“Genç bir kadroya sahibiz”

19 Nisan 2018 Perşembe 10:39
“Genç bir kadroya sahibiz”
Galva Metal İnsan Kaynakları Uzmanı Sırma Özeren ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

“Yeni mezunlarla büyümek ve onların uzmanlaşmasını sağlamak firmamız açısından büyük keyif verici bir durum”

Firma olarak bünyenizdeki beyaz yaka, mavi yaka ve toplam çalışan sayısı hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

2018 yılı itibariyle beyaz yaka 40, mavi yaka 42 olmak üzere toplamda 82 çalışan sayımız bulunuyor ayrıca Romanya depomuzda da 7 çalışma arkadaşımız var.

Bir yılda ortalama kaç kişi işe alınıyor? Ve kaç kişi kurumunuzdan ayrılıyor veya emekli oluyor?

Son 1 yılı değerlendirdiğimizde sayımızı 60’dan 80’e çıkarttığımız için idari ve üretim olarak toplamda 25-30 civarında işe alım gerçekleştirdik ve bu alımlar her geçen gün büyümemizle doğru orantılı olarak artmaya devam edecektir. İşten ayrılan ortalama sayımız ise beyaz yaka sık olmamakla birlikte 5-8 civarında. Genç kadroya sahibiz, çalışan yaş ortalamamız 33, 2017 yılı itibariyle emekli ettiğimiz personelimiz bulunmamaktadır.

Personel ihtiyacınızı daha çok hangi alanlardan karşılıyorsunuz? Deneyimsiz personel tercih edip kendiniz mi yetiştiriyorsunuz? Yoksa sektör tecrübesi olan elemanları mı tercih ediyorsunuz?

Personel ihtiyacımızı, firmamız web sayfamızdan başvuruda bulunan adaylar, oluşturduğumuz CV bankamızdan ve ilan yoluyla başvuruda bulunan adaylar ile sağlamaktayız. Katıldığımız fuar ve kariyer etkinlikleri, sosyal medya ve internet üzerinden tanınmış olmamız adayların firmamızı daha yakından tanıma ve daha fazla ulaşma şansını doğuruyor ve bu şansı en iyi şekilde değerlendirmeye çalışarak; doğru pozisyona doğru adayı seçme işlemini mülakat sürecinde çeşitli testler ve süreçlerden geçirip özenle gerçekleştiriyoruz. Bu yıl aramıza 7 yeni mezun arkadaşımız katıldı. Büyümemizde gençlerin enerjilerinin inanılmaz etkisi oluyor. Y kuşağının hızlı uyum sağlama gibi bir yeteneği bulunuyor. Çevresiyle inanılmaz bir etkileşim yakalayabiliyor ve bu etkileşim firmamızda güzel sonuçlar doğuruyor. Uzun vade de yeni mezunlarla büyüyerek onların uzmanlaşmasını sağlamak keyif verici…

En çok hangi iş pozisyonları doldurmakta zorlanıyorsunuz? Kurumunuz bünyesinde personele yönelik ne tür eğitimler veriliyor? Bizlere kısaca bahseder misiniz?

Aslında zorlandığımız bir pozisyon olduğunu düşünmüyorum. Çok fazla başvuruda bulunan aday var. Galva Metal’in büyümesiyle birlikte tüm departmanlarımız ve özellikle yurt içi ve ihracat satış kadromuz da gün geçtikçe büyümekte ve seçim yapmak gerçekten zor.

Doğru kişileri bulabilmek adına birçok farklı yöntem uyguluyoruz ve en doğru adayları yüz yüze mülakat aşaması için firmamıza davet ediyoruz.

Galva Metal, aslında bir firmanın yanı sıra inanılmaz bir öğrenme kapasitesine sahip olan bir akademi.

Gerek şirket içi gerekse şirket dışı birçok eğitim planlıyoruz ve her hafta gerçekleştirdiğimiz Öğren & Öğret zaman dilimleriyle, personellerimizin eğitimlerine ve kişisel gelişimlerine katkı sağlıyoruz.

Tüm personelimiz, çalıştığı pozisyonlarda mükemmel olmak için inanılmaz çaba sarf ediyor. Bu çabanın büyümemizde katkısı çok yüksek…

Endüstri 4.0 sanayiye büyük yenilikler getiriyor. Sizce bu yeni çalışma modeli istihdamı ve firmaların IK politikalarını nasıl etkileyecek?

Endüstri 4.0 ile birlikte dijitalleşme ve yapay zeka kavramları ön plana çıkmaya başladı. Bu kavramların hayatımıza girmesiyle birlikte üretim ve beyaz yaka çalışanlarına olan ihtiyaç azalabilir. Türkiye şuan 2 ile 3 arasında yer alıyor. Endüstri 4.0’a geçiş yaklaşık 15 yıla yakın bir zamanda gerçekleşir düşüncesindeyim. Günümüzdeki mesleklere ilave olarak Endüstri 4.0 kavramıyla birçok yeni meslek grubu da oluşacaktır. İnsan Kaynaklarına rakip olacak “Mutluluk Mühendisi” pozisyonlarının ekleneceği gibi... Üretim sektöründeki dijitalleşme insanların daha çok hizmet sektöründe görev almasına sebep olacaktır. Çalışma saatlerinin esnekliği ve çalışan motivasyonu Endüstri 4.0 ile birlikte her geçen gün önem kazanacaktır. Büyüyen firmamızın ilerlemesiyle birlikte yeniliklerin peşinden koşarak sürece en iyi şekilde uyum sağlayacağımız kanaatindeyim.

Bu haber toplam 2092 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler