ADMİB’in ihracatı 1 milyar doları aştı

01 Ağustos 2017 Salı 09:29
ADMİB’in ihracatı 1 milyar doları aştı
Akdeniz Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (ADMİB) 2017’nin 6 aylık döneminde, bir önceki yıla oranla yüzde 77 oranında artış gerçekleştirerek ihracatını 1 milyar dolara çıkardı.

Akdeniz Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (ADMİB), 2017 yılı Ocak-Haziran döneminde bir önceki yıla oranla yüzde 77 oranında artış gerçekleştirerek ihracatını 568 milyon dolardan 1 milyar dolara çıkardı. Türkiye demir ve demir dışı metaller sektörü ise yılın ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 21 oranında artarak 9 milyar dolar değerine ulaştı. ADMİB, Türkiye demir çelik sektörü ihracatındaki payını yüzde 11'e çıkararak en fazla ihracat gerçekleştiren ikinci birlik oldu.

18 YENİ PAZAR

ADMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ersoy Ulubaş, AKİB'in sektör ihracatında sağlanan başarıdaki en büyük payın geçen yıla kıyasla 183 milyon dolarlık ihracat artışı yakalayan demir çelik yassı sıcak ürün grubuna ait olduğunu belirtti. 33 ülkeye demir çelik yassı sıcak ihracatı gerçekleştiren AKİB, aralarında İtalya, Belçika ve İngiltere, Portekiz ve Yunanistan'ın da yer aldığı 18 yeni ülkeye ihracat başlattı.

178 ÜLKEYE İHRACAT

ADMİB'in yılın ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla 13 yeni pazara ihracat yaptığını ve ihracat gerçekleştirilen toplam ülke sayısının 178'e ulaştığını kaydeden Ulubaş, özellikle Çin'de artan iç talep sonrası yükselen fiyatların Türkiye'nin de rekabet gücünü artırdığını ve Akdenizli ihracatçıların bu durumu avantaja çevirdiğini belirtti. Ulubaş, Ar-Ge, tasarım, inovasyon ve markalaşmaya dayalı katma değeri yüksek ürünlere yönelmeyi başarmak için sinerji yaratmanın gerekliliğini vurguladı.

Bu haber toplam 7545 defa okunmuştur
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler