Avrupa’nın En güçlü Çekme Testi Cihazı BERDAN CIVATA’da

13 Haziran 2017 Salı 11:22
Avrupa’nın En güçlü Çekme Testi Cihazı BERDAN CIVATA’da
Bugün cıvata somun sektörünün Türkak’tan ISO EN 17025’e göre Akredite Belgesi’ne sahip Berdan Laboratuvarında, 500 ton gücü ile Avrupa’nın en güçlü çekme testi cihazının yanında yine 25 bin Nm. gücüyle Avrupa’nın en güçlü Tork Test cihazı bulunmaktadır.

Dövülmüş ve sertleştirilmiş makine parçaları ile benzer şekilde dövülmüş, sertleştirildikten sonra dişleri ezilerek (ovalanarak) açılmış M50 – M72 gibi büyük çaplı cıvataların üretim süreçlerinde yapılabilecek muhtemel hataları görebilmek üzere sözü edilen parçaların çaplarının inceltilmeden çekme testine tabi tutulması beklenmektedir. Bu durumda çok güçlü test cihazlarına ihtiyaç duyulabilir. 2016 yılına kadar Türkiye’nin en güçlü çekme test cihazı 200 ton ile Gebze TSE’de idi. İTÜ’nün İstanbul Metal İhracatçılar Birliği ile birlikte kurduğu MATİL isimli yeni modern test laboratuvarında ise bugün 250 tonluk bir çekme testi cihazı mevcuttur. Rüzgar Enerji Santrallerine cıvata, somun ve ankeraj saplaması gibi bağlantı elemanları üreten Berdan Cıvata’ya benzer çekme testi talepleri gelince, sektörde var olan 200-250 tonluk çekme testi cihazlarının yeterli olmadığı görülerek bu sorunun çözümü için Berdan Civata bir çekme testi cihazı geliştirdi.

Klasik yöntem ile üretilecek 500 ton güçte bir çekme testi cihazı muhtemelen 4 m boyda, 4 ton ağırlıkta ve 600- 800 bin dolar civarında bir fiyata sahip olacaktı. Bu maliyet Berdan için katlanılabilir bir maliyet değildi. Geliştirilen cihaz, çekme testini klasik yöntemlerde olduğu gibi parçayı çekerek değil basarak çekme esasına göre düzenlendi. Bu düzenleme cihazın gücünü arttırırken boyunu kısalttı, ağırlığını düşürdü, kapladığı alanı azalttı ve fiyatını inanılmaz rakamlara düşürdü. Berdan Cıvata, sektöründe lider, tedarikçilerini geliştiren, müşteri istek ve beklentilerini tam anlayarak çözüm ortağı olmayı amaç edinmiş bir firmadır.

Kalite kontrol sürecinde; mekanik, kimyasal, metalografik muayeneler, gözle muayene, tahribatsız çatlak testi, 48 saat yük altında dayanım ve inceltmeden çekme testi süreçleri ile hedef sıfıra yakın hata ile üretim yapmaktır. Bağlantı elemanlarında kalite; ürünün çekme, akma, uzama ve sertlik gibi mekanik özelliklerine, malzemenin kusursuzluğuna ve imalat süreçlerine bağlıdır. Türkiye’nin sektöründe Akredite Belgesine sahip tek laboratuvarı olan Berdan Cıvata Laboratuvarı’nda bulunan test cihazlarından birisi 500 ton güçte basma yolu ile çekme testi yapabilen bir cihazdır. Bu ürünü Berdan Patenti ile üretmiş olmak bizim için oldukça gurur vericidir. 2014 yılında Mersin Teknopark bünyesinde faaliyete başlayan Berdan AR-GE Bağlantı Elemanları Üretim ve Laboratuvar Hizmetleri, 31 Ocak 2016 tarihinde Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından AR-GE Merkezi olarak tescil edildi. Berdan AR-GE, toplam kaliteyi benimsemiş, sürekli inovasyon sağlayan, insan sağlığı ve çevreye duyarlı projeleri ile bir dünya markası olma yolunda ilerlemektedir. Berdan Cıvata, daha önce Mersin Üniversitesi Teknoparkında ürün geliştirmeleri yaparken bu tescil ile kendi bünyesinde yenilikçi ürünler geliştirip üretmeye başladı.

Ülkemizde ilk kez üretilen ve ihracatı yapılan ISO EN 14399-10 HRC standardına uygun “tork kontrollü cıvatalar” hem sektörümüze hem de ülke ekonomisine önemli katkılar sağlıyor. AR-GE Merkezimiz ile farklı firmalara da hizmet verebiliyoruz, laboratuvarımızda bulunan test cihazları ve teknolojik ürünlerle kalite kontrol sürecimizin çıktısı olarak sıfıra yakın hata payı olan ürünler üretiyoruz.

Geliştirdiğimiz ürünlerde yenilikçi olmak önceliğimiz, ayrıca müşteri taleplerini analiz ederek en doğru ürün ile hizmet vermek üzere çalışmalarımıza yön veriyoruz. Anamur’dan Kıbrıs’a ulaşan içme suyu projesi boruları için bağlantı elemanları ürettik. Bunun için bizden denizin 250 metre altında, 150 yıl kadar paslanmadan dayanacak bir kaplama istediler. İlk başta yapamayız dedik. Ama 2 üniversitenin desteğiyle, önemli bir inovasyonla tuz püskürtme testine 6500 saat dayanımlı bu kaplamayı başardık.

Berdan Cıvata Sanayi 1979 yılında cıvata, somun, saplama ve ankeraj gibi çeşitli kalitelerdeki bağlantı elemanları ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Tarsus’ta 150 m²’lik bir atölye olarak kuruldu. ISO, TSE, ANSI, DIN, ASTM normları ve müşteri taleplerine göre üretim yapan Berdan Cıvata; titiz üretim ve kalite anlayışı, uluslararası normlara ve müşteri taleplerine sadakati, Türkak’tan Akredite Belgeli Test Laboratuvarı, sıcak ve soğuk cıvata üretim tesisleri, otomatik somun üretim tesisleri ve bunların yanında ısıl işlem tesisleri, elektro galvaniz kaplama tesisi ve sıcak daldırma galvaniz ile çinko lamel kaplama tesisleri ile tam entegre bir cıvata somun fabrikası olarak ulusal ve uluslararası pazarda önemli bir yere sahiptir. Bugün geldiği noktada 33.000 m² alan üzerinde 11.000 m²’si kapalı tesislerde 36’sı mühendis olmak üzere 260 kişiyi istihdam etmektedir.

BERDAN GRUP;

• Berdan Cıvata San. aş.

• Berdan Yüzey Kaplama San. aş.

• Berdan ARGE ve Laboratuvar Hizmetleri aş.

• Berdan Befestigungs GmbH

şirketlerinden oluşan, Etik ve İtibar Derneği Üyesi olup aynı zamanda Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni imzalamış bir kuruluştur. Bağlantı elemanları sektöründe önemli bir marka olan Berdan Cıvata, kaliteden ödün vermeyen üretim anlayışı, ARGE konusunda yaptığı yatırımları ve kalite kontrol süreçlerini tam yöneterek hata payı sıfıra yakın ürünleri ile rakiplerinden ayrışmaktadır.

Berdan Civata’nın;

• Üretim tesislerinde kullandığı teknolojik sistemler

• Yetişmiş eğitimli eleman kadrosu

• Bağlantı elemanları sektöründe CE Belgesine sahip ilk firma oluşu

• Sektörün Akredite Belgeli ve en zengin laboratuvarına sahip firma olması

• Laboratuvarında yalnız Türkiye’nin değil, 500 ton kapasitesi ile Avrupa’nın en güçlü çekme testi cihazının ve en güçlü tork testi cihazının olması

• 10.9 – 12.9 cıvatalarda Hidrojen Kırılganlığı Riski sıfır sıcak galvanizli cıvata üreten ve bunun patentini alan Türkiye’de tek firma olması

• Cıvata, somun ve ankeraj saplamaları üretim tesisleri yanında ısıl işlem tesisleri ve korozyona karşı elektro galvaniz, çinko lamel ve sıcak galvaniz tesislerini aynı çatı altında bulunduran yani tam entegre bir tesis olması gibi özellikler, Berdan Cıvatayı Mega Projelerde ilk akla gelen firma haline getirmiş bulunmaktadır. Bu farklılıkları ile Berdan Cıvata, İspanya’nın Alstom, Gamesa, Almanya’nın Nordex, Enercon, Senvion, Danimar-ka’nın Siemens, Vestas ve Amerika’nın dev rüzgar gülü üreticilerine bağlantı elemanları üreten ve onların onaylanmış tedarikçisi olan bir firma olmanın gururunu yaşamaktadır.

Berdan Cıvata olarak bizim için birinci öncelik yaptığımız tüm işlerde süreci en iyi şekilde baştan analiz edip, tüm aşamalarında kontrol ederek ilerlemek ve çıktının hatasız olarak müşterilerimize sunulmasını sağlamaktır.

46 yıllık deneyimi ile bağlantı elemanları sektöründe önemli bir marka olan Berdan Cıvata, 2017 senesinde Turquality Programı kapsamına dahil oldu. Turquality Programı, Türk firmalara küresel ölçekte daha çok tanınma ve iş yapma katkısı sağlamaktadır. Turquality destekleriyle de yurtdışındaki tanıtım çalışmalarımıza ağırlık vererek hem AR-GE Merkezimizin hem de bu programın avantajlarından faydalanarak yurtdışındaki pazar payımızı arttırmayı hedefliyoruz.

Bu haber toplam 7221 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler