Madenciler 15 Milyar Dolar İhracat Hedefini Birlikte Belirleyecek

24 Kasım 2017 Cuma 10:23
Madenciler 15 Milyar Dolar İhracat Hedefini Birlikte Belirleyecek
Türkiye’nin ihracatta katma değerli sektörlerinden 2023 yılı için 15 milyar dolar ihracat hedefi belirlemiş olan madencilik sektörü, 2023 hedeflerinin önündeki sorunların çözümü 15 milyar dolar ihracat hedefinin yol haritasını belirlemek için büyük bir çalıştaya hazırlanıyor.

Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığının katılımıyla, Antalya’da 24-26 Kasım 2017 tarihlerinde düzenlenmesi planlanan Madencilik Çalıştayından azami verim almayı hedefleyen madencilik sektörü, Bursa’da ’Madencilik Çalıştayı’ hazırlık toplantısı düzenledi.

Çalıştaya Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dr. Berat Albayrak ve Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun katılımı beklenirken Ege Maden İhracatçıları Birliği, Türkiye Madenciler Derneği, T. Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği ve sektörün diğer sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda sektörün öncelikli sorunları belirlendi. Ayrıca çalıştay öncesinde bu konularda hazırlık yapmak üzere teknik komiteler kuruldu. Çalıştayda maden sahalarında ruhsat güvenliği, sosyal ruhsat, maden mevzuatında yaşanan sıkıntıların ele alınacağını belirten Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, "Hazırlık toplantımızın en önemli çıktılarından biri de, madencilik sektörü olarak kamuoyunu bilgilendirmek ve ön yargıları yıkmak için Madencilik Sektörünün tek ses olarak hareket etmesi konusunda mutabık kaldık.

Türkiye’deki madenlerden camdan inşaat demirine, seramikten ebatlı mermere kadar katma değerli birçok ürün üretiliyor, bu ürünler 200’ün üzerinde ülkeye ihraç edilerek ülkemize 4.5 milyar dolar döviz kazandırılıyor. Bu hususların kamuoyunda daha yüksek perdeden dillendirilmesi konusunda Madencilik Sektörü olarak mutabık kaldığımız verimli bir hazırlık toplantısı gerçekleştirdi" dedi.

Bu haber toplam 2274 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler