Vinç Sektörüne Özel Çözümler Üretiyoruz

17 Ekim 2017 Salı 09:40
Vinç Sektörüne Özel Çözümler Üretiyoruz
“Güralp Vinç, Ar-Ge merkezi kapsamında hizmet veren ilk firma olacak”

“Teknolojik gelişmeleri ve yüksek emniyet standartlarını her sektörde müşterilerimizle buluşturuyoruz”

Güralp Vinç Kalite Grup Müdürü Mehmet Hulusi ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Sorularımıza geçmeden önce bizlere kendinizden ve firmanızdan bahseder misiniz? Güralp Vinç ve Makine A.Ş. elektrikli tavan vinci ve özel vinç üretimi, kaldırma makineleri, köprülü vinç sistemleri üretmek amacıyla 1991 yılında İzmir’de kurulmuştur. İzmir merkezli olan firmamızın aynı zamanda İstanbul, Ankara, Bursa ve Konya’da da genel müdürlükleri bulunuyor. Bunun yanında yurtdışında Danimarka, Güney Afrika ve İran’da da bayilerimiz mevcut ve yeni bayilik görüşmeleri de yapılıyor. Geçtiğimiz yıl 25. yaşını kutlayan firmamız, yerel ve global rakiplerine nazaran sektörde çok genç olmasına karşın, yenilikçi ve inovatif yönetim yaklaşımı ile ürünlerinde sunduğu yüksek kalite ve güvenlik standartları sayesinde vinç sektöründe bir marka haline gelmeyi başarmıştır.

Güralp Vinç aynı zamanda sektörün Türkiye’deki en önemli sivil toplum temsilcileri olan İstif Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Derneği (İSDER)’in kıdemli bir üyesi ve Türkiye Elektrikli Vinç İmalatçıları Birliği Derneği (TEVİD)’nin kurucu üyesi konumundadır. Kendimden kısaca bahsedecek olursam, öncelikle İzmir Karşıyakalıyım. Evliyim ve 5 yaşında o da Karşıyakalı olan dünyalar tatlısı bir kızımız var.

Dokuz Eylül Üniversitesi Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü’nden 2004 yılında mezun oldum. Sonrasında, 10 yılı aşkın bir süre otomotiv ve otomotiv yan sanayi sektörünün önde gelen firmalarında döküm, Ar - Ge, yeni ürün devreye alma, yalın üretim ve kalite alanlarında çok önemli yurtiçi ve yurtdışı tecrübelerim oldu.

Bu bilgi ve tecrübelerimi paylaşarak, Güralp Vinç’i emin adımlarla gelecek vizyonuna taşımak için 1,5 yılı aşkın bir süredir Kalite Grup Müdürlüğü görevini büyük bir heyecanla yürütmekteyim.

Güralp Vinç ve Makine A.Ş. olarak daha çok hangi sektörlere vinç üretiyorsunuz? Referanslarınızdan bazılarını bizlerle paylaşır mısınız?

Kolay bir tabirle ifade edecek olursak; yer çekimine karşı yük kaldırma, bir noktadan diğerine iletme ihtiyacı olan her sektörde varız diyebilirim. Ama elbette bu kadar basit değil çünkü her ne kadar denetim eksikliği olsa da vinç sistemleri iş güvenliği ve sağlığı açısından yüksek emniyet gereksinimleri sağlaması gereken teçhizatlardır.

Sektör olarak otomotiv, makine imalat ve inşaat sektörleri ön plana çıksa da çok geniş bir spektruma hitap ediyoruz. Ayrıca sektörlerin çeşitliliği gibi sektör ihtiyaçları da çeşitlilik gösteriyor. Örneğin; rüzgar tribün kanadı ya da kule üretimi yapan firmalar birbirleriyle senkron haberleşebilen, eş zamanlı yada bağımsız hareket ettirilebilen ileri teknoloji ve yazılım içeren sistemlere ihtiyaç duymaktadır. Kaplama tesisleri yine senkron haberleşmeleri içeren kontinü sistemlere ihtiyaç duymaktadır. Güralp Vinç olarak tüm bu teknolojik gereksinimleri ve yüksek emniyet standartlarını her sektörde müşterilerimizin kullanımına rahatlıkla sunabilme yeteneğine sahip bir firma olarak sektörde öne çıkıyoruz.

Vinç üretiminde kullandığınız kanca, motor, halat ve diğer tüm komponentlerde tercihlerinizi neye göre yapıyorsunuz? Bu komponentleri neye göre tercih ediyorsunuz?

Ben firmamızı bir OEM (orijinal ürün üreticisi) olarak görüyorum. Ürünlerimizi son kullanıcının hizmetine sunmaktayız. Burada makine ve sistemlerimizi oluşturan birçok ekipmanı kendimiz imal ettiğimiz gibi birçoğunu da tedarik ediyoruz. Proje ve Ar - Ge birimlerimiz tarafından mühendislik programları kullanılarak yapılan hesaplama ve simülasyon analizleri sonucunda seçilen tüm teknik girdilerimiz, giriş kalite kontrol birimimiz tarafından tahribatlı ve tahribatsız olarak fonksiyon ve ölçü kontrollerinden geçirilmektedir. Tüm bu girdiler (kanca, motor vb.) istenen standart ve teknik değerlere uygun ise üretimin kullanımı için serbest bırakılır. Bu yüzden tüm OEM üreticilerinde olduğu gibi sıkı denetimler ve testler sonucunda Güralp olarak onayladığımız tedarikçilerimizle çalışmaktayız. Tedarikçilerimizi tedarik süreleri, kabul ve ret oranlarını, test performans değerleri vb. KPI metriklerini takip ederek değerlendirmekte, tedarikçilerimizi geliştirdiğimiz takdirde bizimde gelişeceğimizin bilinci ile süreci yönetmekteyiz.

Vinç, iş sağlığı ve güvenliği açısından önemini ve uyulması gereken emniyet standartları nelerdir?

Vinç sistemleri belirli ağırlıklardaki yükleri belirli yüksekliklerde taşıyarak ilettikleri için yüksek emniyet standartlarını sağlaması gereken teçhizatlardır. Bu gereklilikler sağlanmadığı takdirde, zeminde çalışan makine ekipman ve insanlar için mal ve can kaybına yol açabilecek riskleri barındırmaktadır. Mevcut kanunlara göre kaldırma makineleri ve sistemleri en başta 2006/42/EC Makine Emniyet Yönetmeliği olmak üzere, 305/2011/EU Konstrüksiyon ürünleri regülasyonu, 2014/35/EU Alçak gerilim direktifi, 2014/30/EU Elektromanyetik uyumluluk direktifi ve 2014/14/EU Açık saha gürültü direktiflerine uygun üretilmek zorundadır.

Ürünler, tüm bu direktiflere uygun üretildiği takdirde yüksek emniyet standartlarını sağlar ve potansiyel riskler en düşük seviyeye düşer. Ürünün tüm bu direktiflere uygun olduğu CE beyanı ve işareti ile sağlanır. Maalesef yönetmeliklere göre, kaldırma makineleri üreticileri CE uygunluk beyanını self deklerasyon olarak kendileri verebilmektedir. Bu deklerasyon her ne kadar uygun olmayan ürünlerin piyasada yaşatacağı bir probleme karşı üreticiyi tüm ürünleri geri çağırma gibi büyük yasal sorumluluk altına soksa da bu uygun olmayan ürünün piyasaya sürülmesine engel olabilecek proaktif bir önlem olamamaktadır. Güralp olarak gerek denetim (müşteri ve yerel otorite) sıkılığı gerekse istenen standart farklılıklarını yurtdışı ve yurtiçi projelerimizde açıkça görüyoruz. Yurtiçindeki hem müşteri (bazılarını tenzih edilir) hem de yerel otoritenin denetim eksikliği ve yetersizliği, bu direktiflere uymayan birçok merdiven altı üretici firma ile haksız rekabet koşulları yaratmaktadır.

Bu noktada Güralp Vinç olarak kendinizi nasıl görüyorsunuz?

Güralp Vinç olarak ürünlerimiz ve sunduğumuz servis sonrası hizmetler ile bu direktiflerin istediği standartların çok üzerinde emniyet standartlarını garanti edebiliyoruz. Örneğin 2006 / 42 / EC Makine Emniyet Yönetmeliğine göre vinçlerin dizayn kapasitesinin üzerinde yükleri kaldırması halinde oluşacak hasarlanma, mal ve can kaybına karşı aşırı yük koruması istenir. Böylece dizayn yükünün % 10 fazlasına maruz kalındığı anda hareket kesilerek bu risk ortadan kaldırılır. Fakat bu durum düşey eksenel yüklenme durumunda geçerlidir. Güralp Vinç olarak mühendislik birimimiz hesapladığı halat maksimum yanal eksenel yükler için de, istendiği takdirde koruma sunulabilmektedir.

Ayrıca vinçlerin maksimum kapasitesinin yanında, maksimum günlük çalışma süresi FEM ve ISO standartlarında “Çalışma Sınıfı” olarak tanımlanmakta tüm hesaplar bu çalışma sınıfına göre yapılmaktadır. Belirlenen çalışma sınıfına göre vincin Emniyetli Kullanım Ömrü (EKÖ) hesaplanır. Avrupa birliği iş güvenliği yönetmeliğine göre, periyodik kontrollerde vincin çalışma sınıfına uygun çalışıp çalışmadığı kontrol edilir ve dışında ise kalan EKÖ’nün yeniden hesaplanması kritik önemdedir.

Güralp Vinç olarak sistemlerimizde, çalışma süreleri, kaldırdığı yükler vb. tüm hareketleri, günlük yük spektrumları anlık olarak kayıt altına alan yazılımlar ile birlikte standart olarak son kullanıcının hizmetine sunuyoruz. Böylece seri üretim koşullarında tutulması ve kayıt altına alınması çok zor olan bilgileri online olarak son kullanıcıya sağlıyor, yaşanan arızaları ve nedenlerini, kestirimci bakım sürelerini belirleyerek firmaların TPM uygulamalarına büyük katkı sağlıyoruz.

Üretim süreçlerinde kullandığınız yeni teknolojilerinizden ve yeni yaklaşımlardan bahseder misiniz?

Otomotiv kökenli olduğum için üretim maliyetleri, üretim süreçleri ve diğer süreçlerdeki kayıpları takip etme, bunları azaltacak faaliyetleri planlama alışkanlığıyla bakarım tüm süreçlere. Otomotiv yan sanayinde rekabette kalabilmek için bu olmazsa olmaz bir kuraldır çünkü fiyatları ana sanayi belirlemekte, yan sanayiler ise kar edebilmek için üretim ve süreç maliyetlerini iyileştirmek zorunda kalmaktadır. Rekabetin çok yoğun yaşandığı son kullanıcıya ürün satan OEM’ler içinde maliyet düşürme, kayıpları azaltma çalışmaları elzem hale gelmiştir.

Güralp Vinç, yönetim anlayışı olarak üst yönetimden en alt çalışanına kadar sürekli iyileştirme kültürünü yerleştirmeyi hedef edinmiştir. Firmamızda bunun için yapılan önemli çalışmalarımız sürmekte olup ,”5S işletmelerde düzen” sürekli iyileştirmenin ilk adımı olarak firmamızda uygulanmaya başlanmış, periyodik denetimler ile 5S düzeni sağlanması hedeflenmiştir. Bununla beraber üretim ve diğer süreçlerimizde, kayıpları azaltma, üretim sürelerini hızlandırma adına önce / sonra kaizen çalışmalarına başlanmış, teşvik edici bir adım olarak her birime ait kaizen panosunda o aya ait iyileştirme çalışmaları sergilenmeye başlanmıştır.

Ayrıca talaşlı ve kaynaklı imalat ana üretim metotlarımız olduğu için, özellikle insandan bağımız 11 eksenli robot kaynak otomasyonu ve yeni teknoloji hassas CNC tezgahlarımız ile ürünlerimiz üzerinde stabil, hassas kaynak ve finish ölçüleri elde ederek ürün kalitemizi her geçen gün daha ileriye taşımaktayız.

Yerli savunma sanayindeki gelişmeler ve yerli otomotiv sektörüne yönelik yatırım planları vinç sektörüne, ülke sanayisine nasıl yansır?

Kişisel olarak hayalim, dünya çapında ülkemize ait markalarımızın rekabet ediyor olmasından yanadır. Buna katkıda bulunacak her türlü proje ülkemiz marka değerini ve toplum refahını arttırma adına önemli adımlar olacaktır. Hem otomotiv hem de savunma sanayinin gelişmesi buna paralel yatırımların artması, vinç sektörünün üretimini hedeflediği sektörler olduğundan pozitif yansımaları olacağını düşünüyorum. Ülke olarak, katma değersiz ara ürünler yerine, katma değerli ileri teknoloji sunan ürünleri üretebildiğimiz, bunlara dünya pazarında pazarlayarak talep yaratabildiğimiz takdirde ekonomik olarak gelişmiş bir topluma dönüşebileceğimize inanıyorum.

Kısa ve uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz projeleriniz neler?

Güralp Vinç olarak, planlarımız dahilinde halihazırda yaptığımız ve yapacağımız projelerimiz var. Bunlardan en önemlisi olarak gördüğüm ise çalışmalarını yapmakta olduğumuz inovatif ürünler ve hizmetler kapsamında Ar-Ge merkezi olmak için yola çıktık, en kısa zamanda bu süreci başarı ile tamamlayarak sektörde ilk Ar-Ge merkezi kapsamında hizmet vermeyi hak etmiş firma olacağız.

Güralp Vinç gelecek vizyonuna paralel olarak, tüm müşterilerinin isteklerin hızlı cevap verebilmek, bir kerede doğru ürün elde etme kabiliyetini, üretim kapasitesi ve esnekliğini arttırmak amacıyla üretim makine parkurunu son teknoloji ürünü tezgâh ve robot otomasyonlarıyla güçlendirecek yatırım kararlarını onaylamış bulunmaktadır. Talaşlı imalat kapsamında, biri köprü tipi dik CNC işleme merkezi olmak üzere 4 adet son teknoloji CNC işlem tezgâhı ile kaynaklı imalat kapsamında köprü işlem sürelerini kısaltarak kaynaklı imalat yeteneğini ve kapasitesini arttırmak amacıyla son teknoloji kaynak robot otomasyonun yatırımlarını önümüzdeki bir yıl içerisinde gerçekleştirecektir. Bu yatırımlar ve planlar ışığında şu anda 15.000 m² olan fabrika kapalı alanı 20.000 m² çıkarılacaktır.

Yine yüksek ürün kalite ve standartlarının arttırılarak devamını sağlamak adına bünyesinde bulunan kalite laboratuvarını, son teknoloji ürün çekme test cihazı, portatif CMM 3D ölçüm cihazı, kaynak ve malzeme karakterizasyonu için numune hazırlama, makroskop vb. yatırımlarıyla bir yıl içerisinde sektöründeki en kapsamlı laboratuvar haline getirmeyi planlarının içerisine dâhil etmiş bulunmaktadır.

Son olarak eklemek istedikleriniz neler?

Güralp Vinç ve Makine A.Ş.’nin sektöründe fark yaratarak, sürekli iyileştirme felsefesi ile rekabet gücünü her gün arttırıp, ürünlerinin kalitesi ve güvenirliliği sayesinde edindiği marka değerini daha da yükseklere taşıyarak, sadece lokal pazarda değil global pazarda da kendine sağlam bir yer edineceği düşüncesine güçlü bir şekilde inanıyorum.

Bu haber toplam 8441 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler