Türkiye pazarının yüzde 70’ine ürün tedarik ediyoruz

22 Aralık 2017 Cuma 12:07
Türkiye pazarının yüzde 70’ine ürün tedarik ediyoruz
Yakup Zere Makina Satış ve Servis Müdürü Harun Emecen ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

“Makina sektöründe dışa bağımlılıktan kurtulmamız gerekiyor”

Sorularımıza geçmeden önce firmanızı ve sizi tanıyabilir miyiz?

Yakup Zere Makina’da Satış ve Servis Müdürüyüm. Yaklaşık 16 yıldır firmada görev yapmaktayım. Bu zamana kadar firmanın farklı departmanlarında görev aldım. Yaklaşık 10 yıldır İstanbul’da yaptığımız oluşumun işlerini takip etmeye çalışmaktayız. Bunun yanı sıra Ankara ve Bursa’da yerlerimiz mevcut. Firma olarak gün geçtikçe sektörel ihtiyaçlara cevap vermeye çalışmaktayız. Aynı zamanda hem sektörel hem de kendi eksikliklerimizi gidermeye yönelik çalışmalar yapmaktayız. Yaklaşık 40 yıllık bir firma olan Yakup Zere Makina, merkezi Giresun - Bulancak ilçesinde konuşlandırılmış bir firmadır. Üretimlerimiz Giresun’da yapılmaktadır. İmalatlarımızın ve bütün yedek parça ihtiyaçlarımızın satış ve ulaşımı merkezden, tek elden sağlanmaktadır. Yaklaşık yüzde 60 oranında ihracat yapmaktayız. Türkiye pazarının yüzde 60 - 70 oranındaki ihtiyaçlarının tedarikini sağlamaktayız. Tedarik gücümüz imalatlarımızdan gelmektedir.

Firmanız ağırlıklı olarak hangi sektörlerde faaliyet gösteriyor? Mümkünse referanslarınızdan bahseder misiniz?

Genel ağırlık olarak CNC ithalatı yapan firmalarla çalışmaktayız. Onların getirmiş oldukları tezgâhlardaki konveyör ve arıtma sistemlerinin eksikliklerini gidererek bir bütün haline getirmekteyiz. Bizim üretimlerimiz genellikle otomotiv sektörünü kapsamakta. Bunun yanı sıra Makine, Beyaz Eşya, Alüminyum sektörlerinde faaliyet gösteriyoruz. Türkiye pazarında köklü firmalarla çalışmaktayız. İthalatçılık anlamında Tezmaksan Makina firmasının getirdiği tezgâhların hemen hemen yüzde 40 oranındakilerin konveyörlerini ve arıtma sistemlerini yapmaktayız. Unitec, Ak Makine, CMS Jant, Cevher Döküm, Totamak, Vestel, Tirsan, ECA, İnci Alüminyum, Renault, Fiat, Beyçelik vb. pek çok firma ile işbirliği sağlamaktayız.

Fabrikanız, üretim hatlarınız ve yıllık üretim rakamlarınız hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Yıllık üretim kapasitemizde yaklaşık 1600 adet üretim miktarımız mevcut. Almanya ve İtalya ağırlıklı olmak üzere İngiltere ve İsveç’e ihracatlar yapmaktayız. Bunlarla birlikte yurtdışı görüşmelerimiz devam etmektedir.

Ürünlerinizin sektördeki kalıcılığını ve marka bilinirliğinizi sağlayabilmek adına ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Marka bilinirliği açısından eski ve köklü bir firma olarak öncelikle bizlere fayda sağlayabilecek sosyal mecralara reklam vermekteyiz. Müşteri ziyaretlerimiz bulunmakta ve bunların yanı sıra yayın organlarıyla işbirliklerimiz devam etmektedir.

Nihai kullanıcılar makina alırken hangi kriterleri göz önünde bulunduruyorlar? Tezgâh seçimi konusunda yeterince bilinçliler mi?

Gelişen teknolojiyle birlikte çağımız bilgi çağı... Müşterilerimiz elbette eskiye oranla daha bilinçliler ve istedikleri ürünü bilerek, araştırarak gelmekteler. Bu konuda eskiye oranla daha rahatız.

Türkiye’de üretilen makinaların kaliteleri yeterli seviyede mi? Avrupa ülkeleriyle kıyasladığınız zaman ortaya nasıl bir tablo çıkıyor?

Bize hitap eden CNC tarzındaki makinaların Türkiye Pazarı’nda tam olarak üretimi yapılmadığı veya yapılamadığı için çok fazla gözlemleyebilme şansımız maalesef yok.

Türkiye’deki makina sektörünün genel durumuyla ilgili neler söyleyebilirsiniz?

Makina sektörünün gelişim grafiği her geçen gün yukarı yönde bir ilerleme kaydetmektedir. Ancak öncelikle dışa bağımlılıktan kurtulmamız gerekmektedir. Bu konuda sektörde büyük firmalarımızı ve onların kendi menşeleri olan makinalarını görmeyi çok isteriz. Uzakdoğu’dan gelen ürünlerle maalesef fiyat konusunda rekabete girememekteyiz. Onlar çok daha düşük fiyatlarla ürün satışı yapmaktalar. Fiyat konusunda yurtdışındaki ürünlerle ilgili uygulanan devlet politikası da çok önemli. Devletimiz üretim yapan firmalara maalesef yeterince destek sağlayamamaktadır. Bizler Dolar ya da Euro bazlı olarak dışarıdan hammaddeyi pahalı almaktayız. Sektördeki herkes gibi bu durumdan biz de etkilenmekteyiz. Yurtiçindeki firmalarımız Dolar ve Euro bazlı alışverişler yapıp TL bazlı satış yapmaktalar. Bu durum da zaman yönünden firmaların ayakta durabilme olanaklarını yavaşlatmakta ve büyük zarara uğratmaktadır. Bu konuda devlet büyüklerimizin yardımcı olmaları gerektiğini düşünmekteyiz.

MAKTEK Fuarı’nın firmanız açısından önemi nedir? Fuar beklentilerinizi karşılayabildi mi?

Firma olarak MAKTEK Fuarı’ndan katılımcı ve ziyaretçi olarak çok şey beklemekteyiz. Fakat bizim onlara yaklaştığımız kadar maalesef onlar bize yaklaşmamaktalar. Kiralar pahalı ve yer olarak bizlere fazla seçenek sunulmamaktadır. Bize faydalı olabilecek yerlerin bizlere fuar alanında tahsis edilmediği gibi ithalatçı firmalara daha yakın davranmaktalar. TİAD ve MİB’in bazı konulara düzenleme getirmeleri gerektiğini düşünmekteyiz. Çünkü bu tür fuarlar üretim ve imalat yapan firmaları desteklemektedir. Fakat firmalara alan satmak onları için ücra köşelere göndermek çok doğru değil diye düşünmekteyiz. Bu durumu maalesef birçok fuarda yaşadık. Bu sebepten dolayı bir sonraki fuara katılmamak gibi düşüncelerimiz bulunmakta. Fiyat konusunda da birtakım dengesizlikler mevcut. Fuar şirketleri, daha çok ihtiyacı olan firmalara yönelik faydalı çalışmalar yapmalıdır. Son olarak şunları eklemek istiyorum; birbirimizi her zaman desteklememiz gerekiyor. Çünkü birlikten kuvvet doğar ve karşımıza çıkan tüm olumsuzluklara rağmen yatırım yapmaktan korkmamalıyız. Mücadelemizi her daim sürdürmeye devam etmeliyiz.

Bu haber toplam 4301 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler