Ege Bölgesi’nin en geniş metal işleme kapasiteli firmasıyız

24 Kasım 2017 Cuma 10:54
Ege Bölgesi’nin en geniş metal işleme kapasiteli firmasıyız
YDÇ Metal Fabrika Müdürü Turan Çam ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Sorularımıza geçmeden önce sizi ve firmanızı tanıyabilir miyiz? Firmanızın bünyesinde hangi faaliyetler gösteriliyor, müşterilerinize hangi ürün ve hizmetleri sunuyorsunuz?

1980 yılı Sivas doğumluyum. Babamın devlet memuru olması ve atamasını istemesi sebebiyle 1988 yılında İzmir’e yerleştik. 2006 yılından beri YDÇ Metal bünyesinde faaliyet gösteriyorum. 12 yıl boyunca firmamızın çeşitli departmanlarında görev aldım. Şu an Fabrika Müdürü göreviyle hizmet veriyorum. YDÇ Metal 1994 yılında faaliyete geçen Yağcılar Group bünyesinde 2006 yılında kuruldu. İzmir Ulucak ve Kemalpaşa Bölgesinde bulunmak üzere 7500 m2 açık toplam 23.500 m2 alanda hizmet veriyor. Firmamız; lazer kesim, plazma kesim, çelik konstrüksiyon imalatlar, sac ve hadde ürünleri, profil satışları, özel çelik imalatlar, totem direkleri, metal taşıma paletleri, taşıma kasaları, box imalatları, silolar, metal kesim, kıvrım işçilikleri gibi imalatları ve kesimleri bünyesinde yapabilme gücüne sahip. Kemalpaşa’da iki fabrikamız ve toplamda 200 çalışanımız mevcut. Müşterilerimize ve sanayiye yönelik faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

Demir çelik sektörüne yönelik verdiğiniz hizmetlerden bahseder misiniz?

Öncelikle biz Yağcılar Group adı altında bir grup şirketiyiz. Star Yağcılar ve YDÇ Metal olarak bünyesinde iki şirketimiz var. Star Yağcılar, araç üstü ekipman ve treyler imalatı yapıyor. YDÇ Metal ise piyasaya çelik sektöründe çelik market adı altında hem stoktan hazır satış yapıyor hem de proje bazlı imalatlar yaparak yurtiçi ve yurtdışına hizmet veriyor.

Ağırlıklı olarak hangi sektörlere hizmet sunuyorsunuz? Ürünleriniz hangi alanlarda kullanılıyor?

Ağır sanayi, makina imalat sektörü ve otomotiv sektörüne yönelik hizmetler veriyoruz. Firmamız Ege Bölgesi’nin en geniş metal işleme kapasiteli, fason imalat sektöründe lider konumdaki bir işletmedir. Lazer Kesim, Plazma Kesim, Oksijen Kesim, CNC Abkant Büküm, Tam otomatik kaynak robotları ile metal işleme hizmet vermektedir. Otomotiv sektörüne yedek parça ve yan sanayi ürünleri sunuyoruz. Makina sektörü ve özellikle tarım makinaları sektörünün yarı mamul ürünlerini veriyoruz. Proje bazlı çelik konstrüksiyon imalat ve montaj işlerini yapıyoruz. İzmir’de Büyük Şehir Belediyesi’ne ait 45 metre çelik köprü projemiz mevcut. Bu projenin imalat ve montajını yapıyoruz. Çelikle ilgili her alanda faaliyet göstermeye çalışıyoruz.

“Firmamız çeliğin olduğu her alanda faaliyet gösteriyor”

Sektördeki kalifiye personel sorunu aşikar… Sizce bu sorunun giderilmesi için neler yapılabilir?

Büyük firmalar ve holdingler kendi okullarını açarak kalifiye personel sorununa bir çözüm bulmaya çalışıyorlar. Bu okullarda kendi personellerini yetiştirerek bünyelerine kazandırıyorlar. Reklam kampanyaları başlatıyorlar. Devletin kalifiye eleman konusunda öncelikle eğitime önem vererek mesleği sevdirmesi gerekiyor. Meslek sevdirilmediği için maalesef gençler sektörden uzak kalıyorlar.

Son dönemlerde teknolojinin de gelişmesiyle firmalar daha az maliyetle daha fazla ürün üretme arayışına girdiler. Sizin bu konudaki düşünceleriniz neler?

İnsanlara teknolojiyi ürettiren en önemli sebep öncelikle ihtiyaç ve zorunluluktur. Zorunluluk insanlara her zaman çözüm ürettirir. Firmalar artık daha az maliyetle daha ucuz üretim yapmak istiyorlar. Gelişen teknolojiyle birlikte insanlar işlerini daha az maliyetle yaptırma arayışına girdiler.

Ürünlerinizin sektördeki kalıcılığını sağlayabilmek adına ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Sektörde kalıcı olmanın yolu öncelikle müşteri memnuniyetidir. Bunun için de ürünlerde kaliteyi her zaman yüksek seviyede tutmak gerekiyor. Müşteriler her zaman kaliteli ürünü en iyi fiyatıyla almak isterler. Öncelikle sizin bu dengeyi de sağlayabilmeniz gerekiyor. Biz de müşteri memnuniyetinden taviz vermemek için kalitemizi her daim korumaya çalışıyoruz.

Firma olarak sektörü ve sektörde faaliyet gösteren firmaları göz önünde bulundurduğunuzda gelişmiş ülkelerle ürün kalitesi ve fiyat açısından rekabet edebilecek düzeyde olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Firmalar üretim yapabilirler fakat rekabet ortamı oluşturabilmek için kaliteli üretim yapmak ve iyi bir şekilde pazarlamak gerekiyor. Bizim önceliğimiz her zaman müşterilerimize en iyi hizmeti verebilmektir.

YDÇ Metal olarak sektörde kendinizi nerede konumlandırıyorsunuz?

Biz metal işleme konusunda kendi alanımızda Türkiye’deki ilk beş firmadan biriyiz.

Türkiye’de demir çelik sektöründe üretilen ürünlerin kaliteleri yeterli seviyede mi? Avrupa ülkeleriyle kıyasladığımız zaman ortaya nasıl bir tablo çıkıyor?

Türkiye’deki çelik sektörü varlığını korumaya devam ediyor. Sektör eskiden ithalat ağırlıklıydı fakat artık üreten birçok fabrikamız mevcut. Tabii bu bizim kendi ihtiyacımızı karşılamaya yetmiyor. Türkiye demir çelik sektöründe kaliteyi gerçekten yakaladı. Avrupa’nın her ne kadar gerisinde kalmış gibi görünsek de kalite anlamında başa baş gidiyoruz.

Kısa veya uzun vadede uygulamaya geçirmeyi düşündüğünüz plan ve projeleriniz neler?

Biz konsept olarak çeliği işleyen bir firmayız. Önümüzdeki 5 yıllık süre içerisinde çeliği hadde mamulü ya da kutu profil üretmek istiyoruz. Bu konuyla ilgili fizibilite çalışmalarımız sürüyor.

MAKTEK Fuarı’nın firmanız açısından önemi nedir? Fuar beklentilerinizi karşılayabildi mi?

MAKTEK Fuar’ı bu sene ilk kez İzmir’de düzenlendi ve biz de bir İzmir firması olarak fuardaki yerimizi aldık. Fuara katılımcı ve ziyaretçilerden memnunuz. Ayrıca fuarda yurtdışından gelen katılımcılarla karşılaşmak bizi sevindirdi. Bu durum fuarın ilgi çekmeye başladığının en önemli göstergesidir.

İzmir sanayisinin gelişimiyle ilgili neler söyleyebilirsiniz?

İzmir turizm sektörüyle ön planda olduğu için sanayi sektöründe diğer şehirlere nazaran daha yavaş gelişiyor. MAKTEK Fuarı’nın İzmir sanayisine çok şey katacağını düşünüyorum. Fuar organizasyonları yapan kişilerin İzmir’i daha iyi tanıtmaları gerekiyor.

Son olarak sektöre ve sanayicilere vermek istediğiniz bir mesajınız var mıdır?

YDÇ Metal olarak sadece para kazanmayı amaçlamıyoruz. Memleketimize nasıl fayda sağlayabiliriz, ülkemizi nasıl güçlü bir sanayi haline getirebiliriz, nasıl daha fazla işçi istihdam ettirebiliriz bunu düşünüyoruz ve gece gündüz bunun için enerji sarf ediyoruz.

Bu haber toplam 3690 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler