Karadeniz Sahiline Yeni Demir Çelik Fabrikası: GAZİ METAL

12 Nisan 2018 Perşembe 10:48
Karadeniz Sahiline Yeni Demir Çelik Fabrikası: GAZİ METAL
İlk olarak 1927 yılında demir çelik ithal ederek sektöre giren Gazioğlu Ailesi, 91 yıllık deneyimi ile sektörün önemli mihenk taşlarından biri olarak karşımıza çıkıyor.

Sektördeki engin tecrübeleri ile Sakarya’nın Karasu ilçesinde yapımı 2013 yılında tamamlanan Karasu üretim tesislerini faaliyete geçiren firma, Türkiye’nin 5 büyük çelik üreticisi arasında yer almış ve kullandığı teknolojiler ile sektörün liderleri arasına adını yazdırmış durumda…

Endüstri 4.0 doğrultusunda dizayn edilmiş üretim tesisleri, üst düzey otomasyon sistemleri ile çalışıyor. SMS/Almanya ve EBNER/Avusturya firmalarından temin edilen ve son teknoloji ile donatılmış, işgücünün minimum düzeyde kullanıldığı tesiste 70 mühendis ve 230 mavi yaka çalışan mevcut. Bugün Sakarya’daki Karasu Üretim Tesisleri, Gebze’de bulunan Genel Merkez ve Çelik Servis Merkezi üretim kapasitesi ve güçlü vizyonu ile ülkemizin güçlü markaları arasında yer alıyor.

Karasu tesislerinde ağırlıklı olarak soğuk haddelenmiş sac üretilen tesislerin yıllık kapasitesi 750 bin ton olarak ifade edilebilir. Gazi Metal müşterilerinin talebi doğrultusunda asitlenmiş sıcak haddelenmiş sac da üretiyor. Asitleme hattının kapasitesi haddeleme kapasitesinden fazla olduğundan Fason asitleme işlemi de yapılıyor. Yıllık üretim kapasitesi 350 bin ton civarında olan GAZİ METAL sahip olduğu profesyonel çalışanlar, teknoloji alt yapısı ve lider kalitesi ile dünya standartlarında üretim yapıyor ve ihracat odaklı büyümeyi hedefliyor. Türk markası olarak dünya piyasasında güçlü yer edinmek ve ülkemizin güçlü geleceğine yönelik özel çelikler üretme hedefiyle faaliyetlerini sürdüren firma bugüne kadar 20 civarında ülkeye ihracat gerçekleştirmiş durumda… Başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere, Almanya, Brezilya, Yunanistan, Japonya, Gürcistan, Azerbaycan, Tunus, Lübnan Uruguay bunlardan bazılarıdır.

Türkiye imalat sanayisinin merkez üssü olan Gebze’deki tesisleri 20 bin m2 alan üzerine kurulu olarak Çelik Servis Merkezi olarak hizmet veren firma, buradaki malzemelerini müşterilerin talebine göre boya kesilerek veya dilinerek yeniden ebatlandırıyor. Otomotivden beyaz eşyaya basınçlı kaplardan boru-profile kadar 16 ana sektöre soğuk haddelenmiş sac ve asitlenmiş sıcak haddelenmiş sac tedarik eden Gazi Metal hedeflerini günden güne yükseltiyor.

Gazi Metal Karasu Tesisleri’nde hidrojen gazı ortamında yığın tavlamanın yapıldığı ısıtma-soğutma fırınları bir ısıl işlem ünitesi olarak karşımıza çıkıyor. Soğuk haddeleme sırasında sertleşen sacın istenilen metalürjik ve mekanik özelliklerin elde edilmesi amacıyla malzemenin mikrokristal yapısının yeniden şekillendirilip, yumuşatılarak kullanılabilir hale getirmek için hidrojen ortamında tavlama işleminin yapıldığı tesistir.

Gazi Metal, firma olarak yatırımlarına devam ediyor ve üretim hedeflerini büyütmek için kapasiteyi kısıtlayan alanlardaki yatırımlarını şöyle sıralıyor:

• Yeni Hidrojen üretim tesisimiz deneme üretimlerini yapmaktadır.

• İlave tavlama kaidelerimizin mühendislik ve alt yapı çalışmaları bitmiş, montaj aşamasına geçilmiştir.

Önümüzdeki dönemler için birçok projesi bulunan firma faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. Örneğin galvanizlenmiş sac üretimi, elektrikli sac üretimi, Karasu’ya kesme ve dilme tesislerinin kurulması gibi… Bunların hayata geçirilmesi için düğmeye basılmasının ülkemizdeki ekonomik şartlara bağlı olduğunu dile getiren yetkililer, kısa zamanda ürün gamını da çeşitlendireceğinin bilgisini veriyor.

Bu haber toplam 4820 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler