Yeni fabrikamızla müşterilerimizin hizmetindeyiz

02 Ekim 2017 Pazartesi 09:21
Yeni fabrikamızla müşterilerimizin hizmetindeyiz
Vinçmak & Kaan Makina Uluslararası İlişkiler, Satış ve Pazarlama Mekatronik Mühendisi Kaan Aydınoğlu ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

“Türkiye’de ilk defa yapılacak olan Kule Vinçler için Moment Kontrol ve Yük İzleme sistemini geliştirdik”

Sorularımıza geçmeden önce bizlere kendinizden ve firmanızdan kısaca bahseder misiniz?

Vinçmak & Kaan Makina’da Uluslararası İlişkiler, Satış ve Pazarlama Mühendisi olarak görev alıyorum. Kaan Makina 1990 yılında kuruldu. Pazar gereklerinden dolayı kardeş firma Vinçmak ile 2006 yılında birleşerek daha da güçlendi. Öncelikle Vinçmak ve Kaan Makina Avrupa’nın en büyük ve tanınmış elektronik gruplarının; Hirschmann – Pat Krüger – (Almanya), Fabercom (İtalya), IED (İspanya), Technoweigh (İspanya), Dino Lift (Finlandiya) ek satıcı ve yetkilisi konumunda temsilciliklerini yapıyor.

Firmamız, her türlü vinç pazarına hitap eden ürün ve hizmetleri ile mobil vinçler (Jib, Overhead, Gantry, Portal vs.), ağır iş makinaları ve marina sektörü piyasasına kadrosundaki makina, elektronik, elektrik, mekatronik mühendisleri ile profesyonel olarak hizmet veriyor. Vinçmak & Kaan Makina aynı zamanda ülkemizdeki birçok çimento fabrikaları, marinalar ve tersanelere, petrol rafinelerine, limanlarına yaptığı sözleşmelerle yıllık, aylık periyodik bakım, arıza bakım, koruyucu bakım ve yedek parça hizmeti veriyor.

Yeni fabrikamıza taşınmamızla birlikte toplamda 1000 metre kare kapalı alanda pek çok firmaya; servis, tamir bakım onarım hizmetlerimizi artık fabrikamızda sunmaya da başladık.

Her iki firma da birçok tanınmış firmalardan servis ve bakım sertifikalarına ve Türkak onaylı TS EN 9001 v3 TS EN 18001sertifikalarına sahip.

Örnek olarak Liebherr, Coles, Grove, Tadano, PPM vb. makinalarına özel servis hizmeti veriliyor ve gerekli olabilen yedek parçaları sağlanıyor. Aynı yeni veya modernizasyon projeleri oluşturarak hidrolik ve elektronik, otomasyon sistemleri kurmakta ve her türlü hizmeti sağlanıyor.

“Müşterilerimizin sorularını kendi çözümlerimizle birleştiriyoruz”

Firmanızın hizmet verdiğiniz sektörler hakkında bilgi verir misiniz?

Ağır iş makinalarıyla ilgili her türlü sektöre hizmet veriyoruz. Özellikle Hirschmann ürünlerinde tavan vincinden tutun kule vince, mobil vince, kırma bomlu vince, liman vincine… Aklınıza gelebilecek tüm vinçlerde bizim sistemlerimiz kullanılıyor. Örneğin, Gölcük tersanesine 23 tane sistem takıldı. İstanbul tersanesinde 11 tane sistem takıldı.

Bunları askeri olduğu için söylüyorum ve bunların belli bir standardı olduğu için bizi tercih ettiklerini söyleme yükümlülüğü duyuyorum.

12. Füze üssümüzde füze kaldırma rampaları vardı. Onların renovasyonunu yaptık, oransal yaptık. Askeriyeyle ve devletle birlikte çalışmamızın da sebebi budur. Onlar güvenecekleri yerleri gayet iyi biliyorlar. Çünkü en az sorunu istiyorlar ve bilhassa sorunsuzluğu talep ediyorlar. O yüzden de bize başvuruyorlar

Referanslarınızdan bazılarını bizimle paylaşır mısınız?

Birçok ürün grubumuz ve hizmet sektörümüz var. Hirschmann, Emniyet ve askeriyeyle çalışıyoruz. Üretici firmalarla çalışıyoruz. Üretici firmaların taktığı sistemleri beğenmeyip bizim taktığımız sistemleri isteyen firmalar var.

TGM Kule Vinç, rüzgâr güllerini firmamızdan alıyor. Bemtaş Kulevinç yine aynı şekilde, Ağaoğlu, Dap Yapı gibi firmalar bu rüzgâr gülleriyle ilgili bizi tercih ediyorlar. Hatta şimdi Türkiye’de ilk defa yapılacak olan Kule Vinçler için Moment Kontrol ve Yük İzleme sistemini geliştirdik, Bemtaş ile en yakın zamanda uygulayacağız. Referanslarımızı say say bitmeyecek gibi geliyor.

Ürün yelpazenizden bizlere kısaca bahseder misiniz?

Aslında ürün yelpazemiz çok da geniş değil fakat programlamamız ileri derecede gelişmiş olduğu için ve müşteri tabanlı çözümler üretebildiğimiz için ürün yelpazemizi geniş bir hâle aslında getirmiş olduk. Hirschmann ürünlerimizde yük izleme ve kantar sistemidir. Biz buradaki programlamayı alarak Türkçe mönü yaptık. Müşterilerimizin vinçlerinin gerekirse aynısını standımıza koyduk. Müşterilerimize dediğimiz şey şu; sizin sorunlarınızla bizim çözümlerimizi birleştirelim size uygun bir sistem çıkaralım. Elektronik ürün gruplarında ve iş güvenliği sektöründe uzaktan kumandalı radyo kontrol kumandaları olsun, rüzgârgülleri olsun, kantar sistemi vb. çoğuna talibiz. Bir yerde inşaat varsa ve o inşaatı yapan bir vinç varsa, ağır iş makinası varsa biz güvenliğini sağlayan her şeye talibiz.

Sektörde kendinizi Türkiye pazarında nerede konumlandırıyorsunuz?

Sonuç olarak biz sürekli yükselen bir firmayız. Satışlarımız çok yükseldi. Son bir yıl, 6 ay ve 3 aya nazaran sürekli bir yükselişteyiz. Nerede konumlandığımızı, müşterilerimizin bizden daha iyi cevaplandıracaklarını düşünüyorum. Kaliteyi ayırt edebilen müşteriler zaten bizi tercih ediyorlar. Paranın, insan canı ve mal emniyeti karşısında önemsizliğini idrak edebilmiş firmalara biz servis verebiliyoruz. Yüzde 100 müşteri memnuniyetiyle hizmet veren bir firmayız.

İş güvenliğine firma olarak çok önem verdiğinizi biliyoruz. Bu konuda yapmış olduğunuz çalışmalar hakkında bizlere neler söyleyebilirsiniz?

Türkiye’de son zamanlarda kazalara hep üzülmekle kalıyoruz. Kazalara, önlenebilen bir şey olduğu için kaza diyoruz. Yoksa kader gibi başka kelimeler kullanırız. Biz kazaların olmamasını ve kaza kelimesinin lugattan kalkmasını istiyoruz. Bunun içinde elimizden geleni yapıyoruz. Artık değişim zamanı...

İşçi bayramında Türkiye’de işçiler öldü. Bu kazalar artık değiştirsin bizi... Şehit demekle kurtulamayız. Televizyonlarda ise sadece rakamları görüyoruz ve biz artık bu durumun yaşanmasını istemiyoruz.

Firma olarak biz, iş güvenliği konusundaki genel geçer düşünceleri kırmak istiyoruz. Bazı şeylerin maalesef geri dönüşü yok. Ayrıca dikkat çekilmesi gereken konulardan biri de piyasada operatör eksikliğinin olması.

Koskoca Türkiye’de bir tane operatör okulu mevcut. Bu konuda insanlarımızı bilinçlendiren de yok. Zihniyeti değiştirmek de çok önemli. Biz, “bu işi sistem benden daha iyi mi bilecek” diyen operatörün evine, ocağına ateş düşmesin diye iş güvenliğini sağlamaya çalışıyoruz.

İş güvenliğinde hem kaliteyi hem de hiçbir şekilde aksamamayı hedefliyoruz. Bununla ilgili özellikle Alman firmalarıyla çalışıyoruz. Kaliteden kesinlikle ödün vermiyoruz ve müşterilerimizden gelen hiçbir sorunla karşılaşmıyoruz. Bunun dışında vinç servisimiz ve yedek parça teminimiz mevcuttur. Birçok firmaya da bu konuda yardım ettik.

2017 yılının ilk yarısını firmanız açısından nasıl değerlendiriyorsunuz?

Güzel ülkemiz son bir yıl içerisinde çok çetrefilli dönemlerden geçti. Bizim duyduklarımız da bunu onaylar mahiyetteydi. Fakat “çözüm üreten” bir firma olduğumuzdan dolayı biz yolumuzda büyüyerek ilerlemeye devam ettik. Yeni fabrikamıza taşındık, eleman sayımızı arttırdık ve yeni mümessillikler için çalışmalarımız devam ediyor.

Bu haber toplam 5598 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler