TÜRKİYE’NİN YERLİ OTOMOBİLİNİ YAPACAK OLAN TAKIM TEZGAHLARINI, TÜRK ÖĞRENCİLER TASARLAYACAK

26 Ocak 2018 Cuma 16:40
TÜRKİYE’NİN YERLİ OTOMOBİLİNİ YAPACAK OLAN TAKIM TEZGAHLARINI, TÜRK ÖĞRENCİLER TASARLAYACAK
Meslek lisesi öğrencileri ‘yerli otomobil’in de parçalarını üretecek CNC tezgahlarını tasarlayacak. TİAD’ın başlattığı ‘MAKTEK 1. Altın Pergel CNC Takım Tezgahları Tasarım Yarışması’ ile meslek lisesi öğrencileri Türkiye’nin yeni CNC tezgahlarını tasarlayacak. 22 Ocak’ta başvuruların alınmaya başlandığı yarışmanın sonuçları MAKTEK Avrasya 2018 Fuarı’da açıklanacak.

Türkiye’nin yerli otomobili konusunda çalışmalar tüm hızıyla devam ederken, projede alt yapının nasıl olacağı hala merak konusu olarak bir tarafta duruyor. 2020 yılında ticari satışlarına başlanılması beklenen yerli otomobilde kullanılan tüm ürünlerin ‘yüzde yüz yerli’ olmasına büyük önem veriliyor. Bu kapsamda yerli otomobilin parçalarını üretecek olan takım tezgahlarının da Türkiye’de üretilmesi büyük önem arz ediyor. Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) ve Tezmaksan Eğitim Üssü Derneği’nin ortak çalışması olarak düzenlenen “MAKTEK 1. Altın Pergel Ulusal CNC Takım Tezgahı Tasarım Yarışması” Türkiye’deki nitelikli eleman sorununa çözüm üretmek, imalattaki yerli katkı payını arttırmak ve yerli otomobile destek vermek amacıyla düzenleniyor. Bu kapsamda meslek lisesi öğrencileri, üretimin olmazsa olmazı olan takım tezgahını tasarlayacak.

BAŞVURULAR ALINMAYA BAŞLANDI

Yarışmaya katılan öğrenciler yarışma kapsamında ekonomik CNC kontrollü 2 eksen torna tezgahı tasarlayacak. Türkiye’deki meslek liselerinde yer alan 10., 11. ve 12. sınıf öğrencilerine açık olan yarışma için başvurular alınmaya başlandı. Değerlendirilecek projeler, okulların sunumu ile TÜYAP Fuar Merkezinde komite tarafından değerlendirmeye alınacak. Yapılacak ön elemeden sonra 10 okul finale kalacak. Finale kalan 10 okuldan 3 ekip dereceye girecek. Sonuçlar ise MAKTEK Avrasya 2018 Fuarı’nın açılış töreninde açıklanarak ödülleri verilecek. Dereceye giren ekipler para ödülü ile burs imkanına sahip olacak.

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ’NDEN YÜZDE 100 BURS

Dereceye giren ekipler para ödülü ve burs imkanına sahip olacak. Birinci ekip RENISHAW özel ödülü 20 Bin TL, ikinci ekip TİAD özel ödülü 15 Bin TL ve üçüncü ekip Tezmaksan Akademi özel ödülü olan 10 Bin TL’ye sahip olacak. Yarışmanın sponsorlarından Bahçeşehir Üniversitesi ilk 3’e kalan okullar içerisinden seçilecek 1 öğrenciye 4 sene boyunca yüzde 100 burslu okuma imkanı sağlayacak. Ön elemeyi geçen ve yarışmaya hak kazanan 10 okula ise LENOVO marka 10 adet work station bilgisayar ile SOLIDWORKS tarafından 1 adet SOLIDWORKS Student Edition hediye edilecek. Öte yandan İstanbul, Ankara, İzmir, Konya, Bursa haricindeki illerde bulunan takımlara YENASOFT tarafından mentörlük desteği verilecek.

ÖĞRENCİLERE BÜYÜK YETENEK KATACAK

TİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Aydoğdu “‘MAKTEK 1. Altın Pergel CNC Takım Tezgahları Tasarım Yarışması’ sektörümüzün gelişiminde önemli bir rol oynayacak. Üretim ve sanayinin anahtarı olan CNC tezgahlarının öğrencilerimiz tarafından tasarlanmış olması ülkemize çok ciddi bir katma değer kazandıracak. Öğrencilerimiz bu yarışma esnasında ekip ruhu ile çalışma özelliğini kazanacaklar. Tasarım kabiliyetleri daha da yükselecek. Mesleklerine olan istekleri artacak. Bu nedenle bunu yalnızca; sonucunda ödül olan bir yarışma olarak görmemek lazım. Ayrıca Türkiye’nin gündeminde olan yerli üretim ve yerli otomobil konusuna da bu yarışma destek olacak. Bu yarışma ile eğitim tezgahı tasarlayacak olan öğrencilerimiz, ileride makina sektöründe kullanılacak tezgahları tasarlayacaklar. Yerli otomobilin parçaları bu tezgahlarda yapılacak.” diye konuştu.

www.altinpergelyarismasi.com/

Bu haber toplam 2465 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler