Milli Enerji ve Maden Politikamız Kapsamında, ‘Enerji Endüstrisi’ Oluşturmamız Gerekiyor

04 Aralık 2017 Pazartesi 11:50
Milli Enerji ve Maden Politikamız Kapsamında, ‘Enerji Endüstrisi’ Oluşturmamız Gerekiyor
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Milli enerji ve maden politikamız kapsamında, ‘enerji endüstrisi’ oluşturmamız gerekiyor.

Enerji endüstrisi; hem bölgesel hem küresel güç olma hedefimiz için son derece önemlidir. Bakanlık olarak, enerji endüstrisinin ihtiyaç duyduğu ürünlerin, teknolojilerin ve makinelerin üretiminde; bütün imkanlarını seferber edecektir. Milli, yerli, temiz, sürdürülebilir enerji için; sadece devletin gayretleri yeterli olmayacaktır. Özel sektöre, üniversitelere ve sivil toplum kuruluşlarına da, önemli görevler düşmektedir” dedi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, 10. EIF - Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı’nın açılışında konuşma yaptı. Kongrede üretimin, sanayinin, teknolojinin temeli olan enerjinin konuşulduğunu belirten Özlü, “Birçok farklı uzmanla birlikte enerji konusunu masaya yatıracağız. Her şeyden önce şunu belirtmek isterim ki; enerji bir uygarlık aracıdır. Yeterince enerjiniz yoksa yeterince enerji üretemiyorsanız, ürettiğiniz enerjiyi yeterince kullanamıyorsanız; uygarlık yarışında ön saflarda olmanıza imkan yoktur. Bu nedenle, enerji yarışını, bir uygarlık yarışı olarak görüyoruz. Biz, güçlü ve büyük Türkiye yolunda, bu yarışta geri kalmayacağız. Sürdürülebilir üretim, rekabet ve ekonomik kalkınma için; enerji yarışının içinde olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Enerji üretimi, çağımızın vazgeçilmez unsurlarından biri oldu

Özlü konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu anlamda, bütün çabalarımızın esas amacı; küresel pazara entegre-milli ve yerli enerji ve sanayi politikalarını hayata geçirmektir. Bunun yolu enerjinin ihtiyaç duyduğu makine ve ekipmanları ülkemizde üretmekten geçiyor. Milli enerji ve maden politikamız kapsamında, ‘enerji endüstrisi’ oluşturmamız gerekiyor.

Enerji endüstrisi, hem bölgesel hem küresel güç olma hedefimiz için son derece önemlidir. Bakanlık olarak, enerji endüstrisinin ihtiyaç duyduğu ürünlerin, teknolojilerin ve makinelerin üretiminde; bütün imkanlarını seferber edecektir. Milli, yerli, temiz, sürdürülebilir enerji için; sadece devletin gayretleri yeterli olmayacaktır. Özel sektöre, üniversitelere ve sivil toplum kuruluşlarına da, önemli görevler düşmektedir. Bu bir takım çalışmasıdır. Nasıl ki yerli marka otomobilimiz için milli bir irade ortaya koyduysak, aynı iradeyi milli ve yerli enerji için de ortaya koyuyoruz. Sanayide ve enerjide başlayacak bir yerlileşme politikası, ekonominin diğer bütün dallarına da sinerji getirecektir.”

Bu haber toplam 4420 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler