Endüstri 4.0’ı yakalamak için milli üreticileri destekleyeceğiz

22 Aralık 2017 Cuma 10:01
Endüstri 4.0’ı yakalamak için milli üreticileri destekleyeceğiz
TÜSAYDER Başkanı Hüryılmaz, satınalma yöneticileri olarak milli üretimin artırılması için çalışacaklarını duyurdu.

Satınalma Profesyonelleri ve Yöneticileri Derneği (TÜSAYDER) tarafından İstanbul’da gerçekleştirilen VII. Satınalma ve Tedarik Yönetimi Zirvesi’nde Türkiye’nin önde gelen satınalma yöneticileri aynı çatı altında buluştu. Zirveye 550 satınalma yöneticisi katıldı. TÜSAYDER Başkanı Gürkan Hüryılmaz, zirve sonrası yaptığı değerlendirmede, satın alma yöneticilerinin “Milli Satınalma 4.0”ı geleceğe taşımak için aynı görüşü paylaştığını söyledi. Buna göre Türkiye’nin Endüstri 4.0’ı yakalamak için milli üreticileri destekleyeceğini belirten Başkan Hüryılmaz, “Ayrıca, önce milli üreticilerden satınalma yapılması konusunda hem fikir olan yöneticiler, dış ticaret açığını dış ticaret fazlasına çevirmeyi hedefliyor. Şunu belirtmek isteriz ki ülkemizde üretim yapan uluslararası firmaları da milli olarak gördüğümüz için yurtdışı firmaların ülkemize yatırım yapmaları için de TÜSAYDER çatısı altında baskı oluşturacağız” dedi.

İthalat kalemlerini azaltıp, yerlileştirmeye odaklanıyoruz

Türkiye’nin satınalma sürecinde en büyük payı özel sektörde petrol ve doğalgaz kapsam dışı tutulduğunda yüzde 17,67 ile Otomotiv ve Yan sanayi sektörünün aldığını belirten Hüryılmaz, şöyle devam etti: “Bunu yüzde 13,27 ile Çelik Endüstrisi, yüzde 9,84 ile Gıda Ürünleri, yüzde 8.84 ile Kimyevi Ürünler ve yüzde 7,60 ile Beyaz-Eşya ve Yan sanayi sektörü takip ediyor. TÜSAYDER olarak Milli Satınalma 4.0 kapsamında ithalat kalemlerinin azaltılarak, yerlileştirmesine odaklanıyoruz. Bu kapsamda değerlendirdiğimizde, satınalmaların neredeyse yarısının 5 kalemde toplandığını görünüyoruz. Bu kalemlerin sırasıyla; yüzde 15,97 ile madeni yağlar, yüzde 13,05 ile makine-ekipman, yüzde 11,57 ile demir-çelik, yüzde 7,14 ile plastik-kauçuk ve yüzde 2,28 ile ölçü aletleri olduğu görülüyor.” TÜSAYDER olarak, meslek standartlarını dünyadaki uygulamaları inceleyerek ATO ile birlikte oluşturarak MYK’a sunduklarını kaydeden Başkan Hüryılmaz, "Ayrıca milli satınalma bilincinin Türkiye’ye yerleşmesi için büyük emek harcıyoruz. TÜSAYDER olarak ürün yerlileştirme çalışmalarına büyük önem ve destek veriyoruz. Ancak, milli global markalarımızı yaratamadığımız sürece bu sorunu kaynağından çözmüş olamayacağız. Kısaca, milli fasondan milli markalara doğru dönmeliyiz” şeklinde konuştu.

Firmalarda satınalma çalışan sayısı dünya geneline göre yetersiz

Hammaddede yurtdışı bağımlılığının devam ettiğini hatırlatan Başkan Hüryılmaz, “Sektörün bir sorunu da ülkemizdeki firmalarda satınalmada çalışan sayısının yetersiz oluşu. Dünyadaki şirketlere baktığımızda, her 100 çalışan başına ortalama 1,75 satınalma çalışanı düşerken, bu oran ülkemizde her 100 çalışan başına ortalama 1,08 olarak karşımıza çıkıyor. Sonuç olarak, satınalma birimlerindeki çalışan sayısının artması ile şirketlerin karlılığında da artışlar görülecek” diye konuştu.

Bu haber toplam 5532 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler