Ağır sanayi kaldırma sistemlerinde güvenilir çözümler PerlaSeta Makina

01 Haziran 2017 Perşembe 13:20
Ağır sanayi kaldırma sistemlerinde güvenilir çözümler PerlaSeta Makina
PerlaSeta Makina Genel Müdürü Kutsal Çakır ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Distribütörü olduğu VAZZOLER, ACIMEX, PRESTAR ve DANFOS firmalarıyla başarılı bir işbirliği yürüten PerlaSeta Makina, yürütmüş olduğu faaliyetlerle sektörde varlığını hissettirmeye başladı. Genç, dinamik ve profesyonel ekibiyle çalışmalarını sürdüren firma iş güvenliğini hat safhada tutuyor ve müşterilerine kaliteli hizmet sunuyor.

PerlaSeta Makina Genel Müdürü Kutsal Çakır ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Öncelikle bizlere kendinizden bahseder misiniz? Eğitim hayatınız, iş dünyasıyla tanışmanız ve PerlaSeta Makina’nın kuruluş sürecini bizlerle paylaşır mısınız?

1973 yılı İstanbul doğumluyum. Ortaokul ve liseyi Saint - Michel Fransız Lisesi’nde bitirdikten sonra Southeastern Üniversitesi, Washington DC, İşletme Fakültesi’nden mezun oldum. Askerlik hizmeti sonrası 8 yıl BNP - Ak  Dresdner Bank’ta çalıştıktan sonra tekstil enzimleri, petrokimya ürünleri ve kaldırma & taşıma sistemleri faaliyetlerinde bulunan çeşitli yurtiçi ve yurtdışı firmalarda Finans, Pazarlama, Dış Ticaret ve İş Geliştirme Yöneticiliklerinde bulundum. Profesyonel hayattaki tecrübelerimi ve özelliklerimi kendi firmamda değerlendirmek amacıyla 2 Ocak 2017 tarihinde PerlaSeta Makina’yı kurdum.

Uzun yıllardır “Ağır Sanayi Kaldırma Sistemleri” konusunda üretim yapan, yüksek referanslı ve özellikle iş güvenliğine maksimum önem veren İtalyan VAZZOLER Manyetik Kaldırma Sistemleri, Fransız ACIMEX Vakumlu Kaldırma Sitemleri, Çek PRESTAR Mekanik Kaldırma Sistemleri ve İtalyan DANFOS Elektromekanik Yük Sınırlandırıcıları firmalarının Türkiye yetkili acenteliğini yapıyoruz.

Bünyenizde İtalya, Fransa ve Çekya gibi Avrupa’nın önde gelen ülkelerinden Vazzoler, Acimex ve Prestar gibi sektörlerinin öncü kuruluşlarının Türkiye temsilciliğini yürütüyorsunuz. Bizlere bu temsilciliklerinizden ve ürünlerinizden bahseder misiniz?

PerlaSeta Makina olarak, ağır sanayi kaldırma sistemleri konusunda temsilciliğini yapmış olduğumuz firmaların ürünleri sayesinde müşterilerimize çoklu seçenekler sunarak kesin, etkin, güvenli ve verimli çözümler sunabilmekteyiz. Bilindiği gibi Avrupa’da iş güvenliğine çok büyük önem verilmekte ve iş ortaklarımızın da ürettiği ürünlerde ilk öne çıkan kriter güvenlik. Temsil ettiğimiz firmaları tanıtacak olursak; VAZZOLER firması, 40 yılı aşkın süredir İtalya, Avrupa ve Türkiye’de demir çelik fabrikalarına ve ticarethanelerine manyetik kaldırma sistemleri üreten yüksek referanslı bir firmadır. Fabrika ve depolarda kullanılmak üzere; sıcak / soğuk hurda, kütük, sac, levha, çubuk ve rulo kaldırmak için çeşitli şekil, kapasite ve ebatlarda elektromanyetik ve elektro - permanent manyetik sistemler üretmektedir. Ayrıca ürün gamında manyetik metal ayırıcı makinalar da bulunmaktadır.

ACIMEX firması, yine 40 yılı aşkın süredir Fransa ve birçok ülkeye kaldırılacak ürünün yeterli yüzey ve et kalınlığı bulunduktan sonra herhangi bir yük sınırı olmaksızın 300 derece sıcaklığa kadar; demir, çelik, alüminyum, beton, plastikten ve ahşaptan üretilmiş boru, levha, sac, tank, blok, tünel segmenti, vs kaldırmak için vakumlu kaldırma sistemleri üreten yüksek referanslı bir firmadır.

Tek bir operatörle kolayca kullanılabilen, dikey, yatay ve 360 derece hareket sağlayabilen, iş hızı ve yüksek iş güvenliği ile önemli verim artışı sağlayan ve kaldırılan ürüne herhangi bir mekanik temas olmaması nedeniyle hiçbir deformasyona sebep vermemesi açısından son derece güvenli olan vakumlu kaldırma sistemleri gelişmiş ülkelerde uçak ve gemi sanayi dahil olmak üzere birçok sanayi alanında etkin olarak kullanılmaktadır.

PRESTAR firması, 25 yılı aşkın bir süredir Çek Cumhuriyeti ve birçok ülkedeki önemli global firmalara ağır sanayiye uygun mekanik kaldırma sistemleri üreten yüksek referanslı bir firmadır. Konteynerden sac ruloya, borudan levhaya, beton panelden her türlü yük çevirme sistemlerine kadar kaldırmak istenilen ürünün cinsine ve ihtiyaca göre çeşitli ve geniş ürün gamı bulunmaktadır. DANFOS firması, 1980 yılından bu yana İtalya’da halatlı vinçlerde kullanılan, kendine ait patentli yüksek güvenlik sistemi (DSS) olan, her türlü zorlu şartta sorunsuzca çalışan ve özel malzemeler ile imal edilmesinden dolayı deforme olmayan, operatör ve vinci aşırı yük kaldırmaktan koruyan, yüksek güvenlikli ve yüksek kalite segmentinde elektromekanik yük sınırlayıcıları üretmektedir.

Standart ürünlerin dışında proje bazlı özel makinalar temin edebiliyor musunuz? Ya da mevcut makinalarınıza projeye uyarlanacak şekilde revizyon yapıyor musunuz?

Evet, müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda gerekli teknik bilgileri aldıktan sonra iş ortaklarımızla konuyu paylaşarak mutlaka en etkin ve güvenli çözüm önerilerimizi sunabiliyoruz.

Her sektörde olduğu gibi taşıma ve kaldırma sektöründe de önemli teknolojik yenilikler oluyor. Özellikle manyetik ve vakumlu kaldırma sistemlerinde önemli teknolojik gelişmeler oluyor. Bizlere satışını yaptığınız ürünlerin teknolojilerinden ve ayrıcalıklarından bahseder misiniz?

Manyetik kaldırma sistemlerinde kaldırılacak ürünün ağırlığı dışında en önemli kriterlerden biri; ürünün sıcaklığı, yapısı ve vincin kaldırma kapasitesine göre vince minimum yük vererek manyetik sistemi en hafif ve etkin şekilde üretmek… Bu esasında dolaylı olarak vinci de korumaya aldığı için iş ve işçi güvenliğini de ön plana çıkarıyor.

Temsil ettiğim VAZZOLER firması 40 yılı aşkın deneyimiyle, tüm yeni gelişmeleri de takip ederek müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre en uygun şekilde ister permanent, ister elektro - permanent, ister elektromanyetik sistemler üretebilmektedir. Vakumlu kaldırma sistemleri çok güvenli ve alınan verime göre oldukça ekonomik sistemler olmasına rağmen ülkemizde henüz çok fazla tercih edilmemekte. Vakum teknolojisindeki gelişmelerin yanı sıra, özellikle kaldırılacak ürünün cinsine göre sistemde kullanılan vantuzların üretimi çok daha teknik ve önemli bir konu. Bizim ürünlerimizde -20 / +300 derece sıcaklığa kadar, sıcak, soğuk, düz, pürüzlü, yağlı ve tozlu yüzeylerde güvenle kullanılabilen vantuz çeşitlerimiz mevcut. Biz PerlaSeta Makina olarak müşterilerimize vakumlu sistemleri doğru şekilde anlatarak ACIMEX kalite ve güvencesiyle tanıştırmak istiyoruz. Diğer iş ortaklarımız PRESTAR ve DANFOS firmaları da mekanik ve elektromekanik kaldırma sistemlerinde kullanıcıların işlerini kolaylaştırmak ve aynı zamanda güvenliklerini sağlamak amacıyla sürekli yeni arayışlar içindeler ve bunun için de sürekli yatırımlar yapmaktalar.

PerlaSeta Makina olarak Türkiye’de daha çok hangi sektörlere ürün tedarik ediyorsunuz? Ürünleriniz hangi alanlarda kullanılıyor?

Ürün tedarik ettiğimiz ana sektörler, Demir Çelik, Boru, Tersane, Ahşap, Vinç, Liman İşletme ve Havacılık sektörleridir. Ürünlerimiz hurda demir taşıma dışında bu sektörlerde özellikle üretim sonrası stok alanlarına transfer, borulama, istifleme ve montaj aşamalarında güvenle kullanılmaktadır.

Sizin sektörünüzde de önemli bir rekabet söz konusu… Özellikle Uzakdoğu menşeili ürünlerle rekabet konusunda neler söylemek istersiniz?

Düzgün ve adil rekabetin her konuda en iyiyi ortaya çıkardığına inanan biri olarak, Uzakdoğu ürünleri konusunda bence artık çoğu firmanın oldukça seçici davrandığını görüyorum. Yaşanan olumsuzluklardan sonra firmalar artık sadece ürünlerin fiyatına değil, güvenlik, kalite ve verimine de son derece önem veriyor ve tercihlerini bu kriterlere göre belirliyorlar. PerlaSeta Makina olarak ürünlerimizin güvenlik, performans, kalite ve fiyat dörtgeninde Uzakdoğu ürünleriyle rahatça rekabet edebileceğine inanıyorum.

Sanayicilerimiz taşıma ve kaldırma makinaları seçiminde hangi kriterleri göz önünde bulunduruyorlar? Bu konuda yeterince bilinçliler mi?

Genel olarak baktığımızda faaliyet gösterdiğimiz sektörde iş ve işçi güvenliği kriterlerinin etkisiyle sanayicilerimiz yeni makina alacak olurlarsa öncelikle güvenlik, sonra performansa bakıyorlar. Daha sonra kalite ve en son fiyat kriterlerini göz önünde bulunduruyorlar. Bu konuda artık günümüzde satınalma ve teknik personelin üst yönetimi daha iyi yönlendirdiğini, dolayısıyla daha bilinçli tercih yapmalarını sağladığını düşünüyorum.

Bunların dışında eklemek istedikleriniz varsa belirtiniz…

Temsil ettiğimiz iş ortaklarımızın verdiği destek, güven ve güçle aynı zamanda dinamik ve deneyimli ekibimizle, piyasada kalıcı olarak değerli müşterilerimize uzun yıllar hizmet vermeyi amaçlıyoruz. Bizim içinde bulunduğumuz sektör yatırım odaklı bir sektör. Yeter ki Türkiye olarak ekonomimiz istikrarlı ve güçlü, buna paralel olarak yatırımlarımız sürekli olsun.

Bu haber toplam 7266 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler