“Yatırımlarımız arttıkça istihdam edilen personel sayısı da artıyor”

19 Nisan 2018 Perşembe 10:53
“Yatırımlarımız arttıkça istihdam edilen personel sayısı da artıyor”
Tosyalı Holding İnsan Kaynakları Müdürü Serkan Ayvataş ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Firma olarak bünyenizdeki beyaz yaka, mavi yaka ve toplam çalışan sayısı hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Tosyalı Holding olarak toplamda 8.000’e yakın istihdam sağlamaktayız. Çalışanlarımızın 1500’e yakın kısmı beyaz yaka çalışanlardan oluşmaktadır.

Bir yılda ortalama kaç kişi işe alınıyor? Ve kaç kişi kurumunuzdan ayrılıyor veya emekli oluyor?

Yılda ortalama 650 kişiye istihdam sağlıyoruz. Yatırımlarımız halen devam ettiği için istihdam sayılarımız gün geçtikçe artmaya devam ediyor.

Personel ihtiyacınızı daha çok hangi alanlardan karşılıyorsunuz? Deneyimsiz personel tercih edip kendiniz mi yetiştiriyorsunuz? Yoksa sektör tecrübesi olan elemanları mı tercih ediyorsunuz?

Tosyalı Kariyer, Türkiye İş Kurumu ve diğer kariyer siteleri aracılığıyla arayışta olduğumuz pozisyonlar için adaylarımıza ulaşıyoruz. Adaylar, web sayfamızda bulunan Tosyalı Kariyer sayfası üzerinde oluşturdukları profilleriyle şirketimizde arayışta olduğumuz bütün pozisyonları takip edebiliyorlar.

Türk sanayisinin en büyük sorunu kalifiye personel sorunu… Siz firma olarak bu konuda neler düşünüyorsunuz? Ne gibi çözüm önerileriniz var?

Tosyalı Holding olarak; ekonomiye değer katan yatırım ve üretiminin yanı sıra İnsan Kaynakları süreçlerinin de önemini bildiğimizden ötürü İnsan Kaynakları Yönetimi ve Gelişimi alanında bir takım çalışmalara başladık. Proje kapsamında kurulumu gerçekleştirilecek Tosyalı Akademi ile nitelikli ve yetenekli işgücü yetiştirmenin adımlarını atmış bulunuyoruz.

En çok hangi iş pozisyonları doldurmakta zorlanıyorsunuz? Kurumunuz bünyesinde personele yönelik ne tür eğitimler veriliyor? Bizlere kısaca bahseder misiniz?

İstihdam konusunda şirketlerimizin bölgesel gücünün farkındayız. Bu anlamda hızla büyüyen yapımızda adaylar tarafından sektörde tercih ediliyoruz. Ancak bölgesel olarak özellikle yazılım alanında işgücü bulmakta zorlanmamızın yanısıra mavi yaka istihdamında da nitelikli işgücü bulma konusunda zorluk yaşayabiliyoruz.

Yalın çalışma modeli hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ulusal ve küresel ölçekteki rekabetin her geçen gün arttığı iş dünyasında, şirketlerin çalışanları için sürdürülebilir biçimde değer üretmesi ve varlığını sürdürebilmesi için “yalın dönüşümü” başarmaları gerekmektedir. Bu kapsamda faaliyete geçirmeye başladığımız ve 2018 yıl sonuna kadar bütün modülleri şirketimizde kullanılmaya başlanacak olan SAP SuccessFactors ürünleri, yalın çalışma modelini desteklemektedir.

Endüstri 4.0 sanayiye büyük yenilikler getiriyor. Sizce bu yeni çalışma modeli istihdamı ve firmaların IK politikalarını nasıl etkileyecek?

Beyaz yakadan mavi yakaya kadar bütün çalışanlarımızın dijital platformları kullanarak kurum içi iletişimi arttırmak, takım ruhunu güçlendirmek, çalışanlarımızın daha hızlı verimli çalışmalarını sağlamanın öneminin farkındayız. Bu kapsamda çalışmalarını sürdürdüğümüz, bazı modülleri devreye aldığımız ve yıl sonuna kadar devreye alacağımız SAP SuccessFactors projemiz; Endüstri 4.0 ın İnsan Kaynakları boyutunda dönüşümü destekleyecek ve teknolojiye bütün süreçlerimizde uyum sağlamamızı sağlayacaktır.

Bu haber toplam 3477 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler