KASTAŞ’TAN YENİ NESİL TASARIM VE MALZEME MÜHENDİSLİĞİ ÜRÜNÜ: XT200

02 Şubat 2018 Cuma 12:28
KASTAŞ’TAN YENİ NESİL TASARIM VE MALZEME MÜHENDİSLİĞİ ÜRÜNÜ: XT200
Sızdırmazlık teknolojilerinde Türkiye’nin en büyük üreticisi olan Kastaş, iki yıllık Ar-Ge çalışmasının ürünü olan yüksek dayanımlı boğaz keçesi XT200’ü sanayicilerin hizmetine sundu.

Sızdırmazlık teknolojilerinde Türkiye’nin en büyük üreticisi olan Kastaş, iki yıllık Ar-Ge çalışmasının ürünü olan yüksek dayanımlı boğaz keçesi XT200’ü sanayicilerin hizmetine sundu. İnşaat makineleri başta olmak üzere, yüksek ve ani basınç seviyelerinde çalışan hidrolik pistonlarda kullanılan XT200, sektöre özel olarak tasarlandı. Kastaş’ın Test Merkezi’nde diğer iki rakip ürün ile aynı koşullarda 300 kilometre uzunluğunda teste tabi tutuldu. Rakiplerine göre yüzde 50 daha az sızıntı başarısına ulaşan XT200, kullanıldığı hidrolik sistemlerde daha çok verimlilik ve daha az bakım duruşu başarısı sağlıyor.

Sızdırmazlık teknolojilerinde dünyanın en büyük beş üreticisinden biri olan Kastaş’ın Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Atılgan, şirketin 2006 yılından itibaren ayrı bir departman bünyesinde gerçekleştirdiği Ar-Ge faaliyetlerini, 2018’den itibaren Ar-Ge Merkezi çatısı altında sürdüreceğini belirterek, “Kastaş olarak yetkin ve genç mühendis kadromuzla pek çok yeni ürünü Türk sanayisinin hizmetine sunduk. Bu yılın ilk yarısında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan alacağımız Ar-Ge Merkezi onayımızın ardından bu çalışmaları devletimizin desteği ile çok daha sistemli yapma imkânı bulacağız. Yetkin mühendis kadromuz, sektörümüze uluslararası ölçekte başarılı çalışmalarını sürdürecek.” dedi.

BİNLERCE MAKİNADA KULLANILIYOR

Hidrolik boğaz keçelerinin 250 bar basınç üzerinde çalışma şartlarına bağlı olarak ani basınç yükselmelerine maruz kaldığını hatırlatan Atılgan; XT200’ün sektörün ihtiyaçları doğrultusunda tamamıyla Kastaş mühendisleri tarafından tasarlandığını söyledi.

Boğaz keçelerinin ekskavatörlerden vinçlere, platform liftlerden enjeksiyon makinelerine kadar binlerce makinada kullanıldığını; akma dayanımları ile makine verimliliğini artırdığını kaydeden Atılgan, şu bilgileri verdi:

“Hidrolik silindirlerde; uzun servis ömrü ile yüksek basınçlarda düşük sızıntıyla çalışma performansı müşterilerimizin de beklentilerini artırıyor. Bu iddialı hedefe ulaşmak için deneyimli mühendislerden oluşan Ar-Ge ekibimiz, iki yıl önce sıfırdan XT200 projesi üzerinde çalışmaya başladı. XT200, üstün sızıntı, akma ve sürtünme performansı taleplerini karşılayan bir tasarıma sahip olmalı ve bunun yanında gerekli kalıcı deformasyon değerleri, çalışma sıcaklığı aralığı ve akma davranışı ile karakterize edilen bir malzemeden üretilmeliydi. XT200 geliştirme ekibi bu amaca uygun birkaç tasarım çalışması gerçekleştirdi. 400 bar basınçta testleri yapılan ürünümüz, diğer iki rakibine göre aynı şartlarda %50 daha az sızıntı miktarına sahip oldu.”

Bu haber toplam 2492 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler