“2018 yılında makine yatırımlarımız ve Ar-Ge çalışmalarımız devam edecek”

12 Nisan 2018 Perşembe 10:14
“2018 yılında makine yatırımlarımız ve Ar-Ge çalışmalarımız devam edecek”
Sarmak Kompresör Yönetim Kurulu Başkanı Murat Saraçoğlu ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

“Endüstri 4.0 artık herkesin gündeminde olması gereken bir konu”

Sorularımıza geçmeden önce bizlere kendinizden bahseder misiniz?

Tarsus Amerikan Koleji’ni bitirdikten sonra ABD’ de Wisconsin - Madison Üniversitesi’nde Makina Mühendisliği Bölümü’nden 2003 yılında mezun oldum. ABD’ de Kohler Engines motor fabrikasında ürün mühendisi olarak çalıştıktan sonra Türkiye’ye dönüş yaptım. 2006’ da Koç Üniversitesi İşletme Yüksek Lisans (MBA) Bölümü’nden mezun oldum.

Sarmak Kompresör’ün İstanbul Bölge Müdürlüğü’nde sırasıyla Satış Mühendisliği, İhracat Koordinatörlüğü, Yönetim Kurulu Üyeliği, Genel Müdür Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevlerinde bulundum. 2013 yılından bu yana ise Adana Genel Merkezimizde Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı görevlerini yürütmekteyim.

Sarmak Kompresör ‘ün kısa tarihçesi, organizasyon yapısı ve faaliyet alanları hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Şirketimizin temeli 1969 yılında Makina Yüksek Mühendisi Turgay Saracoğlu’nun Adana’da kurduğu Tusar Tesisat Mühendislik firmasına dayanıyor. 1975 yılında firma, Tekstil Yüksek Mühendisi Kemal Saracoğlu ve daha sonra diğer aile üyelerinin katılmasıyla Sarmak Makina Kolektif Şirketi olarak Adana / İncirlik’te üretim faaliyetine başladı. Şirketimiz 1980 yılında 1.5- 7.5 kW seri pistonlu kompresör üretimine geçti. 1988 yılında Alman ‘Mannesmann Demag Drucklufttechnik’ lisansı altında sabit vidalı hava kompresörleri üretimine başladı. Vidalı kompresörde 250 kW’ ya kadar üretimi bulunuyor. 2008 yılında ihtiyaca yönelik olarak Adana Organize Sanayi Bölgesi’nde yaklaşık 10.000 m2 kapalı alana sahip modern bir işletmeye kavuştu.

2001 yılında Güney Koreli HANWHA POWER SYSTEMS firmasınca üretilen yüksek kapasiteli turbo kompresörlerin Türkiye Temsilciliği’ni yürütmeye başlayan Sarmak, yağsız kompresörlerde Alman firması ALMİG, seyyar kompresörlerde de Çek Cumhuriyeti firması ATMOS ile çalışmaktadır. Sarmak, Adana Organize Sanayi Bölgesi’ndeki merkez & üretim tesisi, İstanbul, Ankara ve Bursa’da Bölge Müdürlükleri, ayrıca Kayseri, Denizli ve Ankara’da Servis Merkezleri ile müşterilerine hizmet vermeye devam ediyor.

Sektörüne yönelik sunmuş olduğunuz ürün ve hizmetler neler? Sizin farklılığınız nedir?

Ürün yelpazemiz çok geniştir. Sabit hızlı & Devir Ayarlı Vidalı, Dizel Seyyar Vidalı, Pistonlu kompresörlerin yanı sıra; yüksek teknoloji içeren ‘Su-Püskürtmeli’ %100 Yağsız Vidalı ve Yağsız Turbo Kompresörler de ürün skalamız arasında yer almaktadır. Ayrıca basınçlı hava sistemlerinin vazgeçilmezi olan ekipmanları ve aksesuarları da ürün skalamız arasında bulundurmaktayız. Özellikle soğutma gazlı ve çeşitli adsorpsiyon tip kurutucuların çok farklı özelliklere sahip filtrasyonların ve basınçlı kapların satış ve servisini yapmaktayız. Öte yandan çoklu kompresör için otomasyon sistemleri ve yağ / su ayırıcılar, kayıpsız kondens tahliye cihazları, ısı geri kazanım modülleri gibi çevreci sistemler ile satış öncesi hizmetimiz olan basınçlı hava tespitlerinde de müşterilerimize her daim yardımcı olmaktayız. Bu ürün yelpazemizle hemen her sektöre uygun kompresörümüz bulunmaktadır. Tekstil, otomotiv, maden, demir çelik, gıda, mobilya, plastik, inşaat - yapı, medikal sektörleri faaliyet gösterdiğimiz sektörlerden bazılarıdır.

Biz, Sarmak olarak satış sonrası servis hizmetimizle de öne çıkan bir firmayız. En iyi kompresörü belirleyen en önemli unsurlardan birisi de en iyi servis hizmetini sağlayabilen bir marka olabilmesidir. Özellikle vidalı kompresörler için bayilerimizin haricinde de bizzat kendi bünyemizdeki eğitimli teknik servis elemanlarıyla servis hizmeti sunuyoruz. Satış öncesinde de müşterilerimize danışman olarak hizmet verip en uygun kompresörü belirlemek için satış öncesi teknik çalışmalar yapıyoruz. Ayrıca vidalı kompresörün vida revizyonunun yapılacağı dönemde ücretsiz vida hizmetimizle üretimin durmamasını sağlıyor ve revizyonu o şekilde hallediyoruz.

Gelişen teknoloji ve yeniliklere uygun ne gibi çözümler sunuyorsunuz?

Aslında herkesin ana kriteri en başta maliyetleri düşürmek. Ana düşünce şu; “ben makinayı nasıl daha az maliyetle üretebilirim?” ve “ne kadar uygun fiyatla müşterilere satabilirim?” Zaten Endüstri 4.0 kavramı da bu tür sorulardan dolayı ortaya çıkmış bir kavramdır. Endüstri 4.0 artık üretimin içinde olan herkesin gündeminde olması gereken bir konu. Bu konuyu kendi üretiminize entegre etmeniz ve de kendi ürettiğiniz makinalarda Endüstri 4.0’a uyumlu makinalar üretmeniz olmak üzere 2 boyutu mevcut. Biz her 2 konuda da çalışmalara başladık. Üretimde her aşamanın dijitalleşmesi olarak adlandırabileceğimiz Endüstri 4.0 konusunda geri kalmanız sizi rekabette artık geride bırakacaktır. Teknolojinin gelişmesiyle daha hızlı ve daha az hatayla, daha özellikli ürünler üretme imkânı doğmuştur. Rekabette geri kalmamak için üretimde bu teknolojiden yararlanmak gerektiğini düşünüyoruz. Özellikle üretimin dijitalleşmesi bu konuda büyük önem arz ediyor. Hız, kalite ve çeşitlilik konusunda rekabet edebilmek için günümüzde bu konuda yatırım yapmak artık şarttır. Bu konu, yazılımlara ve makinalara yatırım yapmak olduğu kadar bu konuda eğitilmiş personele yatırım yapmayı da gerektirmektedir.

Mevcut yatırımlarınız, ileriye dönük proje ve hedefleriniz ile ilgili bizleri bilgilendirir misiniz?

Sarmak Makina A.Ş. olarak yeni dönem yatırımlarını TÜBİTAK projelerimiz kapsamındaki ek yazılımlar olarak yapmayı planlıyoruz. Bu konuda planlamalarımız devam etmektedir. 2018’de daha hızlı ve daha verimli üretim yapmak için teknolojik alt yapı ağlarında ve makinalarda yatırımlar planlıyoruz. Bu yıl ayrıca yeni modellerimiz için yine Ar-Ge çalışmalarımız devam edecek ve özellikle dijital pazarlama için yeni çalışmalarımız olacak.

Bu haber toplam 2713 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler