Vakumlu kaldırma ve taşıma sisteminde müşterilerimizin çözüm ortağıyız

20 Aralık 2017 Çarşamba 10:49
Vakumlu kaldırma ve taşıma sisteminde müşterilerimizin çözüm ortağıyız
Natsu Makina Fabrika Müdürü Edip Cankurt ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

“Vakumla kaldırma ve taşıma sistemlerinin ülkemizde tanınması ve kullanılması için hizmetlerimizi sürdürüyoruz”

Sorularımıza geçmeden önce sizi tanıyabilir miyiz? Firmanızın kısa tarihçesi, organizasyon yapısı ve faaliyet alanları hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

1959 yılı Eskişehir doğumluyum. Makina Mühendisliği eğitimimi tamamladıktan sonra bir süre devlet memurluğu yaptım. Daha sonra da 1987’de özel teşebbüste çalışmaya başladım. Otomotiv ve makina imalat sanayisinin değişik kademelerinde görev yaptım. 2005 yılında tecrübe ve bilgi birikimimi değerlendirmek üzere halen birlikte çalıştığımız arkadaşlarımla birlikte Natsu Makina’yı hayata geçirdik. Firmamız 1998 yılından bu yana makina imalat sektörü, vakumla kaldırma ve taşıma sistemleri konusunda Eskişehir’de faaliyet göstermektedir. 1998 yılından 2005 yılına kadar inşaat ve makina imalat sektörlerine yönelik Perit Makina olarak faaliyetlerini sürdüren firmamız 2005 yılında makina imalat ve vakumla kaldırma sistemlerini Natsu Makina adı altında birleştirerek Perit Makina’dan ayrılmıştır.

Vakumla kaldırma ve taşıma sistemleri birbirinden farklı birçok sektörde üretimin farklı aşamalarında kullanılmaktadır. Natsu Makina A.Ş olarak bu ihtiyaçları karşılayabilmek adına her gün kendimizi müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre geliştirerek; sac - metal, mermer, cam, ahşap, otomotiv, beyaz eşya, kimya, gıda gibi birçok sektöre vakumla kaldırma ve taşıma sistemleri imal etmekteyiz. Natsu Makina A.Ş olarak standart makinalarımızın dışında talepler geldiğinde; ilk olarak yerinde keşif ile ihtiyaç ve talebe uygun sistemin seçimini sağlıyoruz. Sistem kararlaştırıldıktan sonra projelendirme ve sözleşmeye müteakip imalat dönemi başlıyor. İmalat sonrası uygunluk ve kalite kontrol testleri yapıldıktan sonra sistem sevkiyatı sağlanıyor. Teslim sonrası montaj ve devreye alma için şirket yetkili personellerimizi gönderiyor. Montaj bittikten sonra devreye alma ve minimum 1 saatlik kullanım ve bakım eğitiminden sonra malzemeyi teslim ediyoruz. Montaj gerektirmeyen ürünlerimiz için detaylı kullanım ve bakım kitapçığını ürünümüz ile birlikte yolluyoruz. Müşteri memnuniyet odaklı çalışma prensibimiz, bizim bugün birçok sektöre vakumla kaldırma ve taşıma sistemleri ile destek olmamızı sağlamaktadır.

Müşterilerinize sunmuş olduğunuz ürün ve hizmetler nelerdir?

Natsu Makina A.Ş’nin vakumla kaldırma ve taşıma sistemleri konusunda ürün çeşitliliği son derece zengindir. Bunun yanında hafif tip kreynler, köprü vinçler ve pergel vinçler üretmektedir. Elektrikli zincirli vinçler, vakum pompaları ve kablo tamburları ile ilgili Avrupalı ve Asyalı firmaların ürünlerinin satışını yapmaktadır. Büyük ebatlı ve tonajlı (22 Ton) sac levhaların kumlama hattına yüklenmesi, hat çıkışında istiflenmesi için paslanmaz levhaları fırçalama ve taşlama hatlarına yükleme ve boşaltma, desenli sac üretim (fırın) hatlarına yükleme makinası, çatı paneli üretim hatlarına 16 metreye kadar panellerin otomatik is- tiflenmesi ve çevrilmesi gibi makinaları Natsu Makina’nın standart tip otomatik yükleme ve boşaltma sistemleri ürün grubunda yer almaktadır.

Vakumla kaldırma ve taşıma nedir, Türkiye’de kullanım alanı ve sıklığı ne kadardır?

Geçen yüzyıla kadar sanayide pek kullanılmayan vakum teknolojisinin kaldırma ve taşımada kullanılmaya başlanması ile sektörde çok büyük avantajlar sağlandı. Özellikle yükleme, boşaltma, depolama ve işletme içi malzeme transferlerinde yoğun olarak kullanılmasının yanında plazma kesim makinaları ve lazer tezgahlarında, tezgah üreticisi firmalarında tavsiyeleri ile olmazsa olmaz yükleme metodu haline geldi. Vakumla taşımanın avantajlarını sıralamak istersek; taşınacak veya kaldırılacak malzeme yüzeyinde kesinlikle bir iz, çizik ya da deformasyon yaratmaz. Magnet ile mukayesede; magnet yalnız çelik malzemelerin taşınmasında kullanılabilir. Oysa vakumla taşımada ise paslanmaz, alüminyum gibi metal malzemelerin yanında cam, ahşap, mermer gibi malzemelerde rahatlıkla kaldırılıp taşınabilir. Lazer ve plazma tezgahları CNC tezgahlar olduğu için magnetle taşıma sırasında manyetik indüklenme meydana gelir ve zamanla cihazlarda büyük hasarlar meydana getirebilir. Vakumla taşımada bu riskler söz konusu değildir. Özellikle gelişmiş ülkelerde birçok ürünün taşınmasında yaygın olarak kullanılan vakumla kaldırma ve taşıma sistemleri ülkemizde de her geçen gün daha fazla talep görmektedir. Günümüz teknolojisine uygun olarak imal edilen bu sistemler mermer, sac - metal, cam, ahşap, otomotiv, beyaz eşya, kimya, gıda gibi birçok sektörde üretimin farklı kademelerinde manuel veya otomatik sistemler şeklinde kullanılmaktadır. Taşıma kaldırma sistemlerinin Türkiye’deki durumunu ele alırken tek bir sektör üzerinden yorum yapmak yanlış olur. Birçok sektörde kullanılabilen taşıma kaldırma sistemlerini sektör bazında kısaca inceleyecek olursak;

Sac-Metal sektöründe: üretimin farklı kademelerinde farklı amaçlarla kullanılabilen birçok vakumla taşıma ve kaldırma sistemi vardır. Otomatik ve manuel olarak birçok seçeneğe sahip olmasına rağmen bu sektörde halen çok yaygın olarak kullanılmamaktadır. 300 kg’dan 22 tona kadar sac plakaların kaldırma ve taşıma işlemi vakum ile yapılabilirken sektörel fuarlarda karşılaştığımız durumlar bu konudaki bilgisizliğimizi gözler önüne sermektedir. CNC lazer besleme, abkant beseleme, kumlama giriş ve çıkışı, fabrika içi taşıma ve istifleme gibi işletmenin her noktasında gezer vinç kanca altı ve / veya pergel vinçler ile vakumla taşıyıcılar kullanılabilirken sac - metal sektöründe çok fazla bilinmediği bir gerçektir.

Mermer sektöründe: sac - metal sektörüne göre çok daha fazla tanınırlığı ve kullanılırlığı bulunan vakumlu taşıyıcı mermer sektöründeki fabrikaların olmazsa olmazlarındandır.

Kimya - İlaç sektöründe: sıklıkla kullanılan bidonların, varillerin, kraft torba ve çuvalların vakumla kaldırma ve taşıma işlemleri için standart sistemlerimiz mevcuttur.Kimya sektöründe çalışan firmalara iş ve işçi sağlığının yanında, daha hızlı üretim, daha az enerji, düşük bakım maliyetleri gibi birçok olumlu etkileri bulunmaktadır. Ölçüsel olarak kompakt ve hafif oluşu sayesinde kullanımı gün geçtikçe artmaktadır.

Plastik sektörü: kimya sektörünün alt kollarından biridir. Çok hızlı büyümesi ve gelişmesiyle dikkat çekmektedir. Plastiğin en önemli tüketicileri ambalaj, inşaat, otomotiv ve beyaz eşya sektörleri olarak sıralanabilir. Düşük maliyeti, geniş uygulama alanı, günümüz teknolojisine uygunluğu ve hızlı üretim yeteneğine sahip ürünleriyle vakumlu kaldırma ve taşıma sistemleri manuel ve otomatik olarak fabrika sahalarına entegre edilebilmektedir. Bu sektörde Natsu Makina A.Ş yaptığı özel uygulamalar ile büyük bir paya sahiptir. Akrilik levhaların manuel ya da otomatik olarak vakumla taşınması, lastik üretim sanayisinde kauçuk balyaların vakumla istiflenmesi, polietilen levhaların ve polyester ürünlerinin vakumla taşınması gibi sektör içi birçok uygulamamız mevcuttur.

Gıda sektöründe: hazırlık aşamalarında vakumla kaldırma ve taşıma sistemleri yoğun olarak kullanılmaktadır. Vakumla un çuvallarının kaldırılması, susam çuvallarının taşınması, şeker çuvallarının kaldırılmasının yanında servo motorlu paketlenmiş kek poşetlerinin vakumla taşınması gibi birçok kademede vakumla kaldırma ve taşıma sistemlerimiz kullanılmaktadır. Bisküvi kutularının vakumla kaldırılması, ambalaj bobinlerinin taşıma ve kaldırma işlemlerinin yapılması, kek kalıplarından keklerin vakumla boşaltılması atık konteynır - kasalarının devrilmesi işlemi gibi gıda sektörüne özel talepleri de karşılayabilmekteyiz. Yukarıda örneklerini sunduğumuz sektörlerin dışında cam, ahşap, beyaz eşya gibi daha birçok sektörde kullanılabilirliği bulunan vakumla kaldırma ve taşıma sistemlerinin ülkemizde daha yoğun bir şekilde tanınması ve kullanılması için Natsu Makina A.Ş olarak elimizden gelen çabayı göstermekteyiz.

Natsu taşıma ve kaldırma sektöründen ne kadar pay alıyor?

Natsu Makina olarak vakumla kaldırma ve taşıma sistemlerindeki ürün çeşitliliğimiz bize birçok farklı sektörde söz sahibi olma avantajının yanında bu sektörün öncüsü olmamızı da sağlamıştır. Vakum sektörünün öncüsü olmanın verdiği bilinç ve yükümlülükle sektör ve ürün ayırt etmeksizin müşterilerimize çözümler sunmaya çalışmaktayız.

Gelişen teknoloji ve yeniliklere uygun ne gibi çözümler sunuyorsunuz?

Günümüz teknolojisi ve İSG kurallarına göre imal edilen vakumla kaldırma ve taşıma sistemlerimiz; üretim aşamalarında malzemeleri kaldırmak, hareket ettirmek ve istiflemek üzere tasarlanmıştır. Vakumla kaldırma ve taşıma sistemleri verimli, uygun maliyetli ve güvenli bir yöntem sunmaktadır. Bu sistemler sadece zaman kazandırmak ve kar arttırmakla kalmaz ayrıca çalışanın yorgunluğunu ve yaralanmalarını azaltarak daha etkin, üretken ve güvenli bir çalışma ortamı yaratılmasını sağlar. Son yıllarda firmaların otomasyona verdiği önemle birlikte Natsu Makina’da tam otomatik yükleme ve boşaltma sistemleri üzerine yoğunlaşmıştır. Birçok sektöre vakumlu otomatik yükleme ve boşaltma sistemleri yapmaktadır.

Mevcut yatırımlarınız, ileriye dönük proje ve hedefleriniz ile ilgili bizleri bilgilendirir misiniz?

Eskişehir’deki fabrikamıza ilave binalar yapmaktayız. Üretim parkımızı ve imalat sonrası montaj ve kalite kontrol bölümümüzü genişletmekteyiz. Gelen talepler doğrultusunda kalıp hane ve boya atölyelerimizi büyütmekteyiz. Hedefimiz her zaman “Natsu Size Kolaylık Sunar” ilkesine bağlı kalarak müşterilerimizden gelen talepleri tam ve eksiksiz olarak yerine getirmek ve memnuniyetlerini kazanmaktır. Hedefimize ulaşabilmek adına yeni yatırımlar yapmaktan çekinmiyoruz. Mevcut personelimizi koruyarak ve yeni yüzleri de aramıza katarak çözüm odaklılığımızı sürdürebilmek en büyük amacımızdır.

MAKTEK fuarının sizin için önemi nedir? Fuar beklentilerinizi karşılayabildi mi?

MAKTEK fuarları sac - metal sektörü başta olmak üzere birçok sektörden katılımcı ve ziyaretçiyi bir araya getirmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi yaygın bir kullanım alanına sahip olmasına rağmen vakumlu kaldırma ve taşıma sistemleri maalesef çok bilinmemektedir. MAKTEK ve diğer sektör fuarlarında öncelikle vakumla kaldırma ve taşımayı insanlara tanıtmak ve yeni pazarlar kazanmak amacındayız. MAKTEK İzmir ve İstanbul fuarları bu konuda fuarcılık alanındaki vizyonu ile bizlere gerek katılımcı gerekse ziyaretçi açısından büyük destek olmaktadır. MAKTEK fuarları az önce de bahsettiğimiz gibi yaptığımız işi insanlara tanıtabilmek adına bizlere büyük bir fırsat sunuyor. Bizlerde elimizden geldiğince bu fırsatı değerlendirmeye çalışıyoruz. Son iki senedeki MAKTEK fuarları tanıtım açısından çok iyi, geri dönüş ve yeni müşteri bulma açısından beklediğimizin üzerinde bir kazançla geçti. Son olarak eklemek istedikleriniz… Natsu Makina A.Ş olarak farklı sektörlerdeki müşterilerimiz için ürünlerimizi kullanım kolaylığı, güvenilirlik, ergonomi ve makul maliyet standartlarında satışa sunuyoruz. Mevcut modellerimizin dışında gereksinimlerinize uygun olarak özel imalat ürünler tasarlayabilir ve imal edebiliriz. Amacımız mümkün olan en düşük maliyetle işinize en uygun vakumlu kaldırma ve taşıma sistemini üretmektir. Sac - metal sektöründe 300 kg ile 22 ton arasındaki sac plakaların vakumla kaldırılması için birçok modelimiz mevcuttur. Standart sac plakaların yanında dar ve uzun sac levhalarında kaldırma işlemi yapılabilmektedir. Üzerinde bulunan güvenlik sistemlerine ilaveten gelen talepler doğrultusunda manuel ve pnömatik extra güvenlik önlemleri de ilave edilebilmektedir.

Bu haber toplam 3136 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler