yılına ise olumlu yaklaşıyoruz fakat geçen seneden aldığımız derslerle daha temkinli bir şekilde yolumuza devam edeceğiz.

Türkiye’deki makina sektörünün genel durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Sektördeki üretici firmalardan biri olarak devlet teşvikini yeterli buluyor musunuz?

Makinacılık biz de aileden mesleği… Biz de 4. nesiliz. O zamandan bu zamana sektörde dağlar kadar fark var. Türkiye son yıllarda hedeflerini büyüttü. Türkiye’deki makina sektörü yaklaşık 10 - 15 yılda çok önemli bir yol kat etti. Devlet teşviklerine gelirsek, ben yeterli olduğunu düşünüyorum. Çünkü devlet gerçekten üretici firmaları her zaman destekliyor.

WIN Fuarı’nın firmanız açısından önemi nedir? Fuar beklentilerinizi karşılayabildi mi?

Geçtiğimiz senelerde WIN Fuarı’na katılım daha fazlaydı. Fakat bu sene katılımın 3 hole kadar düşeceğini hiç düşünmemiştik. Ben bu noktada fuardan ziyade fuara olan ilginin azaldığını düşünüyorum. Çünkü 2017 fuar takvimine baktığımızda tarihlerin arasının çok sıkışık olduğunu gördük. Firma olarak fuarlara elimizden geldiğince katılmaya çalışıyoruz ve devletimiz de bize bu konuda gerekli teşviki sağlıyor ama fuar alanına göndereceğimiz personel, makinalar vb. şeyler arka arkaya geldiği zaman sizi bir nevi yoruyor. Bu durum hem katılımcıları hem de ziyaretçileri sıkıntıya sokuyor.

Sonuç olarak fuar, katılımcı firma sayısı az olmasından dolayı bizim açımızdan yoğun geçti. Ziyaretçi sayısı olarak da iyiydi. Firma sayısı az olduğu için müşteriler tüm firmaları ziyaret etme imkânı buldular. Röportajı sona erdirirken özellikle firmalara şunu söylemek istiyorum; yatırım yapmaktan korkmasınlar ve yatırım yapmaya devam etsinler.

Bu haber toplam 5901 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler