2017 Yılı Demir Çelik Sektör Değerlendirmesi

01 Şubat 2018 Perşembe 13:00
2017 Yılı Demir Çelik Sektör Değerlendirmesi
Toplam Ham Çelik Üretimi; 4 yıllık gerilemeden sonra, 2012 yılında üretilen 35,8 milyon ton olan üretim rekoru aşılarak, 2017 yılında tahmini 37,3 milyon ton ile yeni bir üretim rekoru gerçekleşmiştir. Ham çelik üretimine paralel olarak, nihai mamul üretim ve tüketim değerleri de artmıştır.

Toplam Ham Çelik Üretimi;

4 yıllık gerilemeden sonra, 2012 yılında üretilen 35,8 milyon ton olan üretim rekoru aşılarak, 2017 yılında tahmini 37,3 milyon ton ile yeni bir üretim rekoru gerçekleşmiştir. Ham çelik üretimine paralel olarak, nihai mamul üretim ve tüketim değerleri de artmıştır. Toplam Yıllık Ham Çelik üretim kapasitemiz 51,5 Milyon tondur. Yaklaşık olarak bu kapasitenin %30’u Yassı Mamul, %70’i uzun mamule aittir. 2017 yılında kapasite kullanımı oranı %72 olmuştur. Tahmini ihracatımız 18,0 milyon ton, ithalatımız ise 16,5 Milyon tondur. İhracatın büyük bir bölümü uzun mamul, ithalatımızın büyük bir bölümü ise yassı mamuldür.

Genel olarak bakıldığında eskiden beri ürün cinsine göre üretim kapasitesi; %40 uzun mamul, %60 yassı mamul oranları makul kabul edilmektedir. Bu oranlar kapasite kullanımına göre üretime de yansır. Fiili üretimlere bakıldığında uzun mamul üretimi %68,5, yassı mamul üretimi ise %31,5 civarındadır.

Üretim yöntemine göre yine genel görüş; EAO %40 (Hurdadan üretim), BOF %60 (Demir cevherinden üretim) oranları makuldür. Fiili üretimlere göre bu oranlar, EAO %69, BOF %31 civarındadır.

Bu rakamların ışığında özet olarak;

-Ham çelik üretiminde, ürün cinsine göre Yası-Uzun, üretim yöntemine göre EOA –BOF üretim dengesinin yukarıda belirtilen makul seviyelere getirilmesi yanında, toplam ham çelik üretim kapasite kullanımının da artırılması uygundur.

-Özellikle hurda bağımlılığından kurtulmak ve katma değeri yüksek yassı ürünler üretebilmek için cevherden üretime ağırlık vermek. Bu uzun mamul üretimi yanında Yassı mamul üretimine de geçen, EAO’lı tesisler için çok daha önemlidir. Bu şekilde halen fazla olan yassı mamul ithalatı da azaltılabilir.

-Çin kendi çelik sektörünü yapılandırma sürecinde, Dünya Çelik üreticilerine 2017 yılında geçici olarak bir nefes aldırmıştır. Geçmişteki sıkıntıları göz önüne alarak Çin ve diğer rakiplerle baş etmenin yollarını düşünmek önemlidir. Dünyada çelik sektöründe birleşmeleri görmekteyiz. Ülkemizde de sıkıntıları aşmak için birleşmelerin gerekli olduğuna inanıyorum. Çoğu ülkeler eskiden beri çelik sektörünü gizli ve açık olarak desteklemektedirler. Ülkemiz yetkililerinin de bu konuyu gözden kaçırmamaları önemlidir.

Ülkemiz Demir Çelik Sektörü dünya sıralamasında uzun süredir 8’inci sıradadır. Gönlümüzden geçen ileri bir hamle yapmasıdır.

-Geçmişte Erdemir’de alt yapısı hazırlanan zırh çeliği üretimi tekrar gündeme gelmiştir. Temennim kısa sürede hayata geçirilmesidir. Not: Yazıda Demir Çelik Üreticileri Derneği’nin istatistiki rakamlarından faydalanılmıştır.

Bu haber toplam 10161 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler