Borusan’dan geleceğe 75 milyon dolarlık yatırım

08 Şubat 2018 Perşembe 11:50
Borusan’dan geleceğe 75 milyon dolarlık yatırım
Borusan Mannesmann, Gemlik’te otomotiv sanayii için özel borular üretecek yeni fabrika yatırımının yanı sıra Halkalı’daki tesislerinde de kapasite artıracak. Şirket 75 milyon dolarlık yatırımla Avrupa’da ilk 3’ü hedefliyor.

Borusan Mannesmann 60’ıncı kuruluş yıldönümünde yatırım atağına kalktı. Şirket Gemlik’te otomotiv sanayii için özel borular üretecek yeni bir fabrika kurarken, Halkalı’daki fabrikanın üretim kapasitesini de artıracak. Toplam 75 milyon dolar düzeyindeki yatırımın bir bölümü bu yıl devreye alınacak, 2019 yılında ise tamamlanmış olacak. Yatırım sonucunda otomotiv boruları üretiminde yüzde 55 oranında kapasite artışı olacak, 250 kişilik yeni istihdam sağlanacak.

Ayrıca bu yatırımla Türkiye’de sadece Borusan Mannesmann’da olan, farklı bir teknolojiyle üretilen enerji, madencilik ve makina ekipman üretimi gibi sektörlerde kullanılan endüstriyel boruların kapasitesinde de artış sağlanacak. Yeni fabrika otomotiv ana ve yan sanayi firmalarının özel talepleri doğrultusunda, özel yüzey şartları, malzeme mukavemeti ve hassas ölçü toleranslarına sahip özel borular üretecek.

Borusan Mannesmann bu yatırımla birlikte Türkiye otomotiv segmentindeki gücünü pekiştirirken, ortağı Salzgitter Mannesmann’ın aynı iş kolunda faaliyet gösteren şirketi ile eşgüdüm içinde Avrupa pazarında da büyüyecek. Şu anda Avrupa pazarında 5’inci büyük oyuncu olan şirket bu yatırımla 3’üncülüğü hedefliyor. Halen ürünlerinin yüzde 45’ini Avrupa otomotiv endüstrisine sunan Borusan Mannesmann bir yandan Türkiye pazarındaki lider rolünü de pekiştirerek, ihracat odağını 5 yıl içinde yüzde 50’nin üstüne çıkarmayı planlıyor.

Borusan Mannesmann Genel Müdürü Zafer Atabey, “Katma değerli ürünler alanında büyüme stratejimizin ilk ayağı 2011 yılında yaptığımız enerji hat boruları yatırımıydı. 110 milyon dolarlık bu yatırımla Gemlik’te dünyanın alanında en teknolojik tesisini kurmuş, enerji hat boruları pazarında özellikle ABD pazarından aldığımız işlerle büyümemize devam etmiştik. Stratejimizin ikinci adımını ise 2013 yılında Houston-Teksas’ta kaya gazı ve petrolü sektörüne yönelik sondaj borusu üreten 150 milyon dolarlık bir tesis kurarak atmıştık. Şimdi de 3’üncü ve çok önemli bir adımı Türkiye operasyonlarımıza 75 milyon dolar yatırım yaparak, otomotiv borularında büyümeye odaklanıyoruz” dedi.

Atabey, sözlerine şöyle devam etti: “1,2 milyon ton toplam global üretim kapasitemiz var. 35 ülkeye satışımız var. Türkiye dahil 2017 yılında Borusan Mannesmann olarak toplam satışlarımız 850 bin tonu buldu. Konsolide ciromuz 770 milyon dolar. Son 5 yılda 350 milyon dolar yatırımımız var. Borusan Mannesmann’ın 480 milyon dolar piyasa değeri bulunuyor. Ciromuzun yüzde 70’i Türkiye dışındaki müşterilerden geliyor. Ciromuzun bir kısmı Amerika ve İtalya’daki fabrikamızda yaptığımız satışlardan sağlanıyor.”

Bu haber toplam 2180 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler