Ak Çelik Boru, yeni yatırımlarıyla üretim kalitesini ve verimliliğini arttırıyor

24 Mart 2017 Cuma 13:30
Ak Çelik Boru, yeni yatırımlarıyla üretim kalitesini ve verimliliğini arttırıyor
Ak Çelik Boru Yönetim Kurulu Başkanı Abit Erol ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Sorularımıza geçmeden önce firmanızın kuruluşundan ve kendinizden kısaca bahseder misiniz?

Ak Çelik Boru San. A.Ş., 1999 yılından beri İskenderun Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan fabrikasında faaliyet gösteriyor. Firmamız, boru ve basınçlı kap imalatı yapıyor. Spiral kaynaklı çelik boru ve çelik boru bağlantı elemanları, fittings, cebri boru, LPG taşıma tankları, LPG yeraltı - yerüstü depolama tankları, yeraltı - yerüstü basınçlı kaplar, güç kazanları, kriyojenik tanklar, karbondioksit tankların imalatını yapıyoruz.

Firmanızın kısa tarihçesi, organizasyon yapısı ve faaliyet alanları hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Organizasyon yapısında Yönetim Kurulu Başkanı Abit Erol, Başkan Yardımcıları Fırat Erol ve Fatih Erol görev alıyor. Ak Çelik Boru, uzman teknik kadrosu ve tecrübeli çalışanlarıyla üretim ve satış işlerini başarı ile sürdürmektedir. Ürünlerimiz; enerji, endüstri, tarım, hizmet vb. birçok sektörünün değişik alanlarında ayrıca hidroelektrik santralleri, termik santral, petrokimya tesisleri, doğalgaz hatları, barajlar, su isale hatları, arıtma istasyonları, gıda sektörü, gaz depolama alanları ve daha sayılabilecek pek çok alanda kullanılıyor.

Hangi sektörlere ne tür üretimler yapıyorsunuz? Ürünleriniz hangi alanlarda kullanılıyor?

Su isale hatlarına, arıtma istasyonlarına, hidroelektrik santrallerine, endüstriyel tesislere boru ve boru bağlantı parçaları, liman inşaatlarına kazık boruları üretiyoruz. Enerji sektöründe; LPG depolama, taşıma tankları, yeraltı tankları, güç kazanları, oksijen tesisleri ve tankları ayrıca gıda ve sağlık sektöründe; kriyojenik ve karbondioksit tankların üretimi yapılıyor.

Üretim tesisiniz, üretim kapasiteniz, üretim hatlarınız ve teknolojiniz hakkında bizlere bilgi verir misiniz?

İskenderun Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan üretim tesisimizde fabrikamızın alanı 6000 m2 olup, 4000 m2 kapalı alanı mevcuttur. İki holde 4 adet her biri 30 ton kapasiteli tavan vinçleri bulunan üretim tesisimiz, yılda ortalama 500 adet basınçlı kap ile 12000 ton boru üretim kapasitesine sahiptir.

Sektörü ve sektörde faaliyet gösteren firmaları göz önünde bulundurduğunuzda gelişmiş ülkelerle ürün kalitesi ve fiyat açısından rekabet edebilecek düzeyde olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Avrupa ve Amerika standartlarına uygun ürün üretimi yapıyoruz. Ürünlerimizin TSE 10217-1, CE, ADR ve ASME sertifikaları bulunuyor.

Türk firmaları Avrupalı veya diğer gelişmiş ülkelerdeki rakipleriyle rekabet edebiliyor mu? Global pazarda gördüğünüz fırsatlar sizce nelerdir?

Bizim yaptığımız ürünleri esas alarak şunları söyleyebilirim; Avrupalı ve diğer gelişmiş ülkelerdeki üreticilerle rekabet edebiliyoruz. Global pazarda imalatını yapmakta olduğumuz ürünler konusunda Türkiye’nin en iyi tedarikçi olduğu bu pazarda yer alan müşteriler tarafından da biliniyor. Kalite, zaman, uygun fiyat ve güven konularında müşterilerimize en iyi bir şekilde cevap veren konumumuzu kuvvetlendirmemiz gerekiyor.

Güncel yatırımlarınız ve Ar - Ge çalışmalarınızdan bizlere bahseder misiniz?

Yeni bir spiral boru üretim hattı için ve paslanmaz ürünlerin montaj ve kaynak işleri için ekipman yenileme çalışmalarımız devam ediyor.

Kısa veya uzun vadede uygulamaya geçirmeyi düşündüğünüz plan ve projelerinizden bahseder misiniz?

Kısa vadede üretim hatlarımızın yenileme çalışmalarını bitirmek istiyoruz. Uzun vadede ise, bölgemizde oluşacak yeni Organize Sanayi Bölgelerinde daha büyük bir yer almak istiyoruz. Basınçlı kaplar, çelik boru üretimi ve bunların satışını yapan iki şirket ve iki ayrı fabrika kurmak için çalışmalarımız devam edecek.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Dünya Endüstri 4.0 hedefine doğru gidiyor. Hedefimiz ise, firma olarak çalışanlarımızla birlikte Endüstri 4.0’a doğru çıktığımız bu uzun yolculukta canla, başla mücadele etmektir.

Bu haber toplam 7076 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler