Yeni Projelerimiz İçin Start Verdik

01 Kasım 2017 Çarşamba 10:26
Yeni Projelerimiz İçin Start Verdik
Pak Metal Firma Ortağı Harun Taylan ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

“Para kazanmayı değil, müşteri kazanmayı amaçlıyoruz”

Sorularımıza geçmeden önce kendinizden ve firmanızın kuruluşundan kısaca bahseder misiniz?

1989 yılında Burdur’da dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Atatürk Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra Yüksek Lisans eğitimime Akdeniz Üniversitesi’nde devam ettim. Firmamız babam Hasan Taylan tarafından 1994 yılında Antalya’da kurulmuş olup ardından ağabeyim Ömür Taylan’ın ve benim de katılımımızla günümüzde 40 kişinin çalıştığı metal işleme ve çelik yapı atölyesi haline gelmiştir.

Firmanızın bünyesinde hangi faaliyetler gösteriliyor? Müşterilerinize hangi ürün ve hizmetleri sunuyorsunuz?

Firmamız bünyesinde gerek yassı çeliklerin gerek özel projeler için gerekse perakende siparişler için kesim ve büküm işlemleri yapılmaktadır. Bu kesim büküm işlemlerinde güçlü makina parkımız kullanılmaktadır; CNC plazma, giyotin, abkant, profil bükme, sac bükme ve güçlü imalat ile montaj altyapısı. Çelik yapı projelendirme ekibimizle de işlerimizin tamamında proje bazlı, mühendislik esaslarına dayanılarak gerçekçi yaklaşımlar sunmaktayız.

Demir çelik sektörüne yönelik vermiş olduğunuz hizmetleri bizlerle paylaşır mısınız? Ürünleriniz hangi alanda kullanılıyor?

Endüstri çelik yapıları, silo gibi silindirik ürünler, çeşitli makineler ve inşaat sektöründen eğlence sektörüne, gıda sektöründen tıbbi sektöre yarı mamul ürün hizmeti vermekteyiz. Özellikle de otellerin en küçük ihtiyacından en büyük taleplerine kadar Antalya ölçeğinde önemli bir çelik tedarikçisiyiz.

Firma olarak hedef pazardan ne kadar pay alıyorsunuz? Rakiplerinize nazaran müşterilerinize farklı olarak neler sunuyorsunuz?

Bugün pazarın % 10‘luk bir kısmına ulaşabiliyoruz. Rakiplerimize nazaran müşterilerimize başta mühendislik hizmetini bize yaptırdıkları işlerde bedelsiz sunmaktayız. Öncelikle amacımız para kazanmak değil müşteri kazanmak. Müşterilerimize daha sıcak bir yaklaşım sunmak ve onların sorunlarına çözüm bulmaya çalışarak fark yaratmaya çalışmaktayız.

Firma olarak sektörü ve sektörde faaliyet gösteren firmaları göz önünde bulundurduğunuzda gelişmiş ülkelerle ürün kalitesi ve fiyat açısından rekabet edebilecek düzeyde olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Maalesef çelik sektöründe ülke olarak gerideyiz ve ilerleme hızımız da yavaş. Ülkemizde çelik yapılarla ilgili şartnamelerin yetersizliği, birçok işin mühendislik esaslarına dayanılmadan yapılması, kontrol mekanizmasının neredeyse olmaması sonucunda ürün kalitesi düşmektedir. Belki de en büyük problemlerden biri de ülkemizde projeye yeterince önem verilmemesi ve mimarların çelik bina detay çözümlemesi yapmaması, hep betonarmeye yönelmesi sektörü olumsu etkilemektedir. Bu anlamda gelişmiş ülkelerle rekabet için çok yol kat etmemiz gerekiyor.

Türk demir çelik sektörünün son dönemdeki gelişim grafiğini bizler için yorumlar mısınız? Sizce sektörün gelişmesi adına neler yapılabilir?

Gelişim hızımız birçok ülkeye göre geride. Bunun ilerleyebilmesi için çelik üreticilerinin büyük kesitli yapısal çelik üretmeye başlaması, mimarlar ve mühendislerin çeliği iyi öğrenmesi, özellikle mimarların çelik binaların detay çözümlerine hakim olması, çelik imalatı için kalifiye işçi altyapısı oluşturulması, devlet ve üniversitelerin çelik yapıya teşvik vermesi, sahil bandında ve doğa ile iç içe olan yerlerde belirli türde yapılarda çeliğin zorunlu hale getirilmesi çelik yapının ülkemizde gelişmesini ve yaygınlaşmasını sağlayacağına inanıyorum.

2016 yılını firmanız açısından nasıl değerlendiriyorsunuz? 2017 yılında piyasalar nasıl bir yol izliyor?

Ürün ve hizmet yelpazesinin artması, müşteri ağının genişletilmesiyle 2016 yılında da her sene olduğu gibi işletmemizi bir adım daha ileri taşımayı başararak 2017 yılına giriş yaptık. Fakat ne yazık ki ülkemizdeki yüksek enflasyondan çelik de nasibini aldı. Bu da piyasaları olumsuz etkilemesinin yanı sıra ülkenin rekabetçi gücünü de azalttı.

Mevcut yatırım, yurtiçi ve yurtdışı projeleriniz hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Makineleşmeye yönelik yeni adımlar attık. Doğal taş üreticileri için bazı özel ürünler ve özel istifleme sistemleri için de start verdik.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Ülkemizin gelişimi için en önemli sektörlerden birisi olan çelik, tüm sektörlerde hızla yaygınlaşmalı ve mühendislik temellerinde ilerlemeli. Şunu biliyoruz ki, çelik her türden üretimin temelidir.

Bu haber toplam 3533 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler