Yıllık 9.000 Ton Yapısal Çelik Üretecek Kapasiteye Sahibiz

17 Ekim 2017 Salı 10:12
Yıllık 9.000 Ton Yapısal Çelik Üretecek Kapasiteye Sahibiz
“2018 yılında Türkiye’de yalnızca birkaç firmada bulunan önemli bir yatırım yapacağız”

"Kalitemizden ödün vermeden, kalitemizi artırmak adına sürekli Ar-Ge çalışmaları yapıyoruz"

Hasan Kaya Çelik Konstrüksiyon Proje Müdürü Yusuf Kaya ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Sorularımıza geçmeden önce bizlere firmanızın kısa tarihçesi, organizasyon yapısı ve faaliyet alanları hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Hasan Kaya Çelik Konstrüksiyon 2000’li yılların başında “Kaya Çelik Çatı” adında 30 m2’lik bir dükkanda kurucumuz Hasan Kaya tarafından kuruldu ve faaliyetlerine başladı. 2008 yılında Hasan Kaya Çelik Konstrüksiyon adıyla ve yenilenen yüzüyle kurumsallaşma adına büyük adımlar atan firmamız, 2011 yılında şu an da hizmet verdiği 7000 m2 kapalı 15.000 m2 açık alanı olan fabrika binasına taşındı. Firmamız yapısal çelikle çözüm getirilen tüm alanlarda hizmet vermektedir.

Demir çelik sektörüne yönelik vermiş olduğunuz hizmetleri bizlerle paylaşır mısınız?

Yurtdışındaki projelerimizde yerli üretim ürünler kullanıp yurtdışına çıkışında katkı sağlayabildiğimiz için bu alanda yaptığımız güzel bir hizmet olarak görüyoruz.

Ürünleriniz hangi sektörler tarafından tercih ediliyor? Ürünlerinizin tercih edildiği Projelerden bazılarını bizimle paylaşır mısınız?

Firmamız ağırlıklı olarak un ve yem fabrikaları imalat ve montajı yapıyor olsa da çelik sektörü o kadar geniş kapsamlı ki, bazen yapabildiğimiz şeylerin limitsizliğini görünce biz bile şaşırıyoruz. En farklı işlerimiz arasında yurtdışında limanlara yaptığımız dubaları söyleyebilirim. Fakat dediğim gibi ağırlıklı olarak bizim ürünlerimiz un ve yem fabrikalarına dönüşüyor.

Son yıllarda teknolojide büyük yenilikler görüyoruz. Firmalar artık daha az maliyetli üretim sistemlerine yöneliyorlar. Bu noktada firma olarak ne gibi çözümler üretiyorsunuz?

Bizimde yıllık ciromuzdan makine parkuru yatırımına ayırdığımız hatırı sayılır bir yüzdelik kısım mevcut. Pazardaki rekabet inanılmaz derecede zorlu ve bu rekabeti rakiplerinizin fiyatını kalitenizden ödün vermeden yakalayabilmek adına maliyetleri azaltmak için makineleşme gerekiyor. 2018 yılı içinde yapmayı düşündüğümüz çok önemli Türkiye’de yalnızca birkaç firmada bulunan bir yatırımda planlarımız arasında bulunuyor.

Fabrikanız, üretim hatlarınız ve yıllık üretim rakamlarınız hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Fabrikada üretilen malzemenin kumlama hattına gelip, kumlama işlemine girip çıktıktan sonra kesim ve delme işlemlerinin ardından çatım holüne geçirilip gerekli işlemleri görüp gerekli kalite kontrolleri yapılıp, kaynak holüne alınması ve kaynakları yapıldıktan sonra tekrar kalite kontrolünün yapılıp boyahanemize alınıyor. Daha sonra burada da boya işleri tamamlanan malzemeler paketlenip yüklemeye hazır hale getiriliyor. Tesisimiz yıllık 9.000 ton yapısal çelik üretimi yapabilecek kapasitede olup, yapacağımız yatırımlarla her yıl bu kapasiteyi % 5 ile % 10 arasında artırmayı hedefliyoruz.

Sektörünüzde Ar-Ge büyük önem arz ediyor. Firma olarak yapmış olduğunuz Ar-Ge çalışmaları hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Önceki yanıtlarımdan birinde belirttiğim gibi kalitemizden ödün vermeden maliyetleri azaltmak ve kalitemizi artırmak adına sürekli Ar-Ge çalışmaları yapıyoruz. Yıllık ciromuzun minimum % 2’lik payını Ar-Ge çalışmalarımıza ayırmaktayız.

Türkiye’de demir çelik sektörünün geldiği nokta ve sektörünün son dönemdeki gelişim grafiğini bizler için yorumlar mısınız? Sizce sektörün gelişmesi adına neler yapılabilir?

2000 yılında dünya ham çelik üreticileri sıralamasında 17. sırada olan ülkemiz, 2016 yılsonu verilerine göre bu sıralamada 40 milyon tonu aşan bir üretimle 8. sırada kendisine yer bulmuş durumda. Türkiye’de inşaat sektöründe yapısal çeliğin öneminin hızla artış göstermesi ve ülkemizin çeşitli bölgelerindeki sanayilerde kurulan yassı çelik fabrikalarıyla çelik üretiminin artışı şaşırılmayacak bir durum. Sektörün gelişmesi adına milletçe daha çok çalışıp yurtdışı pazarında inanılmaz şekilde her yerde karşımıza çıkan Çin ve Hint menşeili firmaların bir adım önünde olabilmek için neler yapabiliriz diye araştırmamız gerekiyor.

Bu haber toplam 3574 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler