DEMİR ÇELİK SEKTÖRÜNDE 45 YILLIK TECRÜBE: EFESAN GRUP

15 Kasım 2017 Çarşamba 09:57
DEMİR ÇELİK SEKTÖRÜNDE 45 YILLIK TECRÜBE: EFESAN GRUP
Süleyman Efe tarafından müteahhitlik faaliyetleri ile temelleri atılan Efesan Grup, 1972 yılında kurulan haddehane ile sanayicilik hayatına başlamıştır. Çağın gereklerini ve ihtiyaçlarını yakından takip eden Efesan Grup, Turgut Efe’nin de katılımıyla, büyüme ve gelişme hedeflerine paralel olarak döküm sektörüne, lojistik ve liman işletmeciliğine, gayrimenkul geliştirme ve inşaat sektörlerine ait yatırımlar ile iş alanlarını genişletmiştir. Efesan Grup; projelerini kalite, doğruluk ve güven üzerine kurulu bir çalışma anlayışıyla yürütmekte; iş potansiyeline, ülke ekonomisine ve ülkemiz insanına olan katkısını artırarak yatırımlarına devam etmektedir.

Alanında Uzman Ekip İle Operasyon

Efesan Grup bünyesine 2008 yılında Efesanport adını alarak dâhil olan liman, Dilovası Organize Sanayi Bölgesi’nde rıhtım, iskele ve depolama alanları ile hizmet vermektedir. Genel yük, kuru dökme yük, proje yükleri elleçleme ile birlikte müşterilerine ayrıca otomobil tahmil/tahliye ve depolama hizmetleri de sağlamaktadır. Lojistik açıdan değerlendirildiğinde Efesanport Limanı, bulunduğu bölgedeki büyük sanayi ve ticari kuruluşlara ayrıca ana arterlere olan yakınlığı nedeniyle ulaşım açısından avantajlı ve tercih edilen bir konumda yer almaktadır. Türkiye’nin sanayi ve ticari hayatı için önemli bir konum olan Dilovası Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Efesanport, D-100 (E-5) Karayolu’na 1 km, TEM Otoyolu’na 2 km uzaklıkta konumlanmıştır. Ayrıca ülke sanayi ve ticaretinin kalbi konumundaki İstanbul’a 55 km, Kocaeli’ne 40 km uzaklıkta yer almaktadır.

Liman, operasyon alanında toplam 800 metre yanaşma yeri uzunluğuna sahiptir. Bununla birlikte iskelesinin her iki yanında bulunan 20 metre Ro-Ro rampaları ile Ro-Ro gemilerine rahat operasyon sağlamaktadır. 50.000 DWT’e kadar olan gemilere rahatlıkla yanaşma, barınma ve tahmil/tahliye hizmetleri verilebilmektedir.

Efesanport açık yük kategorisinde yıllık 3.000.000 ton genel yük, dökme kuru yük, proje yükü elleçleme kapasitesine sahiptir. Yükleme, boşaltma ve depolama operasyonlarını tamamı gümrüklü 100.000 m2’lik operasyon sahasında gerçekleştirmektedir. Tecrübeli, alanında uzman ekibi, modern vinç ve iş makinesi ekipmanları ile 7 gün 24 saat müşterilerine en iyi hizmeti vermek için çalışmaktadır.

Genel yük, dökme kuru yük ve proje yükleri için rıhtıma bitişik 20.000 m2, iskele ve rıhtıma 200 metre mesafede ise 18.000 m2 açık gümrüklü stok alanları bulunmaktadır. Araç elleçleme, depolama ve çıkış operasyonları Efesanport geri sahasında bulunan 77.000 m2’lik çok katlı kapalı araç park alanında, ayrıca açık araç parkı ve operasyon alanı olarak kullanılan 20.000 m2’lik gümrüklü alanda gerçekleştirilmektedir.

Yıllık 3 milyon ton genel yük ve 300.000 araç elleçleme kapasitesi olan Efesanport’ta Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün “Uluslararası Gemi ve Liman Güvenliği’’ kuralları uygulanmaktadır. Efesanport, limanında gerçekleştirdiği operasyonların çeşitliliği ile bölgenin farklı yüklerde en tecrübeli limanlarından bir tanesidir.

Yük Çeşidi Zengin Bir Liman, Hızlı Ve Esnek Operasyon

Efesanport, Efesan Grup köklü tecrübesine dayanarak demir çelik ağırlıklı olmak üzere orman ürünleri, cam yükleri, kil, kum, üre gibi dökme yükler, proje yükleri ve bunun dışında Ro-Ro hizmetleri ile otomotiv sektörüne tahmil/tahliye ve depolama hizmetleri sağlamaktadır. Belirtilen sektörlere yönelik ham madde, yarı mamul ve mamul ürünlerinin ithalat ve ihracatı kapsamında gemilere barınma, tahmil-tahliye, limancılık ve depolama hizmetlerinin yanında geri sahada konteyner dolum hizmetleri sunulmaktadır. Ayrıca otomobil tahmil, tahliye, sörvey ve depolama hizmetleri ile birlikte gerektiğinde limanda otomobil yıkama hizmetleri de verilmektedir.

Efesanport liman operasyonlarını hem tamamı öz malı olan 100 tona kadar kaldırma kapasitesine sahip vinçleri hem de açık ve kapalı alanlarda çalışmaya hazır forklift, bobcat ve ekskavatör vb. iş makineleri ile gerçekleştirmektedir. Operasyonlarda iletişimin ve hızın altını çizen Efesanport Operasyon Müdürü Ali Aşkın Karakaş: “Operasyonel olarak yük çeşidi zengin bir liman işletmesi olarak bölgede yer alan hemen hemen her sektöre hizmet vermekteyiz. Sektörler ve yükler bazında elleçleme operasyonları farklılık göstermektedir. Limanımızagelenvegidenyükünözelliklerini anlamak ve buna uygun operasyon gerçekleştirmek müşteri memnuniyeti ve hasarları önlemek açısından önemlidir. Bununla birlikte hizmet verdiğimiz firmalar esneklik ve hıza önem vermektedir. Bu anlamda yük sahiplerine en hızlı ve güvenli operasyonu sunmak adına çalışmalarımıza titizlikle yaklaşıyoruz. Ekiplerimize müşteri memnuniyetinin öncelikli olduğunu vurgulamaktan çekinmiyoruz. Limanımızda elleçlenen yükler çok çeşitli olunca operasyonel olarak da farklı yöntemler kullanmamız gerekiyor. Örneğin; genel yük elleçlemeleri, konusunda uzman ve tecrübeli vinç operatörleri ile yapılırken otomobil elleçleme hizmeti deneyimli şoför ekipleri ile verilmektedir. Başka bir örnek verecek olursak, bir cam yükünün tahliye operasyonu ile rulo sac yükünün operasyonu, tahliye süresi ve yöntemi olarak farklılaşmaktadır. Biz ekipleri ilgili yükün elleçlenmesi ve operasyonu konusunda daha tecrübeli çalışanlarımız arasından seçmeyi tercih ediyoruz.”

Dilovası Yeşil Limanlarla Karbon Ayak İzini Azaltacak

Yeşil Liman - Eko Liman Projesi dâhilinde, ülkemizde faaliyet gösteren liman işletmelerinin, çevreye ve iş sağlığına olan duyarlılıkların en üst düzeye çıkarılması ve standart hale getirilmesi, liman kalite yönetim sisteminin geliştirilerek uluslararası rekabet gücünün artırılması hedefleniyor. Bu kapsamda Efesanport başvuru hazırlık sürecini başlatmış olup çalışmaları süratle devam etmektedir. Proje sonunda, liman çalışanlarının kalite, çevre, iş sağlığı ve iş güvenliği politikası ve aynı zamanda operasyonel risk ve fırsatlar, izleme ve ölçme süreçleri, operasyon standardizasyonu hakkında daha da bilinçlenmesini öngörmektedir.

Yeşil Liman Projesi’nin liman süreçlerini ve müşteri memnuniyetini olumlu yönde etkileyeceğini belirten Liman İşletme Müdürü İlker Tuncer şu şekilde devam etti: “Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı, Deniz Ticareti Genel Müdürlüğü (DTGM) ve Türk Standartları Enstitüsü (TSE) arasında 2014 yılında imzalanan protokol çerçevesinde “Yeşil Liman/Eko Liman” projesine başlandı. Bildiğiniz üzere, Yeşil Liman projesi gönüllülük esasına dayanmakta olup farklı prosedürleri yerine getirmeniz istenmektedir. Bu konuda çalışmalarımıza başlamış bulunmaktayız. Süreç önemli ve dikkat gerektiriyor ve bu anlamda limanların süreçlerinin yeniden şekillenmesinde de önemli rol oynuyor. Sonuç olarak, bu sürece gönüllü olarak katılmak ve Türkiye’nin yeni limancılık anlayışına dâhil olmak istiyoruz. Limanlarımızda bu standardizasyon ile çevre, kalite ve iş sağlığı ve güvenliği anlamında önemli gelişmeler kaydedeceğimizi düşünüyoruz. “

Kariyerport Projesi İle Kaliteli Eğitim İmkânı Sağlayacağız

Türkiye’de limancılık işletmeleri için personel kalitesinin önemini belirten İlker Tuncer; “Dünya limanları ile rekabet etmek istiyorsak hem hizmet hem de personel kalitesinden ödün vermemeliyiz. Kaliteli personel yetiştirmenin ön koşulu ise eğitimdir. Bu kapsamda Kariyer Port Mükemmeliyet Merkezi’nin ülkemiz limanları ve bağlı işletmeleri için bir önemli birboşluğu dolduracağını düşünüyorum. Böyle bir merkezin, 33 tane liman tesisinin bulunduğu ilimizde yer alması doğru ve önemli bir uygulamadır.

Liman tesislerindeki istihdamın azlığı veya çokluğundan ziyade yeterli sayıda ve kalitede, eğitimli personel istihdamı önem arz etmektedir. Maalesef ülkemiz limanlarında özellikle mavi yaka çalışanlar arasında nitelikli ve kaliteli personel istihdam edildiğini, daha doğrusu edilebildiğini söylemek çok zor. Sapancısından serdümenine, iş makinesi ve vinç operatöründen operasyon sorumlularına kadar birçok görevde çalışan liman personeli için eğitim, yeterlilik ve sertifikalandırma ile ilgili bir düzenleme olmaması nedeniyle nitelikli personel yok denecek kadar azdır. Personelimizin eğitimi Efesanport olarak en önemli önceliklerimizdendir ancak, kifayetli ve olması gerektiği gibi kaliteli eğitim veren kurum veya kuruluşların çok az olması bu alanda ülkemiz için önemli bir eksikliktir. Bu açıdan bakıldığında, yakın zamanda Kariyerport Mükemmeliyet Merkezi meyvelerini vermeye başlayacaktır.”

Liman İş Ve İşçi Güvenliği Eğitimden Geçmektedir

Efesanport, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve uygulama yönetmeliği kapsamında önce insan ilkesinden hareketle tüm personelinin hem mesleki hem de İSG kuralları ve uygulaması ile ilgili eğitimlerinin eksiksiz verilmesi konusunda her türlü hassasiyeti göstermektedir.

Güvenlik, sağlık ve çevre kuralları vazgeçilmez ilkeleri arasındadır. Bu kapsamda, konusunda uzman İSG kuruluşları ve İSG sorumlu personelleri tarafından periyodik olarak saha kontrol ve denetimleri yapılmakta, tahmil/ tahliye operasyonuna başlamadan önce ve operasyon sırasında gemide ve rıhtımda emniyet talimatlarının yerine getirilip getirilemediği kontrol listeleri aracılığıyla titizlikle kontrol edilmektedir. İş ve işçi güvenliği önce eğitimli yani bilinçli ve kaliteli iş gücünden başlamaktadır.

Yıllık 450.000 Araca Hizmet Verecek Efesanport her zaman daha iyi ve kaliteli hizmet anlayışıyla yeni yatırımlar için hazırlıklarını sürdürmektedir. Genel yük, dökme kuru yük ve proje yüklerinde kapasitesini artırmayı planlayan liman, aynı anda daha fazla gemiye hizmet verebilme adına mevcut iskelesinin genişletilmesi, uzatılması ve yeni iskele yatırımı ile hâlihazırda toplam 800 metre olan yanaşma yeri kapasitesini yaklaşık % 100 artış ile toplam 1500 metreye çıkaracaktır.

2016 yılında Türkiye’de gerçekleşen otomotiv ithalatının %33’ünü limanında gerçekleştiren Efesanport, mevcut çok katlı kapalı araç parkına ek olarak, 130.000 m2 büyüklüğünde gümrüklü çok katlı ikinci kapalı araç parkının tamamlanmasının ardından aynı anda 11.000 araç stoklama kapasitesine sahip olacaktır.

Bu çalışma sayesinde senelik 450.000 araca hizmet verebilecek olan tesiste ayrıca konvansiyonel yükler için de stoklama alanı bulunacaktır. Her iki yatırımın da 2018 yılı içerisinde tamamlanması öngörülmektedir. Efesanport Limanı, bu yatırımlar ile birlikte aynı anda daha fazla müşteriye daha hızlı ve kaliteli hizmet verebilecektir.

Bu haber toplam 5490 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler