Mengen Çelik: Demir çelik sektörüne özel çözümler üretiyoruz

16 Mayıs 2017 Salı 13:04
Mengen Çelik: Demir çelik sektörüne özel çözümler üretiyoruz
Mengen Çelik Genel Müdürü Ercüment Emrah Mengen ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Sorularımıza geçmeden önce firmanızın kuruluşundan ve kendinizden kısaca bahseder misiniz?

Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makina Bölümü Enerji Anabilim Dalı mezunuyum. Sektörde yaklaşık 10 yılı aşkın süredir çeşitli çelik servis merkezlerinde yöneticilik pozisyonlarında görev aldım. 2 yıldır da kendi işletmemizde sektöre hizmet veriyorum. 2015 yılında kurulan genç bir firma olan Mengen Çelik, Paslanmaz - Alüminyum - Galvaniz ürünleri konusunda stok ve pazarlama faaliyetleri yürütüyor. Firmamız, bünyesindeki makina parkıyla sac üzerinde çeşitli nihai ürün imalatları da gerçekleştiriyoruz.

Demir çelik sektörüne yönelik vermiş olduğunuz hizmetleri bizlerle paylaşır mısınız?

Paslanmaz - Alüminyum - Galvaniz ürünlerde, yassı mamuller ve uzun mamuller konusunda stok bulunduruyoruz. Abkant - Giyotin - Plazma Kesim makinalarımızla çeşitli türlerde kesim ve büküm hizmeti veriyoruz. Çöp kovaları, mangal ve ızgara imalatlarıyla, özel taleplerde makina imalatları ve bunker imalatları da gerçekleştiriyoruz.

Oldukça geniş bir ürün gamınız var… Bu ürünleri ağırlıklı olarak hangi sektörlere veriyorsunuz? Ürünleriniz hangi alanlarda kullanılıyor?

İştigal ettiğimiz ürünler gerçekten de çok fazla çeşitliliğe sahip ürünler… Hizmet verilen sektörlerin de en az bu kadar geniş olması, firmamızın stok ve termin konusunda hızlı cevap verebilme kabiliyeti sektördeki konumumuzu belirliyor. Firmamız ağırlıklı olarak bulunduğumuz bölge itibariyle; beyaz eşya, tekstil, makina sanayi, inşaat ve reklam sektöründe hizmet veriyor.

Üretim tesisiniz, üretim kapasiteniz, üretim hatlarınız ve teknolojiniz hakkında bizlere bilgi verir misiniz?

Tesisimizde 100 mm oksi kesim kabiliyetli 25 mm paslanmaz kesim kabiliyetli plazma hattımız, 220 ton kabiliyetli CNC abkant büküm hattımız ve 10 mm kesim kabiliyetli CNC giyotinimiz bulunuyor. Bunlara yeni olarak 400 mm çapa kadar kesim kabiliyetli otomatik testere kesimimiz eklendi. İmalatlar için argon kaynak setleri, tozaltı kaynak setleri ve elektrik kaynak setlerimiz bulunuyor. Üretim ve satış kapasite artırımı konusunda 2016 yılında Trakya Kalkınma Ajansı, Çerkezköy Sanayi ve Ticaret Odası ve Namık Kemal Üniversitesi ile işbirliği yaparak dörtlü bir protokol imzalamış durumdayız. Ayrıca teknolojik gelişme ve kapasite artırımı üzerine çalışmalarımız devam ediyor.

Geçmiş yıllara oranla ülkemizdeki demir çelik ve diğer metal mamullerinde üretici firma sayısı arttı. Bu durum size ve sektöre nasıl yansıdı?

Sektördeki rekabetin ve rakiplerin her geçen gün artması her şeyden önce ülkemiz için bir katma değer… Zira ülkemizde her şey den önce, eğitim ve üretimin iyileştirilmesi konusunda önemli adımlar atılması gerekiyor. Bu nedenle rekabet, nihai tüketici için önemli bir kavram ifade ediyor. Ancak bu rekabet sağlanırken kalite göz ardında bırakılmamalı... Rekabetin korunması ve arttırılması konusunda alternatifler oluşturulması genel olarak iyi algılanması gereken bir durum. Genel olarak piyasa bunu her nedense, firmaların kendi varlıklarına karşı bir tehdit olarak algılıyor. Ama durum bizce olumlu.. Sonuç olarak iyi olan kazanacaktır diye düşünüyorum.

Mengen Çelik’in sektöründeki konumu, pazardaki gücü hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Firmamız, daha önce de belirttiğim üzere şu an oldukça genç bir yapıya sahip. Çalışanlarımız arasında en yaşlı kişi olarak (36 yaşındayım) arkadaşlarımı iyi bir şekilde yönlendirmeye ve tecrübelerimi aktarmaya çalışıyorum. Çalışanlarınızın genç olması durumunda firmanızın günlük yaşantısına da bu yansıyor; daha dinamik ve aktif olabiliyoruz. Çok genç bir firma olmamıza rağmen bugün 1000 m2’lik bir kapalı alanda iş görerek, bölgemiz de bilinirliliği yüksek bir firma noktasına gelmiş bulunuyoruz. Bölgemiz dışında da bilinirliliğimizin var olduğunu da gelen taleplerden takip ediyoruz.

Türkiye’de demir çelik sektörünün genel durumu, pazar büyüklüğü ve gelişimi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Demir çelik sektörü büyümeye mecbur olan bir sektör. Zira sanayinin ana hammaddesi konumunda. Rekabetin artması ve yeni firmaların piyasaya girerek bazı tekelleşmeleri ortadan kaldırması gerekiyor. Nihai üretim ve eğitimli eleman açığının devlet politikası olarak benimsenmesi ve tüm politikaların bu doğrultuda planlanması gerekiyor. Devletin girişimciyi desteklemesi gerektiğini düşünüyorum. Balığı tutup vermektense, balığı tutmayı öğretmek gerekiyor.

Kısa ve uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz projeleri bizimle paylaşır mısınız?

İlk etapta makina parkımızı genişletmek ve tüm stok miktarlarımızı ithalat yolu ile sağlamak en temel hedefimiz. Bunun yanında 3 yıllık planlarımız dâhilinde fabrika binamızı inşa etmek gibi de başka bir hedefimiz var. İnşallah hedeflerimizi tutturabilmemiz mümkün olur.

Bu haber toplam 8117 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler