140 Yıllık Stahl Cranesystems Tecrübesi...

09 Ağustos 2017 Çarşamba 14:24
140 Yıllık Stahl Cranesystems Tecrübesi...
140 yıl önce kurulmuş ve vinç sektöründe lider konumda bulunan Almanya menşeili “Stahl Cranesystems’’ firmasının 2008 yılından beri Türkiye Ana Distribütörlüğünü gerçekleştiren Parlak Sistem, vinç sektörünün önde gelen firmaları arasında bulunuyor. Güçlü stok ve yedek parça hizmetiyle müşterilerine 7/24 hizmet veren firma yılların vermiş olduğu deneyim ile büyük prestijli projelerde yer almayı başarmış durumda… Gerek vermiş olduğu hizmetler gerekse de yapmış olduğu başarılı faaliyetler ile adından sıkça söz ettiren Parlak Sistem, müşteri portföyünü genişleterek yoluna devam ediyor. Parlak Sistem Genel Müdürü Hasan Parlak ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Parlak Sistem olarak taşıma ve kaldırma sistemlerinde dünyanın önde gelen markalarının Türkiye distribütörlüğünü yapıyorsunuz. Uzun yıllardır Türk sanayisine başarıyla hizmet veriyorsunuz. Bizlere bu işbirliğinizden ve başarıyı sürdürülebilir kılmanızdaki önemli etkenlerden bahseder misiniz?

Tüm firmalarla ve müşterilerimizle son derece şeffaf bir şekilde yaklaşım sergilemekteyiz. Sadık, uzun ömürlü ve iyi ilişkiler içinde işimizi yapmaktayız.

Parlak Sistem olarak distribütörlüğünü yaptığınız firmalardan ve müşterilerinize sunduğunuz ürünlerden bahseder misiniz?

Alman menşei Stahl Cranesystems standart ve exproof bölgelerde çalışabilen vinçlerin satışı, montajı ve devreye alınması. Alman menşei Vetter Krantechnik firmasının çelik pergel vinçlerinin satışı, montajı ve devreye alınması. Alman menşei EHP kantarların satışı… Hollanda menşei HONOR firmasının cankurtaran yük absörberlerinin montajı ve satışı… Tüm bu firmalara ait ürünler için servis hizmetleri sunmaktayız.

“3’üncü hava limanının bazı noktalarında Stahl vinçler tercih edildi”

Taşıma ve kaldırma sistemlerinde kullanıcılar neden sizin ürünlerinizi tercih etmeli? Bu noktada yerli üreticilerle rekabetiniz hakkında neler söylemek istersiniz?

En önemli faktör, ürünlerin direkt Almanya’da üretilmesidir. Siparişte ürünler nerede üretilmiştir diye sertifika vermekteyiz. Müşterilerimiz 30 yıl sonra dahi yedek parça ihtiyacı olduğunda hizmet verebiliyoruz. Müşterilerimize dönüş 140 yıllık bir deneyime sahip firmamız için problem teşkil etmemektedir. 3 ayrı noktada direkt müşterilerimizin yanındayız. Ankara, Bursa ve İstanbul şehirlerinde kendi ofislerimiz ve ekibimiz bulunmaktadır. Her 3 noktada da servis ekibimiz ve yedek parça stoklarımız mevcuttur. 500kg zincirli vinçten 20t kapasiteli halatlı vinçlere kadar, stoklarımızda yer almaktadır. Müşterinin isteğine hızlı cevap verebilecek durumundayız.

Özellikle Stahl Cranesystems markalı vinçlerin Türkiye’de hangi sektörler tarafından tercih ediliyor? Stahl ürünlerinin yabancı markalara nazaran ne gibi avantajları var?

Tüm sektörler tarafından tercih edilmektedir. Stahl vinçleri genelde zor ve yoğun çalışma şartlarında daha fazla tercih edilmektedir. Ayrıca patlama tehlikesi olan ortamlarda kullanılması gereken ve bizim “exproof özellikli vinçler” tabirini kullandığımız vinçler konusunda dünyada liderdir. Türkiye’de akü üreten firmalar, askeriye, çimento, boya, gıda, ilaç ve maden sanayisi bizi tercih etmektedir. En büyük Avantajımız Stahl firmasının 140 yıllık bir tecrübeye sahip olmasıdır.

“Güçlü stokumuz ve yedek parça kapasitemizle müşterilerimizin hizmetindeyiz”

Vinç sektöründeki olası hareketlilik veya durgunluk hangi sektörlere veya şartlara paralel olarak değişkenlik gösteriyor?

Tüm sektörlere aynı değişkenlik yansımaktadır.

Türkiye’de yürütülen büyük projeler (otoyollar-köprüler tüneller-havalimanları-nükleer santraller-barajlar vb) sizin sektörünüze ve firmanıza nasıl yansıdı?

Bizim yaptığımız tecrübeye göre, büyük projeler direkt olarak vinç firmalarına yansımamaktadır. Arada büyük inşaat firmaları bulunmaktadır. Bu inşaat firmaları vinçlerinde dahil olduğu komple anahtar teslim projeyi uygulamaktadırlar. Bizde bu şekilde bazı büyük projelerde kendimize yer bulabildik.

3’üncü Hava Limanı tamamlandığında Türkiye önemli bir lojistik üssü olacak. Bu durum taşıma kaldırma sektörüne ne gibi katkılar sağlar?

Türkiye için çok önemli bir projedir. 3’üncü hava limanında bazı noktalarda Stahl vinçleri yerini aldı. Ümidimiz diğer inşaat firmalarının Stahl vinçlerini tercih etmeleridir.

“Türkiye genelinde satış ve bayi hizmetlerimizi artırmayı hedefliyoruz”

Türkiye’deki vinç pazarından ne kadar pay alıyorsunuz? Kendinizi sektörün neresinde konumlandırıyorsunuz?

Stahl olarak her gün yeni müşteri kazanıyoruz. Ancak istediğimiz noktada değiliz. Bunun için tüm gücümüz ile çalışmaktayız.

Ülkemizdeki vinç sektörünün genel durumu, Pazar büyüklüğü ve sektörün sorunları hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Ülkemizde resmi ve resmi olmayan yaklaşık 150 vinç işi ile ilgilenen firma bulunmaktadır. Almanya’da vinç üreten firma sayısı belki 10’dur. Dolaysıyla ülkemizde müthiş fiyat farklılıkları bulunmaktadır. Teknik detayların yanında ilk sırada fiyat yer almaktadır. Müşterilerimize emniyetin yanında teknik özelliklerin ne kadar önemli olduğunu anlatamadan işin verilmesidir. Exproof, yani patlama tehlikesi olan alanlarda, sahalarda şartnameler çoğu zaman dikkate alınmadan, exproof vinç üretmeye sahip üretici firmalara verilmemesidir.

Kısa ve uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz projeleriniz neler?

Kısa vadede Adana, Antalya, İzmir ve İstanbul (her 2 yakası) için en kısa zamanda kendi satış ekibimizi kurup, müşterilerimize daha hızlı hizmet vermek arzusundayız. Uzun vadede birkaç firma ile ortak çalışarak vinç sektöründe en önde yer almaktır.

Bu haber toplam 2688 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler