Avrupa'nın Ortadoğu’ya açılan kapısı: CONDUCTIX-WAMPFLER TÜRKİYE

10 Mayıs 2017 Çarşamba 14:15
Avrupa'nın Ortadoğu’ya açılan kapısı: CONDUCTIX-WAMPFLER TÜRKİYE
Gerçekleştirdiğimiz Conductix-Wampfler Türkiye Şube Genel Müdürü, Irak ve Türk Cumhuriyetleri Sorumlusu Ergün Hallaç ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Conductix-Wampfler Türkiye serüveni uzun pazar araştırmaları sonucu irtibat ofisi olarak 2007 yılında faaliyetlerine başladı. Evvelinde Türkiye pazarında yerli bir vinç üreticisi üzerinden ürünlerini sergiliyordu Conductix-Wampfler fakat Türkiye pazarında daha etkin olma arzusu onları bu karara yönlendirdi. İyi de oldu. Dünyada sektörün hiç kuşkusuz lider firmaları arasında yer alan Conductix Wampfler, günden güne büyüdü ve gelişti. Gerek Ar-Ge faaliyetlerine verdiği önem gerekse de bünyesinde barındırdığı etkin çalışanları sayesinde kısa sürede Türkiye pazarında fark yarattı. Ülke sanayisi gelişti Conductix-Wampfler gelişti… Aynı zamanda Avrupa’nın Ortadoğu ve Türk Cumhuriyetlerine açılan kapısı olması açısından da güzel bir misyon üstlendi.

Conductix-Wampfler’in şirket yapısından, yönetim organizasyonundan ve dünya genelindeki hizmet ağından tutun da müşterilerine vermiş olduğu hizmetlere ve dünya genelindeki etkinliklerine kadar pek çok şeyi konuştuk. Gerçekleştirdiğimiz Conductix-Wampfler Türkiye Şube Genel Müdürü, Irak ve Türk Cumhuriyetleri Sorumlusu Ergün Hallaç ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Sorularımıza geçmeden önce kendinizden kısaca bahseder misiniz?

40 yaşındayım, 16 yıldır evliyim, iki kızım ve bir oğlum var. 1980´den beri Almanya ´da ikamet ediyorum. Eğitim hayatımın tamamını Almanya´da tamamladım. Makina Mühendisliğini Almanya´da okudum ve yine Almanya´da bu branşta yüksek lisansımı yaptım. 2001 yılından beri Wampfler (şimdiki adıyla Conductix- Wampfler) Almanya merkezinde çalışmaktayım. İlk 6 sene Ar-Ge’de çalıştıktan sonra 2 sene Satış Departmanında görev aldım ve ardından 3,5 yıl Proje Yöneticiliği yaptım. Avrupa ve Ortadoğu’da konteyner limanlardaki E-RTG projelerinden sorumlu olarak o dönemde Türkiye ve Avrupa’daki ilk liman anahtar teslim E-RTG projesini gerçekleştirdim.

2012 yılı sonu itibariyle şirket yapısındaki değişiklik sebebiyle Türkiye Şube Genel Müdürlüğüne atandım. 2015 yılından itibaren ayrıca Türk Cumhuriyetleri ve Irak Bölgesi sorumluluğu da benim idareme verilmiş bulunmaktadır.

Conductix-Wampfler’in şirket yapısından, yönetim organizasyonundan ve dünya genelindeki hizmet ağından bahseder misiniz?

Delachaux Group Holding bünyesinde bulunan Conductix-Wampfler, Enerji ve Data Transfer Sistemleri konusunda sektörde lider konumundadır. Şirketin Fransa, İtalya ve Almanya merkezlerinde Enerji ve Data Transfer Sistemleri üretimi yapılmakta olup; bu merkezlerde Proje Tasarım ve Yönetimi, Ar-Ge, Satış ve Satış Sonrası Hizmet Departmanları bulunmaktadır. 7 ülkede üretim 52 ülkede satış destek ofisi bulunan şirketimizin, bu bölgeler içerisinde 2017 hedef ülkesi olan Türkiye’nin ve Türki Cumhuriyetlerinin bölgesel merkez olması yönünde çalışmaları devam etmektedir. Conductix-Wampfler Enerji ve Data Transfer Sistemleri için gerekli olan ekipman ve ürün grubunda çözümler sunan ve dünyada lider olan bir firma olarak nitelendirilmelidir.

Conductix-Wampfler’in vizyonu bütün alanlarda lider bir firma inşa etmek, müşterilerimizin gereksinimlerinin projelendirilmesi için Enerji ve Data İletim Sistemleri ile akıllı çözümler sağlamak ve uygulamalara özel çözümler sunmaktır. Ürün gamımızın geniş olması sayesinde Enerji ve Data Transfer Sektöründe hizmet veren birçok firmanın tercih ettiği ürünlere sahibiz. Conductix-Wampfler, sektördeki en zengin ürün ve çözüm yelpazesine, en zorlu enerji ve haberleşme uygulamalarının üstesinden gelebilecek bilgi ve deneyime, dünyanın her yerinde müşterilerimize hizmet veren üretim tesisleri ve satış ofislerine, dünya çapında kendisini kalite, hizmet ve müşteri desteğine adamış 52 ülkede 1.000 üzerinde çalışanı ile “Her zaman Müşterilerinin yanındadır”.

Conductix-Wampfler olarak ürün ve hizmet yelpazenizden bizlere bahseder misiniz?

Müşterilerimize satış öncesinde sunduğumuz mühendislik çalışmalarımızı satış sonrasında da sunmaktayız. Müşteri memnuniyeti, kalite anlayışı ve teknik donanım hizmet anlayışımızın temelini oluşturmaktadır. Müşteri odaklı hizmet anlayışımız, proje tasarım ve sonrasındaki uygulama aşamasında, üretim merkezlerimizdeki tecrübeli ve konusunda uzman mühendis arkadaşlarımızdan da destek alarak müşterilerimizi projenin bütün aşamasında yalnız bırakmamak ve talepleri doğrultusunda destek vermektir. Ayrıca montaj ve devreye alma işlemlerinde süpervizör ve montaj hizmetleri de sunmaktayız. Servis departmanımız sistemler devreye alındıktan sonra bakım ve satış sonrası servis hizmeti de vermektedir.

Bu saydığımız hizmetleri Conductix- Wampfler Ailesi olarak Türkiye’nin çeşitli sektörlerinde ve bölgelerinde yapmaktayız. Öncelikli hedefimiz dünya lideri olan firmamızı Türkiye’de de lider ve rakipsiz konuma getirmek olacaktır. Demir çelik üretiminde, haddehanelerde, limancılık, otomotiv ve intralojistik ve daha birçok sektörlerde; vinç uygulamalarının olduğu her alanda çözüm sunabilimemiz bizi dünya lideri yapan en büyük etkendir. Bütün sektörlere hitap eden ve çok geniş olan ürün yelpazemizde hem standart hem müşteriye özel tasarlanmış ürünler sunmaktayız. Ürünlerimiz Motorlu ve Yaylı Kablo Sarma Tamburları, Slip Ringler, Kablo Taşıma Arabaları (Festoon), İzoleli ve Açık Bara Sistemleri, Temassız Enerji Sistemleri (IPT), Stinger Sistemleri, AGVler için Şarj Üniteleri, montaj hatlarında kullanılan Besta Power ve Konveyör Sistemleri olarak ana başlıklar altında toplanabilir.

Ağırlıklı olarak hangi sektörlere ürün ve hizmet sunuyorsunuz. Mümkünse referanslarınızdan bazılarını bizimle paylaşır mısınız?

Şirket stratejisi gereği dört ana sektörde hizmet vermekteyiz. Bunlar sırasıyla; Vinç İmalat ile Demir-Çelik, Limancılık ve Konteyner Taşımacılığı, Intralojistik (Yüksek Depo Raf Sistemleri) ve Madenciliktir. Bu ana sektörlerin yanında belirlediğimiz hedef sektörler de bulunmaktadır. Toplu taşıma (Metro, Havaray, Tramvay enerji sistemleri) ve Metro Depo Sahaları, Eğlence Sahaları, Makine İmalatı, Sahne Teknolojileri, Otomotiv Sektörü, E-Mobility, Çimento İşletmeleri ve Arıtma Tesisleri bu sektörlerden bazıladır.

Türkiye’deki bazı referanslarımız;

Demir Çelik sektöründe; Erdemir, İsdemir, Kardemir, Çolakoğlu Metalurji, Has Çelik, Rozak, Tosyalı, MMK, Atakaşlar, Kaptan Demir Çelik, Yeşilyurt Demir Çelik, Diler Demir Çelik, ASAŞ, Assan Alüminyum, Posco Assan gibi demir çelik ve alüminyum imalat tesislerinde kullanılan ürünlerimiz bulunmaktadır.

Limancılık sektöründe;

Marport Ambarlı Limanı: E-RTG vinç elektrik dönüşüm projesi

Yılport Limanı: E-RTG vinç elektrik dönüşüm projesi

Evyyaport Limanı: E-RTG vinç elektrik dönüşüm projesi

Limakport Limanı: E-RTG vinç elektrik dönüşüm projesi ve Trenchguard kablo koruma sistemi

Gemlik Gübre: E-RTG vinç elektrik dönüşüm projesi ve Trenchguard kablo koruma sistemi

Gemport: E-RTG vinç elektrik dönüşüm projesi

Petlim/APMT Aliağa: E-RTG vinç elektrik dönüşüm projesi başarı ile tamamlanmıştır. Otomotiv sektöründe Tofaş, Mercedes, Ford gibi otomotiv devlerinde kurulu sistemlerimiz bulunmaktadır. Lojistik sektöründe Sanko Holding’e bağlı İsko, Üçge, Standart Raf, Elif Raf ve Corobo ürünlerimizi kuallanmaktadır.

Conductix-Wampfler olarak Türkiye’deki konumunuz hakkında bizlere neler söyleyebilirsiniz? Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki Conductix- Wampfler dünyada sektörünün lider firmasıdır. Daha önce Türkiye pazarına bir yerli vinç üreticisi üzerinden ürünlerimizi vermekteydik. Daha sonra Conductix- Wampfler Türkiye serüveni, uzun pazar araştırmaları sonucu İrtibat Ofisi olarak 2007 yılında başladı. Sanayinin ülkemizde gelişmesiyle birlikte bizler de hedeflerimizi bu doğrultuda geliştirmekteyiz. 2007 yılında Türkiye’de İrtibat Ofisi açıldıktan sonra 2011 yılında bu yapı Şube olarak değiştirildi. 2012 yılında Türkiye yönetiminde köklü bir değişikliğe gidildi. Bu değişimin ardından kısa süre içerisinde hem ekip sayısı hem de pazar payı her sene hızla artış gösterdi.

Conductix-Wampfler Türkiye´de bu sektörde kendi şubesi bulunan tek uluslararası faaliyet gösteren şirkettir. Diğer firmalar temsilci/distribütör kullanmayı tercih ederken biz müşterilerimize yakın olmak ve en hızlı, en kaliteli hizmeti sunmak adına böyle bir yapı oluşturmaya karar verdik ve Türkiye piyasasında bu şekilde hizmetlerimize devam ediyoruz. Otomotiv ve Intralojistik sektöründen Sorumlu Faik Bucak, Vinç İmalat ve Demir Çelik sektöründen Sorumlu Salih Başsayın, Limancılık ve Konteyner Taşımacılığı sektöründen Sorumlu Utku Karaarslan ve Satış Sonrası Servis ve Müşteri Hizmetleri Departmanı’mızdan Hikmet Sucu ile birlikte güçlü ve kaliteli hizmet vermeye devam ediyoruz. Türkiye’nin gelişen sanayisine paralel ekibimiz de sürekli büyümektedir.

Sektördeki yeriniz ve pazar payınız hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Firmamız sektöründe global anlamda dünya lideridir. Şirketimiz, özellikle ana ve hedef sektörlerdeki müşterilerimizin kendi uygulamalarına özel çözümleri sunmaya ve bunları geliştirmeye devam etmektedir. 2016 yılını değerlendirdiğimizde çok zor piyasa şartlarına rağmen verilen yüksek ülke hedeflerine yaklaşıp tarihimizin en yüksek satışını yapıp çok başarılı bir yıl daha geride bırakarak pazar payımızı arttırmış bulunmaktayız. Conductix- Wampfler Türkiye ekibi olarak her yıl sürekli üzerine koyarak Türkiye’de pazar payımızı arttırmaktayız. Türkiye’nin büyüyen ekonomisi firmamızın büyüyen hedefleri ile paralel çizgidedir. Dünya genelinde bulunduğumuz lider konumuna ülkemizde de ulaşmak için hedefimize çok uzak olmadığımızın bilincindeyiz ve bu hedefe doğru kararlı, güçlü bir şekilde ilerlemekteyiz.

Conductix-Wampfler’i ayrıcalıklı ve rekabetçi kılan, tercih edilmesini sağlayan özellikleri sizce nelerdir?

Daha önce de belirttiğimiz gibi Türkiye piyasasında kendi şubesi bulunan tek şirket biziz. Böylelikle müşterilerimiz üreticiyle temas kurup aracı kullanmadan ihtiyaçlarını direkt ilgililere iletebilme imkanına sahip oluyor. Müşteriye özel çözümlerimiz, kalite, Ar-Ge çalışmaları, ürün ve uygulama tecrübesi bulunan şirketimiz, bu özellikleri sayesinde müşterilerimizin ana tedarikçi olarak Conductix- Wampfler’i seçmesini sağlıyor.

Varsa piyasaya sunduğunuz veya sunacağınız yeni ürün ve hizmetlerden bahseder misiniz?

En son piyasaya sunduğumuz ve Vinç İmalat sektöründe de ilgi çeken, patenti bizde olan, toprak bara ve haberleşme barasını bir barada birleştirerek Profinet 100 Mbit/s hızında aktarım yapabilen bir haberleşme barası sunmaktayız. ProfiNet standardı olarak geliştirilen bu sistem Profibus veya diğer haberleşme protokollerine göre kolayca modifiye edilebilmektedir. Derginizin bu sayısında bu ürünle ilgili reklamımızı değerli okuyucularınızla paylaşıyoruz. Bu ve bütün ürünlerimiz hakkında Türkçe websitemiz olan www.conductix.com.tr den müşterilerimiz bilgi edinebilirler veya Türkiye ekibimizle irtibata geçerek daha detayli bilgi talebinde bulunabilirler.

Faaliyet gösterdiğiniz alan gereği Ar-Ge, büyük önem taşıyor. Conductix-Wampfler’in Ar-Ge çalışmalarını bizimle paylaşır mısınız? Sizce Ar - Ge, sektörünüz için ne ifade ediyor?

Ar-Ge Conductix-Wampfler ve başarı için olmazsa olmazların en başında geliyor. Merkezlerimizde 50’den fazla Ar-Ge mühendisi ile birlikte çalışmamız Ar-Ge’ye verdiğimiz önemi gösteriyor sanırım. Sektörün ve Türkiye´nin en büyük sorununun yetersiz Ar-Ge çalışması olduğunu veya başka bir deyişle şirketlerin geliştirme çalışmalarına gerektiği kadar önem vermediğini söyleyebiliriz. Türkiye ekonomik olarak büyümeye devam etmekte ve yatırımlar artmaktadır. Girişimci firmalarımız sayesinde ekonomimiz önümüzdeki 10 yıla damga vuracak güce ve dinamiğe sahiptir. Bizler de bu veriler ışığında tüm firmalarımıza gerekli desteği vermekte olup bu anlayış ile Ar- Ge çalışmalarımıza durmaksızın devam etmekteyiz. Ülkemize kaliteli ürün ve hizmet sunulması bizim için en önemli hedeflerin başında gelmektedir.

Firma olarak Türkiye’deki hedeflerinizden, kısa ve uzun vadede hayata geçireceğiniz projelerinizden bizlere bahseder misiniz?

Şirketimizin en büyük hedefi Türkiye pazarındaki payını ve ağırlığını arttırmaktır. Bunu yaparken sunduğumuz kalite anlayışından kesinlikle taviz vermeyeceğimizin altını çizerek belirtmek isterim. Bu görev dışında ülkemizin ekonomik büyümesiyle orantılı olarak 2017 yılında sorumluluk bölgemize ilave edilen Türki Cumhuriyetleri ile birlikte önümüzdeki dönemde hem bu bölgeye hakimiyet sağlamak hem de ülkemizde organizasyonumuzu büyütme hedefindeyiz. İkinci etap olarak Ortadoğu ve komşu ülkelerin de Türkiye bünyesine dahil edilmesiyle bölgede Türkiye’nin merkez haline getirilmesi üst yönetim tarafından planlanmaktadır. Hedeflediğimiz ve odaklandığımız bu organizasyonda genel merkezlerimizde bulunan ( Almanya-Fransa-İtalya ve İngiltere) konusunun uzmanı arkadaşlarımızdan teknik ve stratejik destek almaktayız. Müşterilerimize proje yönetimi ve ürün seçiminde olduğu gibi satış sonrasında da destek vermekteyiz.

Bunların dışında eklemek istedikleriniz varsa belirtiniz...

Bizler Conductix-Wampfler ailesi olarak ülkemize en iyi mühendislik hizmeti vermek ve en kaliteli ürünleri sunmaktan mutluluk duymaktayız. Ülkemizin Avrupa’nın Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetlere açılan kapısı olduğunun inancı neticesinde üstlenmiş olduğumuz misyonun farkındayız. Devletin teşvikleri ve büyüyen ekonomi çizgisinde devam etmesiyle birlikte yatırımların ülkemize ve sektörümüze katkı sağlayacağı inancındayız. İnşaat sektörüne verilen devlet desteklerinin daha fazlasının, ülkenin gelişmesinde daha çok önem arz eden endüstri sektörüne verilmesinin beklentisi içerisindeyiz. Enerji ve üretim bir ülkenin olmazsa olmazıdır. İş gücü, istihdam ancak endüstri alanlarına yatırım ile mümkün olabilir. Son olarak müşterilerimiz bizleri, yeni haberleri ve ürünlerimizi internet sayfamızdan da takip edebilirler. Selamlar sevgiler...

Bu haber toplam 6107 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler