Cengiz Makina: Ürünlerimizin kalitesi bizim en büyük avantajımız

12 Mayıs 2017 Cuma 10:12
Cengiz Makina: Ürünlerimizin kalitesi bizim en büyük avantajımız
Cengiz Makina Satış Müdürü Özkan Cengiz ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Sorularımıza geçmeden önce bize kendinizden ve firmanızdan bahseder misiniz?

Cengiz Makina, 1988 yılı sonunda kuruluşunu tamamlayarak faaliyetlerine başladı. Firmamız, kurulduğu günden bu yana yüksek kalite bilinciyle; hava tankı, yağ seperatör tankı, kumlama tankı, kum filtresi tankı vb. endüstriyel basınçlı kaplar ile çeşitli çelik konstrüksiyon imalatı ve satışını yapıyor.

Firmanız ağırlıklı olarak hangi sektörlere çözüm üretiyor? Ürünleriniz hangi alanlarda kullanılıyor?

Ürünlerimiz olan hava tankları, seperatör tankları, kumlama tankları istenilen bütün hacim ve basınç değerlerinde tasarlanıp üretiliyor. Firmamız, yurtiçi sektöründe sağlanan başarılar sonrasında ihracat hamlesini de gerçekleştirmiş ve ürünlerini tüm kıtalara aktarmıştır.

Ürünlerinizin sektördeki kalıcılığınızı sağlamak ve marka bilinirliğinizi artırmak adına ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Piyasalardaki marka bilinirliğimizi artırmak adına fuarlara katılıyoruz, gerekli yerlere reklam veriyoruz ve müşteri ziyaretleri gerçekleştiriyoruz. Satış sonrası servis hizmetine de önem veriyoruz.

İç piyasada ve ihracat pazarlarınızda ithal ürünlerle, özellikle Uzakdoğu menşeli ürünlerle olan rekabetiniz ne durumda? Bu konuda ne gibi zorluklarla karşılaşıyorsunuz?

Uzakdoğu menşeli ürünler konusundaki avantajımız, navlun dolayısıyla nakliye maliyetlerinin yüksek olmasından kaynaklanıyor. Nakliye maliyeti düşük olan ürünlerinde maalesef bu ürünlerin dezavantajlarını yaşıyoruz. Ürünlerimizle ilgili mesela bir kere hava tankınızın çok kaliteli olması gerekiyor. Belli bir sertifikasyona sahip olması gerekiyor. Fiyat konusundan önce bu konuların daha önemli olduğunu düşünüyorum. Uzakdoğu ürünlerine karşı kaliteli ürünlerimiz dolayısıyla çok daha avantajlı olduğumuzu düşünüyorum.

Nihai kullanıcılar ürün satın alırken hangi kriterleri göz önünde bulunduruyorlar? Bu konuda yeterince bilinçliler mi?

Kullanıcılar eskiye oranla tabii ki daha bilinçliler. Malzemelerin özelliği olsun, boyası olsun artık bu tarz konuları daha çok araştırarak ve bilerek geliyorlar. Biz müşterilerimize ürünlerimizin açıklamalarını her zaman yapıyoruz ama insanlar da artık ne istediklerini biliyorlar. Ürün satın alırken gerekli standartları ve malzeme karakteristiğini biliyorlar.

Piyasadaki kur dalgalanmaları; Euro - Dolar fiyatlarındaki değişimler sizi nasıl etkiledi?

Bu durum piyasadaki bütün firmalar gibi tabii ki bizi de etkiledi. Bizim ham maddemiz zaten sac ve direk dolara endeksli... Sac hem dolar bazında artışta hem de malum Dolar kuru artışta, Bu sebeple biz de bu artışı ürün fiyatlarına yansıtmak zorunda kaldık..

Kısa veya uzun vadede uygulamaya geçirmeyi planladığınız plan veya projelerinizden bahseder misiniz?

Yurtdışındaki fuarlara katılmak istiyoruz. Bu fuarlardan biri de Hannover Messe… Bunun dışında kapasite artırımı yapmayı planlıyoruz ve yurtdışına açılmak istiyoruz.

WIN Fuarı’nın firmanız için önemi nedir? Fuar beklentilerinizi karşılayabildi mi?

WIN Fuarı’nın ilk fazına ziyaretçi olarak katılmıştık ve ikinci fazıyla arasındaki farkı görebiliyoruz. Fuar birinci faza kıyasla beklentilerimizin üzerinde güzel geçti. WIN Fuarı Türkiye’deki faaliyetlerimiz açısından en prestijli fuar… Basınçlı hava kısmı da bu sene açıldığı için biz de hiç tereddüt etmeden katılım sağladık. Bundan da gayet memnunuz. Umarım güzel geri dönüşler alırız.

Bu haber toplam 6033 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler