Türkiye’nin en genç kule vinç parkına sahibiz

27 Eylül 2017 Çarşamba 19:09
Türkiye’nin en genç kule vinç parkına sahibiz
“4 büyük şehirde oluşturulacak depo yatırımlarımız sayesinde müşterilerimize çok daha hızlı ve ekonomik hizmet verebileceğiz”

“Sürdürülebilir bir büyümenin yolu; kaliteli ürünü doğru zamanda müşteriye ulaştırmaktır”

TeknoVinç Grup Başkanı Sinan Türeyen ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Sorularımıza geçmeden önce bizlere firmanızdan kısaca bahseder misiniz?

TeknoVinç, Manitowoc çatısı altındaki POTAIN Kule Vinçlerin, satış, pazarlama ve satış sonrası faaliyetlerini yürütmektedir. İstanbul Genel Müdürlük merkezli olarak sürdürülen kule vinç satış ve pazarlamasında TeknoVinç, 1990 yılından günümüze, pazar payı itibarı ile sektörde lider konumdadır. TeknoVinç, kule vinç kiralama hizmetlerini profesyonel anlamda başlatan ilk firmadır ve aynı zamanda TeknoVinç markasıyla günümüzde Türkiye’nin en büyük kiralık kule vinç parkına sahiptir. TeknoVinç ayrıca STROS dış cephe personel ve malzeme asansörlerinin satış ve satış sonrası hizmetlerini de yürütmektedir. “İlk önceliğimiz güvenlik” prensibiyle tasarlanan ve imal edilen STROS dış cephe personel ve malzeme asansörleri tüm prestijli projelerde kullanılmaktadır. Kule vinç, personel ve malzeme asansörü olarak parkımızda yaklaşık 250 parça makine bulunuyor. Bunun 150’ye yakını 5 tondan 16 tona kadar değişen, 0 - 6 yaş arasındaki kule vinçlerdir. Şu an Türkiye’nin en genç kule vinç parkına sahip olduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim. Bizim için önemli olan projeye en uygun kule vinci sunmak, ihtiyacı tam olarak karşılamaktır. TeknoVinç bünyesinde satış pazarlama uzmanlarının yanı sıra sözleşme yapıldıktan sonra başlayan ekipman yükleme - boşaltma, statik bürolarla görüşmeler ve montajlar için sahada teknik olarak çalışan yaklaşık 75 kişilik bir ekibimiz var.

TeknoVinç olarak müşterilerinize sunmuş olduğunuz kiralama hizmetinden bahsedebilir misiniz?

TeknoVinç olarak Türkiye’de ilk kez 1994 yılında profesyonel kiralama hizmetini başlatan firma olduğumuzu hatırlatmak isterim. Kiralama projelerindeki iş akışımız şöyle oluşmaktadır. Öncelikle projeler ile ilgili saha ekspertizleri yapılıyor. Vinçlerin nereye yerleştirileceği ve birbirleriyle olan ilişkileri inceleniyor. Hepsi planlandıktan sonra fiyatlandırmaya geçiliyor. Bu aşamaya gelmeden fiyat teklifi vermiyoruz. Sözleşme yapıldıktan sonra kule vinçlerin sevkiyatları ve montajlar başlıyor. Bu operasyonlar için farklı şantiyelerde çalışan yaklaşık 75 kişilik bir teknik ekibimiz var. Kapasitenin belirlenmesinden satın alma veya kiralama tercihine kadar projenin “vinçleştirmesini” TeknoVinç olarak biz üstleniyoruz.

TeknoVinç’in gündeminde hangi çalışmalar ve yenilikler var?

TeknoVinç olarak, 2017 yılında Türkiye inşaat sektörünü “yeni nesil kule vinçler” olarak adlandırdığımız ve kendi kendini kurabilme özelliğine sahip IGO M 14 ve Hup 32 - 27, model kule vinç ile tanıştırmanın heyecanını yaşıyoruz. Türk müteahhitlerinin beğenisine sunduğumuz ve şantiye sahasına vardıktan sonra, son derece kısa bir sürede, harici destek gerektirmeden tek tuşla kendi kendini kurabilen Potain IGO M 14 modelinin yanı sıra Hup serisi kule vinçler de, çok farklı inşaat projelerinde yerini almaya başladı. Özellikle Hup 32 - 27’nin Komatek fuarı esnasında gördüğü olağanüstü ilgi satışlara da yansıdı. Potain IGO ve Hup serisi yeni nesil kule vinçler, sahip olduğu özellikler sayesinde montaj, demontaj ve nakliye gibi operasyonel masrafları en aza indiriyor. Şantiye sahasında rahatlıkla hareket edebilir şekilde kompakt olarak tasarlanan ve kaldırma kapasitesi 1800 ila 4000 kg. arasında değişen IGO ve Hup serisi kule vinçler, 20 farklı kullanım şekli ile de inşaat aşamasında büyük kolaylık sağlıyor. Enerjinin olmadığı şantiyelerde kendi bünyesinde yer alan jeneratörden ürettiği elektrik ile kendi kurulumunu yapabilen IGO M 14 modeli, aynı zamanda voltaj ve güç adaptasyon özelliğine de sahip. Operatör tarafından kişiselleştirilebilen kumanda kontrol profilinde aynı zamanda “Yüksek Hassasiyet”, “Dinamik” ve “Standart” kullanım seçenekleri de bulunuyor.

Çözüm sunduğunuz projelere örnekler verebilir misiniz?

Şu anda Türkiye’nin en önemli projelerinden biri olan Çamlıca TV - Radyo kulesinde de TeknoVinç olarak 1 adet Potain MCR 160 model yelken bomlu kule vinç ve Stros marka NOV 2032 UPF7 model 2 ton kapasiteli dış cephe personel ve malzeme asansörüyle yer alıyoruz. Proje tamamlandığında Potain MCR 160 model kule vinç sahip olduğu üstün özellikler sayesinde 360 derecelik dönüşler yaparak tüm ankraj bağlantılarını kendisinin sökmesi planlanmıştır. Bu planlamanın yanı sıra her gün ortalama 2,5 - 3 metre yükselen Küçük Çamlıca TV - Radyo Kulesi inşaat alanı çok güçlü rüzgârların etkisi altındadır ve tercih edilen Potain MCR 160 model yelken bomlu kule vinç, bu rüzgârlardan en az etkilenecek donanımlara sahiptir.

Türkiye’de üretilen vinçler istenilen kalitede mi? Ürün kalitesi bakımından gelişmiş ülkelere rekabet edebilecek düzeyde miyiz?

Genel olarak bir kule vincin imalatı için gerekli olan en önemli malzeme vasıflı çeliktir. Gerek yerli üretim yoluyla gerekse de ithal olarak temin edilebilmektedir. Ancak yüz çeşide yakın farklı ölçü ve geometrilerden oluşan malzemelerin tümünü istediğiniz miktarlarda bulamıyorsunuz. Kullanacağınız çeliğin vasfını imalatçıların verdiği kalite sertifikaları yanı sıra harici olarak ta yaptıracağınız testler ile destekleyebiliyorsunuz. Diğer elektromekanik aksamlar, Avrupa’dan veya Uzakdoğu’dan temin edilebilmektedir. Buraya kadar tüm üreticilerin ortaklaşa temin etikleri malzemeleri tanımladık, bu noktadan itibaren ürünün tasarımı, imalat yöntemi, kullanılan kaynak teknolojileri daha sonra da satış pazarlama ağı devreye girmektedir. Bugün ülkemizdeki üreticiler, ağırlıklı yerli alıcılara yönelik ve daha ziyade fiyat endeksli olarak imalat yapmaktadırlar. Bu ürünlerin, gelişmiş ülke alıcılarını tatmin edebilmesi için fiyattan önce tasarım başta olmak üzere endüstriyel avantajlara ve birçok farklı özelliğe sahip olması gerekmektedir. Araştırma ve geliştirme mühendisliğini kopyalama mühendisliğine tercih ettiğimiz gün, ürettiğimiz kule vinçler de uluslararası pazarlarda marka olarak yerini alacaktır.

Ülkemizdeki vinç sektörünün genel durumu, pazar büyüklüğü ve sektörün sorunları hakkında neler söyleyebilirsiniz?

TeknoVinç olarak eğitimler konusunda çok hassas davranıyoruz. TeknoVinç bünyesinde çalışmaya başlayan teknik ekiplerimizin tamamı; Mesleki Yeterlilik Eğitimi, İş Güvenliği Eğitimi ve Yüksekte Çalışma Eğitimi alıyorlar. Mesleki Yeterlilik Eğitimlerimizi Milli Eğitim Bakanlığı onaylı akredite kuruluşlardan alarak tüm teknik ekibimize eğitim sonunda sertifikalarını veriyoruz. Bunun yanı sıra yine iş güvenliği uzmanları tarafından her sene toplamda 16 saatlik İş Güvenliği eğitimi veriliyor. Yüksekte çalışma eğitimi ise bizim olmazsa olmazlarımız arasında… IRATA sertifikalı uzman ekipler tarafından verilen bu eğitim TeknoVinç Merkez Depo ve Atölyesinde uygulamalı olarak yapılıyor. Bu sayede tüm personelimiz hem teorik hem de uygulamalı eğitimi alabiliyor. Ayrıca, teknik servis ekibimizin mesleki eğitim seviyelerinin artırılmasına yönelik iş ortaklarımız olan Potain ve Stros’un yetkili eğitmenleri tarafından verilen ve yeni teknolojilerle ilgili olan eğitim çalışmalarını da gerçekleştiriyoruz. Örnek vermek gerekirse, yeni nesil kule vinç olarak adlandırdığımız IGO M 14 ile ilgili eğitimimizi Şubat ayında TeknoVinç Merkez Depo ve Atölyesinde gerçekleştirdik.

Kısa ve uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz projeler neler?

Özellikle devam eden ve açıklanan yeni projeler sayesinde hem satışta hem de kiralamada ciddi bir artış olacağını görmekteyiz. Yeni yatırımlar konusuyla ilgili olarak Ankara Bölge Deposu ve satış pazarlama ekibinin göreve başladığını yakın zamanda da İzmir ve Antalya Bölgelerinin de aynı operasyonun gerçekleştirileceğini söyleyebilirim. Dolayısıyla 4 büyük şehirde oluşturulacak olan depolar sayesinde müşterilerimizden gelecek olan taleplere çok daha hızlı ve ekonomik şekilde cevap verecek durumda olacağız.

Bu haber toplam 6353 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler