Türkiye’de çalışan en büyük azot jeneratör sistemini kurduk

08 Şubat 2018 Perşembe 10:59
Türkiye’de çalışan en büyük azot jeneratör sistemini kurduk
Ideal Makina Endüstriyel Gaz Bölümü Satış Mühendisi Levent Sarı ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

“Lazer Kesim Tezgahlarında Kullanılan Azot Gazını üreten sistemlerde Sektörde en fazla referansa sahip Lider Firmayız”

Sorularımıza geçmeden önce sizi tanıyabilir miyiz? Firmanızın kısa tarihçesi, organizasyon yapısı ve faaliyet alanları hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Hacettepe Üniversitesi Turizm Bölümü mezunuyum. Unilever firmasının İzmir Bölgesi’nde iş hayatıma atıldım. Yaklaşık 8 yıldır metal işleme sektöründe faaliyet göstermekteyim. Son 3 yıldır da İdeal Makina’da azot gazı ve oksijen gazı üretim sistemlerine satış mühendisliği yapmaktayım. Ideal Makina Türkiye’de Azot ve Oksijen Jeneratörleri konusunda pazar lideridir. 300 adetten fazla kurulu nitrojen ve oksijen jeneratörlerimiz çalışır vaziyette çeşitli fabrikalar ve hastanelerde hizmet vermektedir. Türkiye’de çalışan en büyük azot jeneratör sistemini de Ideal Makina kurmuştur.

Ideal Makina kurduğu azot ve oksijen jeneratör sistemlerinin; montajı, devreye alınması, satış sonrası servis hizmetleri ve yedek parça teminini kendi teknik servis personeliyle yapan sektöründeki tek firmadır. Ideal Makina, Türkiye distribütörü olduğu Alman INMATEC marka azot ve oksijen jeneratörlerinin yanı sıra diğer markaların azot ve oksijen jeneratörleri için de servis ve bakım hizmetleri verebilmektedir. Dinamik şirket yapısıyla İdeal Makina, değişik proseslere sahip endüstriyel ve medikal uygulamalar için “doğru ürün, kaliteli hizmet” prensibiyle çalışmalarını yürütmektedir. Firmamız, ürettiği mühendislik çözümlerinde kullandığı yenilikçi teknoloji ürünü ekipmanlarla ihtiyacınıza özel çözümler sunmaktadır.

Ağırlıklı olarak hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?

Konularında kendisini ispatlamış, dünyaca ünlü imalatçı firmaların ürünlerini kullanan Ideal Makina’nın hizmet verdiği sektörlerden bazıları şunlardır;

• Kimya

• Medikal

• Petrokimya

• Seramik

• Plastik

• Su ve Atık Su Arıtma

• Şeker

• Makina İmalat

• Sınai Gaz

• Gıda ve Meşrubat

• Demir ve Çelik

• Çimento • Boya

• İlaç ve Kozmetik

• Kağıt ve Selüloz

• Un • Tekstil

• Enerji Santralleri

Özellikle azot ve oksijen tüketimi olan gıda, kimya, havacılık, savunma sanayi, lazer kesim vb. azot gazının ve oksijenin kullanıldığı tüm sektörlere hizmet veriyoruz.

Fuarda da metal işleme ağırlıklı olduğu için lazer makinalarına yönelik bir sistem tasarladık. Şu ana kadar da Türkiye, Ortadoğu ve Rusya’da 300 tane sistemimiz faal olarak çalışmaktadır.

Demir çelik sektörüne yönelik vermiş olduğunuz hizmetleri bizlerle paylaşır mısınız?

Metal, demir ve paslanmaz kesimde lazer kesimlerin kullanmış olduğu azot gazlarını dışarıdan almak yerine müşterilerimizin fabrikalarında bu sistemleri kurarak gazı kendilerinin üretip kesim yapmada ya da ısıl işlem vb. yerlerde azot gazını kullanmalarını sağlamaktayız.

Mümkünse referanslarınızdan bazılarını bizimle paylaşır mısınız?

TAI, TUSAŞ, ASELSAN, Arçelik, Vestel, Kozanoğlu Otomotiv, İstanbul Teknik Lazer, Nukon Lazer gibi birçok firmada bizim sistemlerimiz çalışmaktadır. Azot ve oksijenin kullanıldığı her sektörde varız.

Satış ve satış sonrası hizmetleriniz hakkında bizi bilgilendirir misiniz?

Ideal Makina, dünya çapında seçkin tedarikçi kaynağını mühendis kökenli uzman kadrosu ile müşterilerine sunmakta ve konusunda uzman olan teknik servis ekibiyle, satış öncesinden başlayan uygulama ve işletme tecrübesini satış sonrasına da taşıyarak yedek parça, servis, bakım ve yerinde uygulama hizmetleri vermektedir.

Ürünlerinizin sektördeki kalıcılığını sağlayabilmek adına ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Son yıllarda sosyal medyaya daha fazla ağırlık verdik. Firma olarak metal işleme fuarlarına elimizden geldiği kadarıyla katılmaya özen göstermekteyiz.

TÜYAP’ın düzenlemiş olduğu; İstanbul, Konya, Bursa’daki fuarlara katılmaktayız. Geçtiğimiz sene Almanya’daki Euro Blech Fuarı’na katıldık. Bizim sektörümüzde partner firmalarımız genellikle lazer üreticileri olduğu için bizleri fuarlarda görmek istiyorlar. Partner niteliğinde çalıştığımız için onlar müşterilerine lazer sattıktan sonra bizde bu firmaları ziyaret ederek Azot jeneratörleri ile ilgili bilgilendirmekte fizibilite çalışmalarını yapmakta ve en nihayetinde de sistemlerimizi kurmaktayız.

Sektöre sunduğunuz en yeni ürünler ve bunun getirdiği avantajlar hakkında bilgi verir misiniz?

Şu anki en yeni ürünümüz aynı zamanda ana ürünümüz olan azot jeneratörümüzdür. Bu ürünümüzü farklı kılan en büyük artısı ise daha az enerji ile daha yüksek saflıkta daha yüksek debilerde Azot üretebilmemizdir. Sistemimizin bakımları bizim tarafımızdan düzenli olarak yapıldığı takdirde 10 yıl garanti vermekteyiz. Sahada 10 yılın üzerinde çalışan Azot jeneratörlerimiz oldukça fazladır.

Yurtiçi ve yurtdışından bazı referanslarınızı, üstlenmiş olduğunuz yeni yatırım ve projeleri bizimle paylaşır mısınız?

Ideal Makina olarak Türkiye distribütörü olduğumuz endüstriyel ekipmanları kullanarak üretim hatlarınızda çözüm olacak projeler gerçekleştirebilmekteyiz. Proje tasarım aşamasındaki ana hedefimiz; ilk yatırım maliyetinden işletme maliyetine kadar optimum çözümü sunabilmektedir. Kullanılan ekipmanların ana ithalatçısı olmak, kendi atölyesinde kendi makina gamıyla çalışmanın getirdiği esneklik ve düşük maliyet, 2004 yılından buyana proje üretmenin verdiği tecrübenin bileşkesinden ortaya çıkan projelerimiz, iyi yetişmiş teknik ekibimizin sahadaki uygulama becerisiyle sorunsuz çalışan ürünler haline gelmektedir.

Gerçekleştirdiğimiz proje örneklerimiz;

• Un, şeker, nişasta, tuz, mısır ve türevleri, baharatlar vb. gıda sektöründe pnömatik taşıma

• Kalsit, alçı tozu, çimento, pvc granüller, kömür tozu, deterjan, toz kimyasallar vb. endüstriyel ürünlerin pnömatik taşınması

• Sıvı, katı hammadde stok tanklarının seviyelerinin ölçümü, kontrolü ve kayıt edilmesi

• Kağıt, kimya, enerji, ağaç sektörlerinde kimyasal dozajlama skidlerinin tasarımı, imalatı ve devreye alınması

• Saf Azot gazı üretim ve tüplere dolum santrali

• Saf oksijen gazı üretim ve tüplere dolum santrali

• Plastik enjeksiyon, lazer kesim makinaları, gazlı amortisör vb. uygulamalar için 230barg azot üretim sistemleri

• Hastaneler, balık çiftlikleri, altın madenleri, cam işleme, aluminyum döküm vb. porsesler için oksijen üretim santrali

• Hastaneler için Farmakopya standartlarında Medikal solunym havası şartlandırma üniteleri

• Metal, ağaç, beton vb. zor taşınır malzemelerin kaldırımlası ve taşınması çin vakumla kaldırma sistemleri

2017 yılının sonlarına doğru yaklaşıyoruz. Firmanız açısından nasıl bir yıl geçirdiniz? Hedeflerinizi yakalayabildiniz mi?

Biz bu sene Ideal Makina olarak çok büyük bir proje aldık. Petlas fabrikasının santralini kurduk ve Avrupa’nın en büyük azot üretim santrali oldu. Hedeflerimizin çoğunu gerçekleştirdik. Şu saatten sonra 2018 yılıyla ilgili planlamalarımız devam ediyor.

Mevcut yatırımlarınız, Ar-Ge çalışmalarınız, ileriye dönük proje ve hedefleriniz ile ilgili bizleri bilgilendirir misiniz?

Firma olarak lazer sektöründe daha da etkin olmak istiyoruz. Çünkü Türkiye’de lazer sektörü her geçen gün gelişmeye devam eden bir sektör. Partner firmalarımız gelişen teknolojiyle birlikte her geçen gün yeni lazer makinaları üretmekteler ve satışını yapmaktalar. Bizim birinci hedefimiz, Türkiye’deki tüm lazer kullanıcılarına ulaşarak kendimizi ifade edebilmek ve sistemimizin avantajlarını anlatabilmektir. Bunun yanı sıra yurtdışında da kurulu sistemlerimiz bulunmaktadır. Hedefimiz 2018 yılında irtibata geçmediğimiz lazer kullanıcısı bırakmamaktır.

Firma olarak sektörü ve sektörde faaliyet gösteren firmaları göz önünde bulundurduğunuzda gelişmiş ülkelerle ürün kalitesi ve fiyat açısından rekabet edebilecek düzeyde olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Türkiye’de ürün satın alırken ilk önce fiyat bazlı olarak düşünülüyor. Öncelik fiyat olduğu zaman kalite ikinci planda kalmış oluyor. Firmalar ucuz fiyatlarla aldıkları ürünlere zaman içerisinde yaptıkları masraflarla zaten tek seferde alacakları kaliteli ürünün fiyatına erişmiş oluyorlar.

Ideal Makina olarak bizim öncelikli hedefimiz; kaliteden hiçbir zaman ödün vermeden, müşterilerimizi mağdur etmeden üretimlerimizi durdurmadan devam etmektir. Şu an 300 sistemimizde de bunu gerçekleştirdik. 35 kişilik bir ekiple çalışıyoruz. 12 kişilik servis ekibimiz tüm Türkiye ve Avrupa’ya hizmet vermekte. Satış sonrası servis hizmetlerine önem veriyoruz. Lazer sektöründe makinaların durması, müşterilerimizin ciddi anlamda zarara uğramasına sebep olmakta. Lazer Kesim Tezgahlarında Azot Jeneratörlerimizi kullanan müşterilerimiz Azot Gazı ile ilgili hiçbir sıkıntı çekmemekte(Gazın bitmesi, Nakliyesi, Dolumu vs) ve üretimlerinde bu sebepten dolayı kayıp yaşamamaktadırlar.

MAKTEK Fuarı’nın firmanız açısından önemi nedir? Fuar beklentilerinizi karşılayabildi mi?

MAKTEK Fuarı, sektörün en çok beklediği büyük fuarlardan biri. Firmalar MAKTEK Fuarı’na önem veriyor ve özenle hazırlanıyorlar.

Ayrıca firmalar yeni ürünlerini görücüye çıkarmak için de özellikle bu fuarı bekliyorlar. İzmir MAKTEK Fuarı bizim açımızdan güzel geçti. Firma olarak biz MAKTEK Fuarı’na düzenli olarak katılım gösteriyoruz. Bu fuar vasıtasıyla müşterilerimize rahatlıkla ulaşım sağlayabilmekteyiz. Hâlihazırda diyaloğumuz olan müşterilerimizle ilişkilerimizi daha da geliştirmekteyiz.

Sonuçta kurduğunuz sistemler çok büyük sistemler olduğu için müşterilerimize katalog üzerinden gösterdiğimiz bir ürünü, fuarda birebir çalışırken, üretim yaparken gösterme imkanımız oluyor. Biz de bu fuardan memnunuz ve katılmaya devam edeceğiz.

Son olarak eklemek istedikleriniz…

Bizler sanayicilerimize verimliliği olan ürünleri sunmaktayız. Müşterilerimizden gereken ilgiyi göstermelerini beklemekte ve fiyat odaklı değil, kalite odaklı düşünmelerini istemekteyiz.

Bu haber toplam 3381 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler