Cematek Mühendislik: Türkiye’de profil üretim hatlarında ilk üç firmadan biriyiz

17 Mayıs 2017 Çarşamba 11:47
Cematek Mühendislik: Türkiye’de profil üretim hatlarında ilk üç firmadan biriyiz
Cematek Mühendislik Yurtiçi Satış Sorumlusu Tamer Şahin ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Sorularımıza geçmeden önce bize kendinizden ve firmanızdan bahseder misiniz?

Yaklaşık 9 aydır Cematek Mühendislik Makina’da Makina Mühendisi ve Yurtiçi Satış Sorumlusu olarak çalışıyorum. Firmamız, kuruluşundan başlayarak hidrolik abkant presler, hidrolik presler, giyotin makaslar, profil üretim hatları, özel amaçlı rollform makineleri ve petrol üretim makineleri üreterek bugünlere geldi. Ayrıca müşteriye özel üretimler de yapıyoruz. Ürünlerimizi başta; Avrupa, Ortadoğu, Rusya ve Güney Amerika başta olmak üzere 25 ülkeye ihraç ediyoruz.

Hangi sektörlere ne tür ürünler üretiyorsunuz? Var ise ihracat çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Ağırlıklı olarak metal işleme sektörü yönelik hizmet veriyoruz. Aslında fazla sektör ayrımına gerek yok. Çünkü metal çoğu sektörde kullanılıyor. Örneğin, biz profil üretim hatları yapıyoruz. Makinalar profilleri üretiyor, ürettiği profiller de inşaat sektöründe kullanılıyor. Duvarlarda, duvar köşelerinde ve tavanlarda kullanılabiliyor.

Geçmiş yıllara oranla ülkemizdeki demir çelik ve diğer metal mamullerinde üretici firma sayısı arttı. Bu durum size ve sektöre nasıl yansıdı?

Üretici firmaların artmasıyla birlikte yurtiçi satıştan ziyade yurtdışı satış yapamaya doğru yönelirsek bu durumun herkese faydası dokunur. Burada önemli olan ülkemize bir katkı sağlayabilmesidir.

Sektördeki üretici firmalardan biri olarak devlet teşvikini yeterli buluyor musunuz?

Bizim makinalarımızı alarak üretim yapacak olan firmaların devlet teşvikinden daha fazla yararlanması gerekiyor ki yatırım yapabilsinler. Firma olarak biz kaliteli makinalar üretiyoruz. Türkiye’de profil üretim hatlarında ilk üçteyiz diyebilirim. Kalite anlamında da iddialıyız. Bu da insanlara biraz pahalı geliyor tabii. Bu nokta da devletin desteği olması gerekiyor ki firmalar kaliteli ürün alsınlar, kaliteli ürün çıkarsınlar ve yurtdışına satsınlar.

İç piyasada ve ihracat pazarlarınızda ithal ürünlerle, özellikle Uzakdoğu menşeili ürünlerle olan rekabetiniz ne durumda? Bu konuda ne gibi zorluklarla karşılaşıyorsunuz?

Bizim müşterilerimize verdiğimiz fiyatlar, yurtiçinde ne kadar pahalı görünse de aslında yurtdışında ucuz fiyatlardır. Firma olarak bizim yurtdışına satışımız daha fazla olduğu için Uzakdoğu ürünleri bizi çok fazla etkilemiyor. Sürekli ihracat yapan bir firmayız ve bu şekilde ayakta kalıyoruz.

Yurtiçine sattığımız makinaların fiyatları kimi firmalara göre daha uygun kimi firmalara göre ise pahalı. Fakat sektörde bazen firmaların marka yani ismi satıldığı için bazen problemler yaşayabiliyoruz.

Ürünlerinizin piyasadaki kalıcılığını sağlamak adına ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Makina verdiğimiz firmaları özellikle satış sonrasında arayarak ilgileniyoruz. Satış sonrası servis hizmetine önem veriyoruz. Büyük firmalarda bu işlerde randevu sistemiyle çalışıldığı için ilerleyiş daha zor. Bu durum ülkemizde zaten hep problem olmuştur. Biz servis süresini en fazla bir haftayla sınırlı tutuyoruz. Çünkü biz de üretici bir firmayız ve üretici firmaların makinalarını durdurmamaları gerekiyor. Makinalarımızdan biri durması işlerin aksayacağı anlamına gelir.

Türkiye’deki makina sektörünü Avrupa ile kıyasladığınızda ortaya nasıl bir tablo çıkıyor?

Makinalar benzer ve aynı görevleri yapıyorlar. Ama Avrupa’daki makinaların işlevleri, ömürleri veya kaliteleri biraz daha fazla oluyor. Türkiye’de kaliteli makina yapılıyor ama kusursuz makina yapılmıyor.

Piyasadaki kur dalgalanmaları; Euro - Dolar fiyatlarındaki değişimler sizi nasıl etkiledi?

Biz Türkiye’deki makinalar TL ile satılır mantığıyla Euro ile satış yapmıyoruz. Dolar ve Euro fiyatlarının artması metal fiyatlarını da arttırıyor. Makine imalatında kullanılan malzemeler Euro ve Dolar’a bağlı. Biz de buna paralel olarak fiyatları yükseltmek zorunda kalınca tabii ki satışlarda bir düşme yaşanıyor. Satışlarımız oluyor tabii ki ama beklenilenden az seviyede gerçekleşiyor.

İleriye dönük projeleriniz, Ar - Ge çalışmaları veyahut mevcut yatırımlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Şu an bizim fabrikamızın yanında bir arazi var. Maddi gücümüzü biraz daha arttırdıktan sonra orayı da faaliyete geçirmeyi planlıyoruz. Orada küçük bir showroom açarak makinalarımızı oraya koyabiliriz.

2016 yılında piyasalarda gözle görülür bir durgunluk yaşandı ve yatırımların çoğu askıya alındı. Bu durum sektörünüze nasıl etki etti? Sizce 2017 yılında piyasalar nasıl bir yol izleyecek?

2016 yılının son iki - üç ayı biraz sıkıntılıydı. Son ayları saymazsak güzel bir sene geçirdik. 2016 yılında ülkemiz birtakım olumsuzluklar yaşadı ve atlattı. Bu süreçte ayakta kalabilmek bile firma olarak güzel bir şey. 2017 yılından en büyük beklentimiz ülkemizle ilgili herhangi olumsuz bir durumun yanşamamasıdır.

WIN Fuarı’nın firmanız için önemi nedir? Fuar beklentilerinizi karşılayabildi mi?

Firma olarak yurtiçinde pek fazla hareketli olmadığımız için en azından fuarlarda kendimizi göstermek istiyoruz. Aynı zamanda biz de çoğu firma gibi biz de prestij maksatlı katılıyoruz. Hala burada olduğumuzu ve fuardaki yerimizi aldığımızı ziyaretçilere ve diğer katılımcılara gösteriyoruz.

WIN Fuarı’na yurtdışından katılımın azaldığını gördük. Bu durum, ülkemizde yaşanan olumsuzluklardan yurtdışındaki ziyaretçilerimizin ve müşterilerimizin de etkilendikleri anlamına geliyor. Fakat buraya gelen müşterilerde ciddi anlamda alıcı potansiyele sahip oluyorlar. Son olarak şunları eklemek istiyorum; üretici ve yaratıcı olmak için çok çalışmamız gerekiyor. Şu an ülkemizin üretime, belki de birçok ülkeden daha fazla ihtiyacı var. Bu noktada devlet teşvikleri de çok önemli. Çünkü üretimi olmayan bir ülkede gelişme olmaz.

Bu haber toplam 7112 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler