Fiber Lazerde Üstün Türk Teknolojisi: NUKON LAZER

29 Kasım 2017 Çarşamba 11:01
Fiber Lazerde Üstün Türk Teknolojisi: NUKON LAZER
Fiber lazer üretiminde Türkiye’nin önde gelen firmalarından olan Nukon, üretimde yerlilik esasına dayalı olarak üretimlerini gerçekleştiriyor. Kalite konusunda şu anda global pazarda tanınmış bir marka olan firma, ürün ve hizmet kalitesiyle de sektörde adından söz ettiriyor. Kaliteyi her zaman öncelikli hedef haline getiren Nukon Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Körüstan: “Ben bizzat kalitesine inanmadığım hiçbir malzemeyi fabrikalarımdan içeri sokmam, üretimde kullanılmasına da izin vermem” diyor ve kalitenin kendisi ve firması için öncelikli hedef olduğunun altını çiziyor.

“Metal işlemeden gelen bilgi ve birikimimizi fiber lazer makinesi üretiminin her safhasında kullanıyoruz”

NUKON Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Körüstan ile gerçekleştirdiğimiz röportajı sizlerle paylaşıyoruz.

Sorularımıza geçmeden önce bizlere kendinizden bahseder misiniz?

Nuri Körüstan Makine Metal A.Ş. olarak baba mesleğimiz olan metal işleri ile uzun zamandır sanayinin içerisindeyim. 2010 yılında Metal işlerinden makineye geçiş aşamasında NUKON firmasını kurarak kendi makinelerimizi üretmeye başladık. İhtiyacımız olan makineleri kendimiz üreterek makine imalatı sektörüne giriş yaptık.

Sac işleme teknolojilerinde oldukça geniş bir ürün gamına sahipsiniz. Başlıklar altında bizlere ürün gruplarınızdan bahseder misiniz?

Ürün gamımızda Fiber Lazer, Su Jeti, Plazma Kesim, Oksijen Kesim makineleri bulunmaktadır. Fakat şu anda bütün yatırımımız, araştırma - geliştirmemiz ve üretimimiz Fiber Lazer üzerinedir.

Nukon olarak özellikle fiber lazer konusunda kısa sürede önemli bir marka bilinirliği elde ettiniz. Bu başarıyı yakalamanızdaki faktörlerden bahseder misiniz?

İlk olarak biz makinelerimizi kendi fason kesim merkezimizde kullanmak için üretmiştik. Daha sonra bu makineleri satmaya başladığımızda, her makineyi kendimize üretiyormuş gibi özenle, titizlikle ve kaliteden ödün vermeden üretmeye devam ettik. Metal işlemeden gelen bilgi ve birikimimizi fiber lazer makinesi üretiminin her safhasında kullanıyoruz.

“Endüstri 4.0’a adapte olmak için fabrikalarımızı modernize ediyoruz”

Özellikle üretimde yerlilik konusuna önem verdiğinizi biliyoruz. Tezgahlarınızdaki yerlilik oranı ve bu alanda yapmış olduğunuz çalışmalar nelerdir?

Yerlilik gerçekten bizim için önemli bir konu. Bu konuda en son attığımız adım ithalata dayalı lazer kesim kafasını yerlileştirmemiz oldu. 2 sene süren Ar-Ge çalışmalarından sonra bu doğrultuda yatırım yapmaya karar verdik ve makinelerimizde yerlilik oranını %67’lere kadar çıkardık.

Dünyada birçok ülkeye ihracat yapıyorsunuz. Kaç ülkede Nukon tezgahları çalışıyor? Ağırlıklı olarak hangi tezgahların ihracatını yapıyorsunuz?

Şu anda 32 farklı ülkede Nukon marka Fiber Lazer kesim makineleri bulunmaktadır. Satış ve bayi ağımızı sağlam adımlarla arttırdığımız için bu rakam her geçen gün artmaktadır.

Bizlere yurtdışı satış ve satış sonrası hizmetler hakkında yapmış olduğunuz çalışmalardan bahseder misiniz?

Bizler kaliteli makine üretmeyi prensip haline getirdiğimiz gibi bu doğrultuda satış sonrası desteği de aynı kalitede vermek için elimizden geleni yapıyoruz. Yurt içinde en fazla 24 saat, yurt dışında 48 saat gibi sürelerde arıza ve bakım müdahaleleri yapıyoruz. Bizler sattığımız her makineyi birer referans noktası olarak gördüğümüz için, satış sonrası destek bizim için satışın kendisi kadar önem arz etmektedir.

Avrupalı tezgah üreticileriyle global piyasalardaki rekabet gücünüz, kalite ve fiyat orantınız hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Kalite konusunda şu anda global pazarda tanınmış bir markayız. 7-8 sene gibi kısa sürede sektörün lider markaları ile kalite anlamında yarışır hale geldik. Burada en önemli faktör, metal kesim sektöründen gelen deneyimimizi üretime aktararak, kullandığımız parça ve malzemelerde daima kaliteli, sektörde kabul görmüş markaları tercih etmemiz. Ben kendim bizzat kalitesine inanmadığım hiçbir malzemeyi fabrikalarımdan içeri sokmam, üretimde kullanılmasına da izin vermem.

Boru Kesme makinesi konusunda neler yapıyorsunuz? Bu alanda üretim yapmak istediğinizi biliyoruz. Hangi aşamadasınız?

Bildiğiniz üzere geçen sene Türkiye’nin ilk endüstriyel 5 Eksen 3 boyutlu fiber lazerini piyasaya sürdük. Beklediğimizin üzerinde bir talep ile karşılaştık. Şu anda da boru kesim makinesi üzerine yoğunlaşmış durumdayız. 2018 yılı başında onun da üretimini bitirmeyi planlıyoruz. Bu tür özel makinelerin araştırma ve geliştirme aşamaları çok uzun sürdüğü için bizlerde çok acele etmiyoruz. Bizim için kalite her zaman daha önemli.

Bildiğiniz gibi Endüstri 4.0 tüm dünyanın gündeminde… Nukon bu alanda ne gibi çalışmalar yürütüyor?

Yüksek teknoloji içeren ürünler ürettiğimiz için Endüstri 4.0’a hazır olmak zorundayız. Hali hazırda fabrikamızda kullandığımız ve makinelerimize de entegre ettiğimiz otomasyon sistemlerimiz ve haberleşme protokollerimiz Endüstri 4.0’a hazır durumdadır. Önümüzdeki yıllarda bu doğrultuda yatırım ve çalışmalarımız devam edecektir.

Bu haber toplam 13441 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler